folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Flash Diske Linux Mint Kurup, Bilgisayarı Harddisksiz Çalıştırmak

Flash Diske Linux Mint Kurup, Bilgisayarı Harddisksiz Çalıştırmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Merhabalar.

Bilgisayarım bir hayli eski. Sanıyorum 5-6 yıl oldu alalı. Ama yenisini ancak 1 yıl sonra filan düşünebilirim. Eski olduğundan dolayı (aldığımda üzerinde Win 7 vardı) ve Bill Gates'e gıcık olduğumdan Linux kullanmaya başladım. Daha önceki konularımda da sormuştum Hangi Linux Dağıtımını seçmeliyim diye. Linux Mint'te karar kıldım. Göz aşinalığı olan bir arayüzü var (Cinnamon) ve bilgisayarımda da stabil çalışıyor.

Ancak makinanın harddiski neredeyse çift kaşarlı tost olmak üzere. Arada bir hata veriyor filan. Bir iki inceledim; bizim harddiskin miadı dolmuş. Yeni harddisk almaktansa bilgisayarı değiştirmek daha mantıklı. Ama dediğim gibi bunun için en az 1 yıl daha beklemem lazım.

O yüzden elimde ki 32 GB'lık flash belleğin içine Linux Mint kurmayı planlıyorum. Harddiski de çıkarıp atıcam. İnternette yaptığım araştırmalarla göre; Linux Mint iso dosyasının yazdırıldığı Live USB olması lazım, ki var bu. Sonra içine kurulum yapacağım Flash Diski bilgisayara takıp (BİOS ayarlarından öncelikle flash diski seçmeliyim) kurulum dosyalarını 32 GB'lık flash diskin içine yazdırmalıyım. Güncel ayarları mı da yaptıktan sonra kurulum bitiyor ve flash disk takılı olduğu müddetçe usbde ki işletim sistemi ile bilgisayar çalışıyor.

Araştırmalarım ve uygulama doğrumudur?

Bu yolu izlersem kurulumu gerçekleştirmiş olur muyum?

Saygılar

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realist
    Realist's avatar
    Erkek

Unetbootin indir iso dosyasini bootable olarak usbye yazdir

..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Erkek

Lili(linux live usb creator) diye bir program var onu arat onla yap yanlış hatırlamıyorsam o direk flashına kurulum yapıyordu

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

Hocam, SLAX linux USB'den live çalışır ve persistent modu vardır. Yani kurduğun programdır, yaptığın değişikliktir -istersen- onlar kaybolmaz.

Açılışta işletim sistemini RAM'e yükle dersen çok da hızlı çalışır, tabii RAM'inin yeterli olması lazım.

İşletim sistemine root partition olarak USB'yi göstermek istiyorsun anladığım kadarıyla, o da bir yöntemdir tabi ama Live USB + RAM'e yüklemeye göre yavaş kalır.

Blue Screen of Death
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Dostlar,

Elimde live USB var, yani direk kurulum yaparken veya windowslara format atarken kullanıyorum. İçinde Linux Mint 17 kurulu. Ancak benim derdim bilgisayara her seferinde bir sürü ayarı tekrar yapmak değil. Örneğin; mail.ru cloud'u her seferinde bulup kurmak, sürekli güncellemek delilik. 

Ram olayına gelince; 3 GB ram var makinada. Eskiden 2 GB'dı da sağolsun crimeangel murat abi o sorunu çözmüştü. 

Birde güvenlik boyutu var işin. Ben kurulum yaparken diski ve içinde ki herşeyi şifreliyorum. Yani USB üzerinden de çalıştırsam benden şifre anahtarı istiyor ve USB'yi çıkardığımda bilgisayar hesap makinesi gibi olmalı. Neden mi? Çünkü öyle gerekiyor.

Tüm dosyalarımı (20-30 kadar wp ve oc teması ile linux eğitim videoları var sadece) harddiske kopyalayıp bugün çözerim işi tahminen. 

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Live USB bildiğim kadarıyla her açılışta kendini yeniliyor.

Sen flash diske kurulum yapmak istiyorsan eğer farklı bir flashın ya da kurulumu atabileceğin dvd'in varsa kurulum aşamasında flash diskini partitionlarına ayırıp swap vb. bölümlendirerek onun içine kurabilirsin diye düşünüyorum. 

Belki farklı ve kolay bir yöntemi vardır. Ama ilk aklıma gelen buydu. Test etmek lazım. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vtecpower
    vtecpower's avatar
    Erkek

Lili diye bi program var onunla kurulum yapin persistance secenegi var. Bu secenekte flash uzerinde programlari kaydetmesi icin alan olusturuyo ve yuklediginiz programlar yeniden actiginizda yerinde duruyo.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crimeangel
    crimeangel's avatar
    Erkek

bende 8 gb da linux mint var hazır kurulu. vereyim sana. ama izmir e gelmelisin önce :)

nasıl yaptığımı hatırlamıyorum. du bi inceliyim. mesajı editlerim.

