Flutter Background Servis

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    makets
    makets's avatar
    Erkek

Selam Müridler,

Flutterda arkaplanda periyodik olarak metodumu tetikleyen Workmanager package kullanıyorum. Fakat bazen metod tetiklenmiyor ya da açılan isolate de bir sorun oluyor. Bunu nasıl debug ortamında monitör edebilirim. Platform android. Workmanager i javada monitör etmek mümkün ama iş flutter pluginlerine kalınca noriycem bilemedim. Şu Background işlerini flutterda en sağlıklı hangi plugin yapıyor o konuda da tavsiyelere ihtiyacım var. Amacım uygulama arka planda ve kapalı görünümdeyken 5dk da bir yazdığım metodu tetiklemek. Metotta da http den veri alıp db ye kaydediyor yeni veri varsa lokal notification basıyor.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saybirs
    saybirs's avatar
    Erkek

WorkManager in intervali minimum 15 dakika ayarlanabiliyor diye biliyorum.

Bunun için foreground servisi yazman gerekebilir.

Alttaki arkadaş bilale anlatır gibi anlatmış işini görebilir.

https://robertohuertas.com/2019/06/29/android_foreground_services/

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    makets
    makets's avatar
    Erkek

Andorid device lar onu default olarak 15dk ya çekiyor fakat yine de bazen bir kere çalışıyor bir daha tetiklenmiyor. Ne bileyim uygulamayi ana ekrandan yana kaydirdigimda arka planda çalışması lazimken kapanıyor. Kısaca doğru düzgün çalışmıyor. Workmanager i loglayabilsem nerede çalışıyor, ne kadar çalışıyor anlayacağım. Ayrıca simülatör de çalışırken manifest ayarlarını yaptığım canlıda (redmi note 4.x) çalışmıyor.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Android işletim sisteminde arka planda çalışsın izni vermediğin hiçbir uygulamada workermanager çalışmaz..

Sen workerManager ile Flutter alakasız sen native android yazacaksın. Uygulama ayakta iken flutter ile haberleşebilirsin bunu da ChannelMethod ile yaparsın..

Bu arada el terminali tarzı bir şey yapıyorsan. Bir tane ForegroundService yaz. Daha sonra bu servisde istediğin methodu Handler(timer miydi neydi Handler sınıfıydı galiba hatırlamıyorum UI güncellerken kullanıyorudk biz. Animasyonlarda yani) ile 5 dk da bir çağır... 

Ben böyle yapıyorum ForegroundService de bir Socket çalışıyor. Socketten data gelince Flutter'a ChannelMethod ile dinliyorum.

Bu ChannelMethod da bir Wrapper'a bağlı bu wrapper de en üst kapsayıcı Bloc.

Örneğin bir bir mesaj geldi diyelim. En üst kapsayıcı Bloc'a Channel aracılığıyla veriyi gönderiyorum. Daha sonra Widgetda da Sink methodu ile okuyorum.

Zaten Proje ayakta değilse ChannelMethod sana bir response dönüyor. Flutter Engine doesn't work diye bir hata dönüyor. (Bu uygulamayı crash etmiyor).

VS VS VS VS....

O değil de memlekette Flutter'cı doldu. O kadar dedik dedik kimse geçmedi şimdi herkes Flutter yazar olmuş :PPP Lafım sana değil bu arada.

LinkedIn de fanboy RN ci tayfa vardı :D hepsi Flutter yazıyor şimdi.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    makets
    makets's avatar
    Erkek

Flutterı iki senedir kurcalıyorum hocam etrafımdaki çocuklara çok dedim yürüyün flutter güzel bir yere gelecek diye (: Bence nihai ürün çıkarılabilecek kıvama geldi flutter. Ayrıca hocam sen React native de kullandığından state yönetimi ve MVVM için naçizane önerim stacked package kullanman. React hook mantığı. Mvvm ve test için mocked uyumu da çok iyi. filledstacks.com da dokümanları var. Kullanıyorum, mutluyum. Kodlar pırıl pırıl. 

Konuya gelecek olursak, benim uygulama arka planda çalışıyor, sadece https te yeni bir veri varsa yeni veriniz var diye notification basıyor ve notificationa tıkladığında takip ettiği sayfaya yönlendiriyor. Böylece son kullanıcı yeni veri girişi var mı diye https sayfasını manuel olarak takip etmekten kurtuluyor. Ama gel gelelim henüz background kısmı olmadı. Bahsettiğin channel işine girmem gerektiğini düşünmüyorum. Workmanager plugini bu işi yapıyor çünkü. Muhtemelen bir yerde hata yapıyorum hocam.

Edit// telefonum tüm background kısıtlamalarıni, notification kısıtlamalarıni ayarlardan kaldırıyorum. Ona rağmen olmuyor.

Edit2// Mehmet hocam dediğini şimdi anlıyorum. Bahsettiğim native deki Workmanager değil. Flutter plugini olan Workmanager. Link:https://pub.dev/packages/workmanager

makets tarafından 02/Tem/20 13:22 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Kütüphane güzelmiş... WorkerManager ile Flutter messaging pack'e istek atıyor :)) Güzelmiş bak bu kullanırım bunu :P

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    legendary
    legendary's avatar
    Erkek

Backend ile ilgili değil ancak bugün Adobe XD ile hazırlanan arayüzü Flutter ile APK haline getiren bir eklentiye denk geldim. 

İlgilenen olursa aşağıdaki video baya faydalı. 

https://www.youtube.com/watch?v=UqBwuJUYNcI&scid=a73f5bf8-e328-4cd1-8871-04371ba9dc20&mv=social&mv2=owned_social

yaratıcılık uçmak değil konmaktır...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

gitlab github paylas baktırayım 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

arkada socket çalıştırmak, socketten data geldikce web request cikartmak

uygulama durdurulursa otomatik başlatmak

bunlar mümkün mü acaba?

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı

bunlar mümkün mü acaba?

evet

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı
    end bunu yazdı

bunlar mümkün mü acaba?

evet

örnek appler bırakabilir misin buraya?

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