folder Tahribat.com Forumları
linefolder Html - CSS - XML - JavaScript - Ajax
linefolder Geliştirilecek Bir Web Uygulaması İçin En Uygun Platform Hangisidir?

Geliştirilecek Bir Web Uygulaması İçin En Uygun Platform Hangisidir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Https
    Https's avatar
    Erkek

Angular, vue, react, blazor gibi bir çok platform var. Gelecekte bu teknolojilerin gelebileceği konumunda göz önünde bulundurduğunuzda hangisini tavsiye edersiniz?

Aynı zamanda bu platformlardan direkt mobil uygulamaya uyarlama durumu yok sanırım.

Uzun vadede bu web uygulamasının mobilde de çalıştırılması istendiğinde nasıl bir yol izlenmeli?

İonic, flutter, react native, maui gibi alternatiflerden hangileri öne çıkıyor sizce? 

Bunlar için öngörüleriniz nelerdir?

React js ile başlansa bu web uygulamasına react native ile mobili daha kolay yazılabilir mi?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Bir tek flutter yeterli olma ihtimali var...

anca gidersin...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    samato
    samato's avatar
    Erkek
    garga bunu yazdı

Abi peki bu flutter iyi çalışırmı. Electron diye birşeyde varmış.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aytekinet
    Aytekinet's avatar
    Erkek

bende biraz css html felan biliyorum web uygulamaları, blog, kurumsal web siteleri yapmak için laravel mi öğrenmeliyim güncel ve gelecek teknolojiler için.

Kendini bulmak istiyorsan, kendin için düşün.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek
    samato bunu yazdı
    garga bunu yazdı

Abi peki bu flutter iyi çalışırmı. Electron diye birşeyde varmış.

Valla flutter çok kral geldi bana. Ama bende başlangıç seviyesindeyim...

Google'da arkasında çaktırma ;)

anca gidersin...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Şahsen adını duyunca heyecanlandığım bazı keywordler var.  

WebAssembly

Blazor 

.net ( .net core ) 

Maui ( gerçekten Microsoft planladığı gibi yapabilecek mi? iddiaları kuvvetli umarım bir çok Microsoft projesi gibi çöp olup gitmez ) 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Flutter web için uygun değil. Büyük projeler için react küçük projeler için vue

Vue, yazımı kolay ama proje büyüyünce yönetimi zor. 

React, yazımı zor ama proje büyüyünce yönetim konusunda problem yaşamazsın. 

Flutter, Web de çok kötü performans olarak. Bununla birlikte koca devasa projeler de Flutter da sıkıntı yaşayabilirsin. Çünkü piyasada component yok. Daha yeni. Pişmesi lazım Web tarafında. Web assembly sayesinde uçacak ama Web assembly için dotNet saha iyi bir karar olur tiye düşünüyorum. 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Flutter web için uygun değil. Büyük projeler için react küçük projeler için vue

Vue, yazımı kolay ama proje büyüyünce yönetimi zor. 

React, yazımı zor ama proje büyüyünce yönetim konusunda problem yaşamazsın. 

Flutter, Web de çok kötü performans olarak. Bununla birlikte koca devasa projeler de Flutter da sıkıntı yaşayabilirsin. Çünkü piyasada component yok. Daha yeni. Pişmesi lazım Web tarafında. Web assembly sayesinde uçacak ama Web assembly için dotNet saha iyi bir karar olur tiye düşünüyorum. 

React js ile başlansa bu web uygulamasına react native ile mobili daha kolay yazılabilir mi?

Ui tarafını sıfırdan yazarsın ama servis katmanın vs yazmazsın. React + React native ile hızlı proje çıkarırsın ama react native mobilde çok hantal. 

MhmdAlmz tarafından 22/Ara/21 00:26 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

MhmdAlmz ile benzer düsünüyorum

mobil ve web tarafini ayri ayri düsün bence.. Ben mobil tarafinda xamarin ve flutter kullaniyorum (sahsi isim ve suanki sirket projesinde flutter kullaniyoruz).. Web icin flutter'a bulasmazdim (henüz!).

Vuejs ile basladim yazimi gayet kolay, proje karmasiklastikca isler zor oluyor ama yine yapilmayacak bir sey degil. Tabi react, angular kadar popüler degil. Eger .net tarafinda tecrübeliysen blazor'a bakabilirsin, vue'ya benzettim bazi yapilarini. Backend tarafi icin .net core tabi ki.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gececi
    NighT_JudGe
    NighT_JudGe's avatar
    Erkek
    Https bunu yazdı

Angular, vue, react, blazor gibi bir çok platform var. Gelecekte bu teknolojilerin gelebileceği konumunda göz önünde bulundurduğunuzda hangisini tavsiye edersiniz?

Aynı zamanda bu platformlardan direkt mobil uygulamaya uyarlama durumu yok sanırım.

Uzun vadede bu web uygulamasının mobilde de çalıştırılması istendiğinde nasıl bir yol izlenmeli?

İonic, flutter, react native, maui gibi alternatiflerden hangileri öne çıkıyor sizce? 

Bunlar için öngörüleriniz nelerdir?

React js ile başlansa bu web uygulamasına react native ile mobili daha kolay yazılabilir mi?

Web tarafında  kesinlikle  React -  Laravel   -  Mobil  tarafında  Flutter   

Cahildim Dünyanın Rengine Kandım
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Dil tarafı bence artık tercihe bağlı. Hangisinde bilginiz çoksa o taraftan gitmeniz en mantıklısı. UI tarafında hiç tecrübem yok ancak şu aralar vue'ye başlamak istiyorum. Genelde büyük projeler için çok önerilmiyor ancak bence bu tarafta konu biraz da deneyime bakıyor. Büyük ihtimalle angular best practices'i zorlarken vue zorlamadığı için ve deneyimli eleman olmadığın için proje dağılıp gidiyordur. Mobil tarafta native'e dokunan işler yapmayacaksanız (kamera, ses, diğer sensörler) flutter tavsiye etmiyorum. Adamlar hala kamera plugin'inin götünü toplamaya çalışıyorlar ve paket WIP durumunda. Ama bunun haricinde gözün kapalı her çapta proje geliştirilebilir. 1 taşta 2 kuş vurdurduğu için mobilde flutter öne çıkıyor.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
Toplam Hit: 2648 Toplam Mesaj: 13
maui i̇onic spa flutter angular flutter blazor vue react