folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Genç Osman Nasıl Öldürüldüğüne Dair Kaynak Arıyorum

Genç Osman Nasıl Öldürüldüğüne Dair Kaynak Arıyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

işyerinde çay içerken konu genç osmandan başladı bende öldürülme tarzına dikkat çektim. osmanlıda kan dökülmesi hoş görülmezdi genelde öldürülme tipi boğarak olur diye biliyorum. ben genç osmanının yeniçerilere ıslahat yapması yani yeniçeri ocağını kapatması sonucunda yeniçerilerin genç osmanı boğarak öldürmeye kalkıştıkları bir oda gibi yerde 3-4 yeni çeri boğma girişimlerinde bulunmuş ama gençosmanı bileği kuvvetiyle güçlü bir vucuta hakim olması sebebiyle bir türlü boğmayı becerememişler bu sebebpten genç osmanı daşşaklarından sıkarak boğmuşlar diye okumuştum tarih kitabında.

arkadaşım hayır daşşaklarından değil silah vs tipi öldürülmüştür deyip ortalığı gerince bende delilleri sununca türk tarih kurumunun belgeleri vs. bu sefer ya tamam sen anlamıyorsun zaten diyip konudan kaçmaya çalışınca ve her kaynak farklıdır deyip üsteledikçe bak kaynakların hepsi aynıdır deyip sana güzel farklı gerçekçi kaynaklardan gerçeğin daşşaklarından sıkılıp öldürüldüğünü yada dassaklarını sıkıp etkisiz hale getirdiğine dair kaynak göstereceğim deyip noktayı koydum. kaynak olarak en doğru güzel kaynaklara ihtiyacım var 

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

açıkcası ilk defa senden duyuyorum. osmanlı tarihininin çoğu şeyini ezbere bilirim ama bunu ilk defa duyuyorum. ben boğularak yedi kule de öldürüldüğünü biliyorum

mensucat santral lisesnin karşısı olur :p eski okulum:P 

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cold-m4
    cold-m4's avatar
    Erkek
    evet hocam daşşaklarından sıkılarak etkisiz hale getirilip boğularak öldürülmüştür..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HolygaN
    HolygaN's avatar
    Erkek
    Daşşak meselesini bende ilk defa duydum. Hakikaten bilen biri anlatsın şu işin asılını
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Blackjack
    Blackjack's avatar
    Erkek
    Evet dogrudur.Genc osman çok güçlü yapıda bir gencti üzerine saldıran 2 3 kişiyi etkisiz hale getirmiş fakat bir baskası o bogusma esnasında tassaklarını sıkaran ancak öyle yere devirmeyi basarmıs ve etkisiz hale getirmiştir.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek
    kaynak arıyorum her çeşitten :'

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek

Padisah otaginin Üsküdar'a kurulacagi günden bir gün önce Yeniçeriler Süleymaniye'de toplandilar. Ayaklanan yeniçeriler saraya girip bazi devlet adamlarini öldürdüler. Yeniçeri ve sipahileri ikna etmek isteyen Sultan Genç Osman, yeniçeri agalarini merhamete getirmeye çalisti. Ancak bunda basarili olamadi. Yerine kardesi Sultan Birinci Mustafa ikinci kez tahta çikarildi. Isyancilar o an için Sultan Genç Osman'i öldürülmesini düsünmüyorlardi.   Ancak Sultan Genç Osman'in ne kadar dirayetli bir padisah oldugunu bilen isyanin elebaslari padisahin Yedikule zindanlarina götürülüp orada öldürülmesini istediler. Sultan Genç Osman sekiz tane cellata kahramanca karsi koymasina ragmen bogularak sehit edildi.  Sultan Genç Osman'in naasi, ertesi gün Sultanahmed Camii'nde kilinan cenaze namazindan sonra Sultan Ahmed Camii'nde babasinin türbesine defnedildi. Sultan Genç Osman'in sehit edilmesi Anadolu'da bazi isyanlarin çikmasina sebep oldu.   Osmanli halki padisahin sehit edilmesini hiçbir zaman hazmedemedi. Sultan Genç Osman, gençliginin en güzel günlerinde tahta çikmis ve hep milletinin iyiligi için çalismis, azim ve irade sahibi bir padisahti. Ancak gençligi ve tecrübesizligi kendisine bu hazin sonu hazirladi.

kaynak : www.gencbilim.com

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    qaMbLer
    qaMbLer's avatar
    Erkek

gecen hafta derste işledik bu konuyu

bizim hocanın anlatmasına göre ( ki kendisi tarih hakkında baya baya cok şey bilir )

genc osmanı yeniçeriler ocaktan almıslar ve osman yeniçerilere yapmayın ağalar ben ettim siz etmeyin ws gibi yalwarmalarda bulunmus ama yeniçerileri ikna edememiş. Yeniçeriler genc osman ölmeden yeniçeri ocaklarının saglıklı kalıcana inanmadıkları için yedikule zindanlarında bogarak öldürmüşler. Genc osmanın karşı koyması gibi şeyleri bnde okumustum ve sormustum bizim hocada 

Evet öyle rivayet bi ara dolasıyodu ama adı üstünde genc osman daha cocuk ve o güclü yenicerilere karşı durucak yapıda birisi deildi dedi.

daşşaktan sıkma olayına gelince onuda söledi :D dedi hayalarından sıkarak öldürmüşler falan die anlatıodu :D o sıra kapı dbinden dısarı cıkıodm bi bu kdr duydum :F  

Burdan bütün kızlara sesleniyorum. Malın Varsa Zekatını Vereceksin Kardeşim
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Angelofdeath
    Angelofdeath's avatar
    Erkek
    genç osman denmis adam ancak hep cocuk kalmamis sonucta.yapili bi insan oldugundan zor basa cikmislar.yedikulede bogulduguda dogrudur.bununla beraber sehzadenin annesine de basi kesilip yollanmistir derler hey yavrum hey

There is only die in my hands
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Moonchild
    Moonchild's avatar
    Erkek
    ben yavuz bahadıroglu nun kitabında okumuştum. boynuna kement atıyo 4-5 yeniçeri. sonra o da karşı koyuyo baya direniyo. yeniçeriler bakıyo böyle olmiicak hayalarını sıkarak etkisiz hale getiriyolar. bogduktan sonra da kulagını kesip annesine götürüyolar.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NighT-7
    NighT-7's avatar
    Erkek
    evet ben de öyle biliyorum. Ayrıca Osmanlı Padşihaı Genç Osman'ı, Mehter Marşlarındaki Genç Osman ile karıştırmayın. O yeniçeri askeriydi O da küçüktü. Orduya asker alınırken Osman da girmek istedi ama sen küçüksün daha bıyık tarafında tarak durmuyo diyip gülmüşler. Osman da bunun üzerine kuşağındaki demir tarağı çıkarıp saplamış bıyık tarafına. Bu gözü karalığını görenler onu orduya almış. Zaten gerisi marşdan da belli olacağı gibi ortalığın a.koymuş büyük bi savaşçı.

...
Toplam Hit: 3951 Toplam Mesaj: 29