folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Fotoğraf Üzerinde Ki Hasarlı Alan Tespitini Nasıl Gerçekleştirebiliriz?

Fotoğraf Üzerinde Ki Hasarlı Alan Tespitini Nasıl Gerçekleştirebiliriz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AciyaGulmek
    AciyaGulmek's avatar
    Erkek

İyi akşamlar değerli Müridler;

Bir konuyla ilgili sizden fikir ve yardım almak istiyorum.

Meselemiz şu ki elimizde bazı plakalar ve bunlara darbe testleri uygulanmış,

Şimdi bu plakaların fotoğraflarını alıp darbe alan kısmın toplam alan hacmini hesaplayabilir miyiz?

Hesaplayabilirsek gerçeğe ne kadar yakın olur ?

Matlab image processing (Görüntü İşleme) mesele komple burdan dönecek gibi duruyor, bu yeterli midir yoksa daha pratik bir yolu var mıdır ?

Verilecek fikir ve cevaplar yapacağım bir çalışma için önem arzetmektedir.

Hepinize şimdiden çok teşekkür ediyorum.

AciyaGulmek tarafından 25/May/18 17:40 tarihinde düzenlenmiştir

De Get Yalan Dünya...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

Fotoğrafı plaka ile aynı boyuta getirip photoshop'ta ölçerek hesaplasanız. Mesela plaka 50 x 50 cm fotoğrafı da photoshop'ta 50 x 50 cm boyutlarına getirince birebir olması lazım.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AciyaGulmek
    AciyaGulmek's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı

Fotoğrafı plaka ile aynı boyuta getirip photoshop'ta ölçerek hesaplasanız. Mesela plaka 50 x 50 cm fotoğrafı da photoshop'ta 50 x 50 cm boyutlarına getirince birebir olması lazım.

Photoshop darbeli alanı işaretleyip ayırt edebilir mi ?

Plakada ki hasarı  cam üzerinde oluşmuş taş izi gibi düşün tüm etki alanını hesaplayabilir mi ?

resim örnektir ;

De Get Yalan Dünya...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

tesaract gibi bir kütüphane ile yapman gerekir hocam, ilgilenen bir arkadaşım var bu konularla, ücret karşılığı yaptırmak istersen pm den numarasını atarım.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Holografik çekebilirseniz olabilir

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Opsiyonel_Bilgiler
    Opsiyonel_Bilgiler's avatar
    Erkek

ben şöyle bişey yapmıştım anlatayım,

metaller üzerindeki iki farklı fazı örnek resimdeki gibi iki zıt kontrastta renk ayarı yapıp, bundan sonra da "siyah bölgeler resimde yüzde kaçlık yer kaplıyor" sorusunun cevabını adobe photoshopta piksel saydırarak bulmuştum. ayrıntılı anlatımlar youtube'da var, bilmiyorum işini görür mü

imza mı gelmiş?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Referans ölçü ile kolay olurdu. Mesela plaka ebati 500x500 ise pixel başına alan hesabi yaptirilabilir. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Tam olarak ne yapmak istiyorsun..

Plakaya ne ile darbe uyguluyorsun... Plakanın tamamı mı deforme oluyor. 

Örneğin çökme oldu

sen bu çökmenin giriş kesidin deki  alanı mı hesaplamak istiyorsun. Yoksa çökme ile oluşan hacmi mi?

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    AciyaGulmek bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı

Photoshop darbeli alanı işaretleyip ayırt edebilir mi ?

Plakada ki hasarı  cam üzerinde oluşmuş taş izi gibi düşün tüm etki alanını hesaplayabilir mi ?

resim örnektir ;

Otomatik hesaplayamaz. Etki alanını kare olarak hesaplayabilirsin. Crop tool'u alıp ebat girmeden etki alanını kendin seçersin o alanı kare olarak kırpar. Kare olarak kırpılmış alan işini görürse o şekilde yapabilirsin.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Konu hakkında uzman değilim, sadece fikir yürütüyorum. Plakalardaki yazı tipi ve boyut sabitse şu şekilde olabilir: 

1) Plaka OCR ile okutulur.

2) OCR ile gelen bilgiyle sanal bir plaka oluşturulur.

3) Sanal plaka ile gerçek plaka RGB harici bir resim uzayıyla karşılaştırılır. RGB harici diyorum çünkü ışıktan bağımsız olması gerektiği fikrindeyim. Veya daha basiti otsu ile belirlenen eşik değeriyle (OCR zaten bunu yapıyordur) iki görüntü de SB'ye çevrilir. 

4) Piksellerin farklılaştığı nokta hasarlı diye kabul edilir. Gerekirse dilimlenir.

Olaylara karışmayın!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AciyaGulmek
    AciyaGulmek's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı

Tam olarak ne yapmak istiyorsun..

Plakaya ne ile darbe uyguluyorsun... Plakanın tamamı mı deforme oluyor. 

Örneğin çökme oldu

sen bu çökmenin giriş kesidin deki  alanı mı hesaplamak istiyorsun. Yoksa çökme ile oluşan hacmi mi?

aynen hocam bir kırılma çökme oluşuyor levhada ama renk tonu yakın bize çökmenin ve etki alanının hacmi lazım. 

Darbe metalle vurularak oluşturulmuş olur kurşun olur .Bir kaç örnek verirsem arkadaşlar için daha açıklayıcı olur.

Numuneler bunlara yakın örnekler tabiki renkli örnekleri

Mesela bunları MATLAB'la okutsak sonra RGB den gri image çevirsek buraya kadar tamam bu alan tespitini nasıl yapabiliriz?

AciyaGulmek tarafından 26/May/18 17:35 tarihinde düzenlenmiştir

De Get Yalan Dünya...
Toplam Hit: 2324 Toplam Mesaj: 19
görüntü işleme