Flash Yerine ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazasker1
    kazasker1's avatar
    Erkek

Bilindiği gibi bir çok yaygın site flash uygulamasından vazgeçiyor.

Ancak bu zamana kadar çok fazla yayılmış olan flash uygulamalar, özellikle de player, Adobe sitesinden gerekli yüklemeyi yapmayınca da açılmıyor.

Biraz gezinince html5'e geçişten (youtube) falan bahsediliyor ama...

Güvenlik açığı nedeniyle Adobe'dan yükleme yapmak istemeyenler bunun yerine ne yüklemeliler?

H̶u̶z̶u̶r̶ Para islamda. Paradan 1 sıfır daha attım. Dolar artık 35 değil, 3,5 lira desin, bu halkın %60'ı bayram etmezse ben de sokaklarda ben eşeğim diye bağırarak koşturucam.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Seçenek mevcut degil Windows ortamında,  kesin olmamakla birlikte Linux'a sanırım 2-3 Flash paketi vardı. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek

Google Chrome'un dahili sandboxu flash'ın açıklarından çok defa koruduğu oldu.

Hatta geçenlerde çıkan büyük flash açığından chrome hiç etkilenmedi firefox+flash'ı olanlar etkilendi.

Eğer amacın flash ile yeni birşeyler tasarlamaksa ŞİDDETLE diyorum ki VAZGEÇ.

Flash'ın yaptığı HTML5'ın yapamadığı birşey yok.

Tamam flash ile geliştirme ortamı çok güzeldi aynısını sunan var mı bilmiyorum -ki bence yoktur- fakat bunların dışında HTML5'ın flash'tan aşağı kalır yanı hiç yok.

Yok benim hedefim; varolan uygulamalar dersen sanırım flash oyunu html5 yapacak dönüştürücü yok. Ama inci sözlükteki gibi swfleri html5 yapan uygulamalar çok var.

Edit: Sanırım fla to html5 kısmende olsa varmış: http://www.statsilk.com/blog/flash-versus-html5-wallaby-and-swiffy-conversion-tools-review#walalby-and-swiffy-comparison

PcK0 tarafından 01/Eyl/15 00:42 tarihinde düzenlenmiştir

Sadece bi imza..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S2kucuk
    S2kucuk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Olay tamamen ne yapmak istediğinle alakalı. Malesef HTML5 flash performansı vermiyor ve browserlar arası performans farklılıkları gösteriyor. (Chrome Experiments' e bakabilirsin. http://www.chromeexperiments.com) HTML5 ile oyun yazmanın birkaç türlü dezavantajı olur. 

1) Performans farklılıkları oluşuyor. Flash HTML5 e nazaran daha stabil bir ortam sağlıyor.

2) Client tarafındaki kodları son kullanıcının okuyabileceği form'da sunmak aslına bakarsan kaçınılması gereken bir durumdur. Client'ını okuyabilen bir kişi sunucunun nasıl çalıştığını, networkte ne tarz sıkıştırma ve şifreleme işlemleri yaptığını vs inceleyip minik hack toollar yapabilir. (Bunu yazmamın hemen arkasından birisi hemen atlayıp flashın kodları da decompile oluyor, yok networku sniff etse zaten anlar gibi şeyler söyleyecektir eminim. Bi kodlar burda kardeş aç bak demek var, bide kod mod yok uğraş bul anla çöz demek var.)

3) Flashtaki geliştirme ortamı gerçekten çok rahat. Parent Child hierarşisi olsun, timeline mantığı olsun, movieclip mantığı olsun basit ve hazır şeyler. HTML5 için de bu tarz libraryler olduğunu görmüştüm ama sonuçta native desteklenmeyen özellikler. Bir vadede buglarla boğuşmana sebep olabilecek şeyler.

HTML5'teki canvas uygulamaları bazen flashtan bile performanslı olabiliyor ama genel tabloya baktığında malesef flash öne geçiyor. İnsanları html5'e yönlendirmek istiyorlar ki bu konuda katılıyorum. 3. parti yazılımlarla değil de native çözümlerle insanlar çözümler üretsinler istiyorlar ama (bildiğim kadarıyla) piyasada HTML5 için flash kadar yetenekli ne design tool var nede dilin kendisi bu kadar güçlü.

Baştada bahsettiğim gibi hazırlamak istediğin proje oyunla alakalı değilse. Örneğin bir video player yada audio player ise zaten 2sindende alacağın performans 3 aşşağı 5 yukarı aynı olacaktır. Hatta websocketin flashın kullandığı socket bağlantısına göre hızlı olduğunu bile bir yerde okuduğumu anımsıyorum. Uzun vadede flash ölecek bu kesin. Bknz: Firefox flash desteğini çekiyor. Chrome da artık direnemeyince insanlara 3. parti yazılım kurmak zor gelecek. Unity player ı bile kurmak istemiyorlar çoğu zaman. HTML5 flashın yerini alacak ama hala yerini doldurabilecek potansiyele sahip olduğunu düşünmüyorum. Macromedia zamanından bu günlere çok gelişme gösterdi flash ve html5 ona nazaran daha yeni bir teknoloji sayılabilir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

yaw amma saçmalamışsınız be

adam klasik flash player yerine kurabileceğimiz, alternatif bir şey var mı diyor (daha güvenli vs) flash içerikleri oynatmak için

tbt'de konuları anlamama moda oldu

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek
    Daft bunu yazdı

adam klasik flash player yerine kurabileceğimiz, alternatif bir şey var mı diyor (daha güvenli vs) flash içerikleri oynatmak için

Nesi hatalı olm:

Chrome'da hala dahili flash ve güvenlik için birşeyler sağlayabilecek sandbox var demişiz.

Eğer yeni birşeyler yapacaksan vazgeç HTML5'e yönel demişiz.

Eğer elinde olan flashları çevireceksen bak böylede dönüştürücüler var demişiz.

Hatta diğer arkadaşın postunuda değerlendireyim: HTML5/Flash performans seviyesi değişkendir. Kimi zaman html5 çok güzel iş görürken kimi zaman flash çok güzel iş görür demiş.

Nesi hatalı? Git sinirini başka yerde kus.

Sadece bi imza..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    Homo

1- oğlun değilim

2- sinirli değilim

3- 2. alternatifi sunman saçmalık diyorum, konu sahibinin aradığı şey flash içerik üretmek değil

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek
    Daft bunu yazdı

1- oğlun değilim

2- sinirli değilim

3- 2. alternatifi sunman saçmalık diyorum, konu sahibinin aradığı şey flash içerik üretmek değil

Zaten öyle birşey olsaydı, kesinlikle: "mümküse bu oğlum olmasın" derdim.

İsyanının cevabı basit. Bir başka arkadaşın ihtiyacı ya da düşüncesi yeni flash içerik üretmek olabilir.

Sadece bi imza..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Daft bunu yazdı

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    Homo

"bir başka arkadaşın" öyle bir şeye ihtiyacı olsa konu açardı

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek
    Daft bunu yazdı

"bir başka arkadaşın" öyle bir şeye ihtiyacı olsa konu açardı

Konuyu açan arkadaşın içerik sunmayacağı ya da içerik üretmeyeceği kesin mi?

Sadece bi imza..
Toplam Hit: 1911 Toplam Mesaj: 13
flash