folder Tahribat.com Forumları
linefolder Mobil Programlama
linefolder Flutter Ogrenmeye Cabaliyorum & Sorularim

Flutter Ogrenmeye Cabaliyorum & Sorularim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

ilk defa mobil programlamaya girdim flutter'la ve cok cok zorlaniyorum :D surekli bi seyleri yanlis yapiyor gibi hissediyorum.

size yazdigim chat screen dosyasini atayim.

https://gist.github.com/nurulmac11/1e1e0348eeacaeccb2aaebdb4ffc311e

mesela bunu allah rizasi icin inceleyip cok sacma yaptigim seyler varsa soyleyebilcek var mi ?

onun haricinde 1-2 sorum da var.

1- socketio'dan veri geldigi icin dynamic list kullaniyorum ama internette baktim. stream, streambuilder gibi seyler de var. ama boyle de calisiyor kodum. farki nedir ? streambuilder kullanmak zorunda miyim ?

2- 86-110 arasina bakarsaniz surekli expanded ve container kullandim cunku height vermeyince hata veriyor. webden buna gecince ufak bir height vermek icin kocaman bir widget yazmak bana cok garip hissettiriyor. dogrusu bu mu ?

black implies white, self implies other, life implies death.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Bir Flutter Whatsapp grubu kurmuştuk.. Orada güzel sohbetlerimiz oluyor.

Sorular soruluyor ve cevapları hızlıa alıyoruz. Dilersen oraya gelebilirsin.

Şimdi Flutter, ReactNative gibi yapılarda bir State Management kullanmak zorundasın. Bu gibi Observable yapıları kurman için bunlar şart.

Ben genellikle Bloc kulllanıyorum. Bu arada Redux'u çok iyi biliyorum Profesyonel hayatımda React-Native yazıyorum çünkü. Freelance ve diğer işlerimde Flutter kullanıyorum.

Redux mantığı Flutter için pek uygun değil. Bloc daha iyi geliyor sonuçta bir Generic class ile her şeyi kontrol edebilir. Rahatlıkla Depency Injection uygulayabilirsin Widgetlar içerisine.

Senin sorunun cevabı StateManagement.

Şöyle ki. Socketi sürekli dinliyorsun. Sana veri geldiği anda Widget refresh etmen gerekiyor. Ya Socketi Widget içine yazıcan yada dışarıda bir sınıf ile arka planda socketi dinleyceksin. Sockete veri geldiği anda ilgili widgeti tekrar refresh etmen gerekecek.

burada Streaming olayı devreye giriyor yani senin bahsettiğin StreamBuilderlar vs. 

Şöyle yapıyorsun. Widget'i bir StreamBuilder ile wraplıyorsun daha sora bu builder'i socketden data geldiği uyarıyorsun. Widget StreamBuilder'i dinliyor ve Stream Builderdan gelen veriye göre Widget tekrar render oluyor.

Bu arada sana tavsiyem ekranlarında setState() zıkkımını oldığınca az kullan ekranların anasını ağlatıyor.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Bir Flutter Whatsapp grubu kurmuştuk.. Orada güzel sohbetlerimiz oluyor.

Sorular soruluyor ve cevapları hızlıa alıyoruz. Dilersen oraya gelebilirsin.

Şimdi Flutter, ReactNative gibi yapılarda bir State Management kullanmak zorundasın. Bu gibi Observable yapıları kurman için bunlar şart.

Ben genellikle Bloc kulllanıyorum. Bu arada Redux'u çok iyi biliyorum Profesyonel hayatımda React-Native yazıyorum çünkü. Freelance ve diğer işlerimde Flutter kullanıyorum.

Redux mantığı Flutter için pek uygun değil. Bloc daha iyi geliyor sonuçta bir Generic class ile her şeyi kontrol edebilir. Rahatlıkla Depency Injection uygulayabilirsin Widgetlar içerisine.

Senin sorunun cevabı StateManagement.

Şöyle ki. Socketi sürekli dinliyorsun. Sana veri geldiği anda Widget refresh etmen gerekiyor. Ya Socketi Widget içine yazıcan yada dışarıda bir sınıf ile arka planda socketi dinleyceksin. Sockete veri geldiği anda ilgili widgeti tekrar refresh etmen gerekecek.

burada Streaming olayı devreye giriyor yani senin bahsettiğin StreamBuilderlar vs. 

Şöyle yapıyorsun. Widget'i bir StreamBuilder ile wraplıyorsun daha sora bu builder'i socketden data geldiği uyarıyorsun. Widget StreamBuilder'i dinliyor ve Stream Builderdan gelen veriye göre Widget tekrar render oluyor.