ESKİ NİCKİM "HAYALETKURT"TUR....................... WE TANRI TÜRK"Ü YARATTI. ZAFERLER KAZANIP YEDİ CİHANA NAM SALSIN DİYE...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    crimeangel bunu yazdı

bende 8 gb da linux mint var hazır kurulu. vereyim sana. ama izmir e gelmelisin önce :)

nasıl yaptığımı hatırlamıyorum. du bi inceliyim. mesajı editlerim.

Yaptım abi ;)

Kısaca anlatayım. Bende Linux Mint Live USB zaten vardı. Bilgisayardan Harddiski söküp bilgisayarı açtım. Boot menüsünden Live USB'yi seçip çalıştırdım. Linux Mint Kurulum ekranında 

http://i.imgur.com/3QWKdyS.png

Şu ekran geldiğinde en altta ki seçeneği tıklayıp 32 GB'lık USB'yi yol olarak gösterdim. Biraz geç kurdu (Sanırım 1 saati geçti) ama USB içine Linux Mint'i kurmayı başardım. Live USB'yi çıkarıp Reset atınca bilgisayar 32 GB'lık USB içinde ki işletim sistemi ile çalıştı. 

Öncelikle biraz yavaş. Arkadaşların dediği gibi RAM'lerim sağlam olsa Ram'e kurardım da, yeterli alan yok.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

usb'ye kurarsan tabi ki yavaş olur

senin en ucuza halledebileceğin yöntem şudur

en azından 16 gblık usb 3.0 bi bellek almak (20-30 lira neyse artık kıyacaksın paraya)

sonra:

- ister içine kur (tavsiye etmem)

- ister arkadaşların dediği gibi live olan ama yaptığın değişikliklerin saklandığı persistence modunda at

linux mint falan hikaye (senin durumun için)

slax uçurur bilgisayarını (özellikle usb 3.0 ile)

ve slax'ı indirmeden önce içine hangi programların dahil olacağını seçiyorsun, sana paket edip veriyor

(en son baktığımda yeni sürümünde pek bir paket yoktu ama bu durum zaman içinde değişmiştir sanıyorum)

-----------------------------------------------

bundan sonrası alternatif çözüm içerir

ya da bunları boşverip, usb 3.0 alıp, kendi live windows'unu bikaç tık ile yapabilirsin

araştır: winbuilder

tek bir exe, indiriyorsun çalıştırıyorsun, proje seçiyorsun kendine

gerekli dosyaları çekiyor (100 mb civarı en babası)

elindeki win7 iso'sunu gösterip, hangi programların / eklentilerin yüklü geleceğini, driverları falan seçiyorsun (wifi ve ethernet için paket önerim: http://driverpacks.net/ ) ve max 15 dakkada live windows'un hazır

live windows görece live linuxden hızlı ve alıştığımız ortam.

portable programlarla işini görürsün.

YekteranBaymedir tarafından 30/Nis/15 19:37 tarihinde düzenlenmiştir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Daft bunu yazdı

usb'ye kurarsan tabi ki yavaş olur

senin en ucuza halledebileceğin yöntem şudur

en azından 16 gblık usb 3.0 bi bellek almak (20-30 lira neyse artık kıyacaksın paraya)

sonra:

- ister içine kur (tavsiye etmem)

- ister arkadaşların dediği gibi live olan ama yaptığın değişikliklerin saklandığı persistence modunda at

linux mint falan hikaye (senin durumun için)

slax uçurur bilgisayarını (özellikle usb 3.0 ile)

ve slax'ı indirmeden önce içine hangi programların dahil olacağını seçiyorsun, sana paket edip veriyor

(en son baktığımda yeni sürümünde pek bir paket yoktu ama bu durum zaman içinde değişmiştir sanıyorum)

bundan sonrası alternatif çözüm içerir

ya da bunları boşverip, usb 3.0 alıp, kendi live windows'unu bikaç tık ile yapabilirsin

araştır: winbuilder

tek bir exe, indiriyorsun çalıştırıyorsun, proje seçiyorsun kendine

gerekli dosyaları çekiyor (100 mb civarı en babası)

elindeki win7 iso'sunu gösterip, hangi programların / eklentilerin yüklü geleceğini, driverları falan seçiyorsun (wifi ve ethernet için paket önerim: http://driverpacks.net/ ) ve max 15 dakkada live windows'un hazır

live windows görece live linuxden hızlı ve alıştığımız ortam.

portable programlarla işini görürsün.

Daft müdür sen yetkili bir abiye benziyon.

Slax'ı biraz araştırdım. Dediğin gibi dehşet-ül vahşet bir sistem. İşletim sistemleri arasında USB veya Live CD içerisinde çalışan en hızlı sistem. 

Şimdi senden ricam bunu bana ve tüm tarikata ''Bilal'e anlatır gibi'' anlatman.

Slax 32 bit iso kalıbını indiriyorum şuan. Gerisi?

Top senden başgan

Toplam Hit: 2616 Toplam Mesaj: 17