folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Gezegenler Ne İşe Yarıyor Neden Varlar

Gezegenler Ne İşe Yarıyor Neden Varlar

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    glaurung
    glaurung's avatar
    Erkek

WALLACEs bunu yazdı:
    -----------------------------

HolyOne bunu yazdı:

Abü evrende ne olursa yada olmazsa olsun, sizin "bir sebep icin var" fikrinizi değiştirmeyecektir. cunku oyle yada boyle bir duzen olusacaktir.

Başı boş bırakılan herşey bir dengeye oturur. onun için yok soyle olmasaydi biz olmazdık onun icin bir sebebi olmali, bir yaratıcı olmalı fikri her cesit hayal ettiğiniz uzayda bir sebep sonuc iluzyonu olusturacaktir.

Kısacası ne ince ayarlanmış bir düzen var nede gezegenlerin/dagların/tasların bir sebebi var. Richard Dawkins'in terimiyle kim tarafından yaratıldı yada niçin soruları dağ, taş, gezegen vs için sorulduğunda, cevabı haketmeyen sorulardır.

biz böyle değilde farklı inanıyoruz. mesela insanların üremesi, çoğalması gerek. Allah insanları çoğalmaya teşvik etmek için karşı cinse farklı duygular beslememizi ve üremek için kullandığımız organlarımıza muazzam bi haz duygusu vermiş. Böyle bişeye tesadüf yada kendinden dengeye oturmuş demek çok çok saçma geliyor bize. Aynı şekilde kainatın kusursuz bi şekilde çalışmasınıda buna bağlıyoruz. Sonsuz güç, zeka sahibi bir yaratıcıya bağlıyoruz.

Bugüne kadar yaşayan türlerin %99'u yokoldu, dinazorlar gibi, demekki türlerin üremesi çoğalması gerekmiyor, bir virüs gelir önünü alamadan yokolur gidersin.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WALLACEs
    WALLACEs's avatar
    Erkek

glaurung bunu yazdı:

WALLACEs bunu yazdı:

HolyOne bunu yazdı:

Abü evrende ne olursa yada olmazsa olsun, sizin "bir sebep icin var" fikrinizi değiştirmeyecektir. cunku oyle yada boyle bir duzen olusacaktir.

Başı boş bırakılan herşey bir dengeye oturur. onun için yok soyle olmasaydi biz olmazdık onun icin bir sebebi olmali, bir yaratıcı olmalı fikri her cesit hayal ettiğiniz uzayda bir sebep sonuc iluzyonu olusturacaktir.

Kısacası ne ince ayarlanmış bir düzen var nede gezegenlerin/dagların/tasların bir sebebi var. Richard Dawkins'in terimiyle kim tarafından yaratıldı yada niçin soruları dağ, taş, gezegen vs için sorulduğunda, cevabı haketmeyen sorulardır.

biz böyle değilde farklı inanıyoruz. mesela insanların üremesi, çoğalması gerek. Allah insanları çoğalmaya teşvik etmek için karşı cinse farklı duygular beslememizi ve üremek için kullandığımız organlarımıza muazzam bi haz duygusu vermiş. Böyle bişeye tesadüf yada kendinden dengeye oturmuş demek çok çok saçma geliyor bize. Aynı şekilde kainatın kusursuz bi şekilde çalışmasınıda buna bağlıyoruz. Sonsuz güç, zeka sahibi bir yaratıcıya bağlıyoruz.

Bugüne kadar yaşayan türlerin %99'u yokoldu, dinazorlar gibi, demekki türlerin üremesi çoğalması gerekmiyor, bir virüs gelir önünü alamadan yokolur gidersin.

O yok oldu dediğin türleride yaratıcının bir dengeleme planı olarak görüyoz. Bazı türlerin sonradan yok olmasındaki faydaları araştıran bir prof. vardı. Adını hatırlarsam yazarım. 

TBT'ye Mescit istiyoruz.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kutikula
    Kutikula's avatar
    Erkek

rajooonn bunu yazdı:
    Dunyanin olusumu nasil ki buyuk patlamayla baslayan bir tesadufler silsilesiyse evrendeki diger gezegenlerin de buna benzer tesadufleri barindirdigini dusunuyorum.Ne ise yariyor denirse bu konuya sadece insanlik cercevesiyle bakmak belki de cevabi gormemizi engelleyebilir.