Bu arada sana tavsiyem ekranlarında setState() zıkkımını oldığınca az kullan ekranların anasını ağlatıyor.

ozel mesaj attim hocam.

ben bloc ne bilmiyorum ama provider kullaniyorum. import 'package:provider/provider.dart'; bu paket iste

soyle bir modelim var bu is icin.

class Message {
      String from;
      String to;
      String message;

Message(this.from, this.to, this.message);
    }

class Messages with ChangeNotifier {
      List<dynamic> messages = [];

void addMessage(msg) {
        print(msg);
        print("added");
        messages.add(msg);
        notifyListeners();
      }

List<dynamic> getMessagesOf(user) {
        return messages.where((msg) => msg.from == user || msg.to == user).toList();
      }

}

nurulmac11 tarafından 24/May/20 13:47 tarihinde düzenlenmiştir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

RxDart kullanman lazım Provider ile birlikte. Bloc bir paket değil Design pattern. Redux gibi bir şey değil.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    makets
    makets's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

RxDart kullanman lazım Provider ile birlikte. Bloc bir paket değil Design pattern. Redux gibi bir şey değil.

Öncelikle iyi bayramlar müridler. Hocam flutterın gidişatı nasıl değerlendiriyorsun. İleride React native i geride bırakır mı dersin.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Flutter, React, React Native, TypeScript, NativeScript, Angular 

Hangisi mq ?

Yoksa hepsimi?

Kafayi yedirteceksiniz bana en son.

anca gidersin...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

hocam tamam ama dedigim gibi ben su an dynamic list kullaniyorum ve calisiyor. farki ne ? dedigin gibi yapijca daha mi hizli oluyor olayi nedir?

@garga +1 hocam +1

iyi bayramlar cumleten

nurulmac11 tarafından 24/May/20 14:16 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    garga bunu yazdı

Flutter, React, React Native, TypeScript, NativeScript, Angular 

Hangisi mq ?

Yoksa hepsimi?

Kafayi yedirteceksiniz bana en son.

Mobil'de kesinlikle flutter diyorum ben.. Ancak piyasada is bulmak sikinti olabilir ama bu sürecin ilerde degisecegini düsünüyorum. O yüzden mobil üzerine yatirimlarinizi flutter'a yapmanizi tavsiye ederim. flutter'in henüz gelisme asamasinda olan web paketi de var (cikti cikacak belki cikmistir bile) ancak ne kadar tutar muamma ama mobile tarafi cok iyi. 

Web tarafinda ben vuejs kullaniyorum ve gayet memnunum, suana kadar bir sikinti yasamadim ancak typescript baya popülerlesiyor.. 

Flutter, vuejs ve typescript ögrenmek icin asagidaki videolari birakiyorum. Takip ettigim ve anlatimi gayet kisa ama net olan videolar ve bana göre piyasadaki bir cok parali kurslara 10 basar..

flutter 

https://www.youtube.com/watch?v=1ukSR1GRtMU&list=PL4cUxeGkcC9jLYyp2Aoh6hcWuxFDX6PBJ

Typescript

https://www.youtube.com/watch?v=2pZmKW9-I_k&list=PL4cUxeGkcC9gUgr39Q_yD6v-bSyMwKPUI

Vuejs 

https://www.youtube.com/watch?v=5LYrN_cAJoA&list=PL4cUxeGkcC9gQcYgjhBoeQH7wiAyZNrYa

vuejs bittikten sonra vuex izleyin

https://www.youtube.com/watch?v=BGAu__J4xoc&list=PL4cUxeGkcC9i371QO_Rtkl26MwtiJ30P2

yok ben react, react native ögrenmek istiyorum diyorsanzi da, ayni kisinin react playlistleri var.. Hizli bir baslangic yapmak icin güzel.. Böyle güzel egitimleri youtube da ücretsiz yayinlayan pek kisi yok..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

ya flutteri iyi bilen bi hocamiz bana numarasini verse bi yarim saat sorularimi sorsam. yemek ismarlarim ankaradaysa bu isler isler bitince:D 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _PesimisT_
    _PesimisT_'s avatar
    Erkek

Başladık bakalım ne ara ve nerede sıkılıp bırakacağım...

Bu dahil; tüm genellemeler yanlıştır! Yolcu; Kendi Yolunda.... Şükür biz Allahtan başka sahibi olmayanlarız!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek

Bir soru da ben sıkıştırabilir miyim kenara; sadece jquery kullanarak yapabildiğim bir şey var sistemde. Cordova dışında bunu başka bir dilde mobil kodlayabilir miyim?

Cordova ile jquery mobile kullanarak mobil uygulama yazsam bir eksisi olur mu?

neverland tarafından 24/May/20 19:14 tarihinde düzenlenmiştir

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
Toplam Hit: 4090 Toplam Mesaj: 19
flutter bu ne mobil flutter chat