Milyonlarca yıldız gezegen vs. hepsi bir dengeye oturmuş ve bu bir tesadüfler silsilesiyle meydana geliyor diyorsun ya yok artık hocam. Ayrıca Başıboş herşey bir dengeye oturur denmiş dengeye oturmama yani ''kaos'' ihtimalide yok mu yani ya yok olucaktık yada devam edicektik bu mu çıkıyor. Konuya gelirsek bence amaçları var ki etkileşim kuvvetleri ve kütleçekim bunu açıklıyor bana göre denge var denge yoksada kaos olucaktır.

insanın en önemli ayırt edici özelliklerinden biri iletişime açık bireyler olmasıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

neden lmasın ssan azararı ne hocam ya da yararı. her varlık kendi için vardır varoluşun kaidesi budur... 

şöyle bir sorunun cevabı ne olurdu

olmayan bir şeyin olmamış olmasının sebebi nedir? 

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

yerçekimi kuvveti sayesinde bir araya gelmiş, gaz ve toz parçacıklarından oluşan gezegenleri uzayda "tek cisim" gibi algılayıp, bunların her biri arasında yer-çekimsel kuvvet hesaplarını yaparak konumlarını tayin ediyoruz. fiziksel olarak olay kabaca bundan ibaret.

niye varlar, ne işe yararlar orasını bilemiyorum ama onlar da bizimle aynı fizik kurallarına uyarak varlıklarını sürdürüyorlar. bir kaya parçası niye varsa, sen-ben niye varsak o da o yüzden var işte..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

Robinson_Crusoe bunu yazdı:

Merhaba arkadaşlar galaksimizde milyarlarca gezegen evren yıldızlarla gezegenlerler filan dolu, iyide bunların amacı ne ? Bizim güneş sistemimizde güneş ve ay' ın haricindekiler bir işe yaramıyor gibi peki o halde diğerleri neden var,

Düşün ki insanoğlu yanlız değilsin :)

Sorunun cevabı: Evrende yanlızmıyız?

bu cevabın sorusu :)

Hocam bu kadar derine girme bence.. Bilmiyoruz hangi gezegen ne işe yarar ne faydası var.. prometheus demiş jupiter şöyşe böyşe diye en basitinden..

Herşeyin bir nedeni var diycem şimdi holyone gülecek :)

Neyse şöyle bir düşündüm de düşündüklerimi yazmaya kalkarsam çok uzun sürecek o yüzden burada kesmeyi uygun gördüm :):)

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

rajooonn bunu yazdı:
    Dunyanin olusumu nasil ki buyuk patlamayla baslayan bir tesadufler silsilesiyse evrendeki diger gezegenlerin de buna benzer tesadufleri barindirdigini dusunuyorum.Ne ise yariyor denirse bu konuya sadece insanlik cercevesiyle bakmak belki de cevabi gormemizi engelleyebilir.

Tamamen tesadüf eseri klavyedeki tuşlara basmış ortaya yukarıdaki gibi bir paragraf çıkmış. Tamamen tedadüf.

Fare ile tıklama tamamen tesadüf. klavyedeki 100 küsür tuş tamamen tesadüf eseri dizilmiş. Hele ekrandaki görüntünün oluşturulması 3 rengin (RGB dediğimiz) belirli oranlarda işlenmesi ile oluşan görüntü tamamen tesadüf eseridir. Bak şimdi sen çat pat programlama da biliyorsundur. Tamamen tesadüf eseri kod yazıyorsundur.  Tesadüf işte.

tamamen tesadüf eseri bunları yazdım.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnr437
    cnr437's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Dünya kaynakları tükendiğinde diğer gezegenlerin kaynaklarına dalalım diye var.

Bizim olduğumuz her yerde herşey bizim yüzümüzden olmuştur. Ben benim amk bana bişey olmasın!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    slmarlq
    slmarlq's avatar
    Erkek

bence yakın çevremizdeki gezegen ve yıldızlar, güneşin çekimini dengelemek için varlar... mesela koca uzayda güneş ve dünya ay olsa. güneş tüm gücüyle içine çekerdi bizi :)

Bu zamanda en çok azraile güveneceksin.En azından niyeti belli...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nessaj
    nessaj's avatar
    Erkek

HolyOne bunu yazdı:

insanın sevişmekten zevk almaması tam tersine inancınızın lehine olurdu. Evrime göre basitçe düşün.. Sevişmekten daha çok zevk alanlar mı neslini devam ettirir yoksa almayanlar mı? Etrafındaki şeyler senin için yaratılmamış. Sen etrafındaki şeylere göre şekillenmişsin.

Ayrıca evrimide uzun süre bastığınız tuşların bir roman yazamaması gibi düşünmemelisiniz. evrim aşama aşama gerçekleşir, bir anda atomlardan moleküllerden insan oluşamayacağı gibi basılan rasgele tuşlardanda bir roman yazılamaz. basit canlıdan komplex canlıya uzun bir süre çeşitli etmenler sonucu gelmiş bir varlıktır insan.

Toplam Hit: 5947 Toplam Mesaj: 33