folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Gitarlar Nasıl Boyanır?

Gitarlar Nasıl Boyanır?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ecstatic_60
    ecstatic_60's avatar
    Erkek
    Arkadaşlar benim eski klasik gitar öyle yatıyodu bi köşede.. boyaları falan dökülmüş..berbat bi haldeydi...ama ben onu yenilemeye karar verdim..amacım kendi zevkime göre boyamak.. ama bu klasik gitarlar nasıl boyanır? özel bi boyası varmı? bu boyayı nerden bulurum? ne kadardır? bu konularda bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TugrulBaba
    TugrulBaba's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

sökülebilen her parçasını söktükten sonra ahşap kısmını 150 numara zımpara ile güzelce zımparala.

Sonra verniklersin. Verniklemeden önce verniği %10 oranında tinerle inelt. Birde gitarın tozunu hafif nemli bezle iyice al.

Malzemeyi fazla kullanman daha iyi olur manasına gelmez. yatay konumdayken yap bu dediğimi. Yoksa akıntı yapar çok pis görünür.

Eğer vurduğun vernik senin için kafi gelmezse, daha önce kullandığın zımpara ile hafifçe tekrar zımparala. zımparanın kullanılmış olmasına dikkat et.

Yoksa çok çizer. Yine vernik vur sonra. Pırıl pırıl çıkar.

Ha iki kat vernik uygulaması yapacaksan ilk kat verniğin sertleşmesini beleyeceksin. Yoksa keperme yapar. Berbat olur.

Buda yaklaşık 6 saat falandır. Ama sen 1 gün arayla yap. 

tahribat.com/murid/tugrulbaba
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ecstatic_60
    ecstatic_60's avatar
    Erkek

eyvallah TuğrulBaba

biriki sorum daha var.. bu verniğin özel bi adı varmı?.. bide zımparaladıktan sonra istediğim bi renge boyamak istiyorum..nasıl boyayla boyıyım?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TugrulBaba
    TugrulBaba's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

şimdi boya diyorsunda boya çok iyi durmaz. Klasik gitar dediğin için çok büyük bir ihtimalle vernikli ahşap olduğunu varsayıyorum.

Ola ki boyalı. O zman selulozik baz boya kullanacaksın. Profesyonel seridir. 

Yada sentetik oto boyası kullanacan. O da profesyonel seridir. 

normal  yağlı boya dayanmaz. Çok geç kurur. Kötü durur. Çok çabuk kir tutar, ağır malzeme olduğu için katman oluşturur yüzeyde.

o renkli gitarlada (siyah kırmızı klasik gitarlar oluyor ya hani) zaten selülozik baz boyalarla  lak boyalarla o hale getirilir.

Vernik ise;

1- yat vernik

2 cam cila

diye iki grupta incelenir. 

yat vernik güneşe karşı dayankılıdır. cam cila darbelere çizilmelere karşı.

Sen cam cila kullanacan. Eğer tanıdık boyacı, taban silimi yapan (tanımadıklarında olur verirler) varsa açıktan  1 kg versin işini görür.

5-6 lira verdinmi ağzını kapatır adam.

Fırça 3"-3.5" yağlıboya fırçası kulanacaksın (4-6 lira olsa gerek). Başka dandik fırçalardan falan almayasın sakın. Vernik için kullancağını belirt.

İşin bitince güzelce tinerle yıka kaldır.

Yarım kilo tiner alırsın işini fazlasıyla görür.

verniği dediğim gibi en fazla %10 oranında incelt. Aldığın yere de danış. İnceltme hususunu. Belki verdikleri malzeme kullanıma hazır olabilir. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArmadA
    ArmadA's avatar
    Erkek
    tğrulbabanın söylediklerini yaparken dikkatli yap. çünkü zımpara atarken gitarın o ses verdiği orta yuvarlak kısmına vereceğin zarar sesin biraz garipleşmesine neden olbilü.

Living Death
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ecstatic_60
    ecstatic_60's avatar
    Erkek
    çok sağol..boya işinide araştırıyım biraz.. pahalıya çıkarsa sadece vernik yaparım
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TugrulBaba
    TugrulBaba's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

ecstatic_60 bunu yazdı:
    -----------------------------
    çok sağol..boya işinide araştırıyım biraz.. pahalıya çıkarsa sadece vernik yaparım

boyayı yekpare yapman gerekir prüzüsüz olması için. Bunun içinde tabanca olması lazım. 

hadi tabancayı buldun diyelim, tabanca kullanmak maharet ister. Usta boyaılar bile zorlanır.

Anlıyormusun demek istediğimi? 

Lake dediğimiz boya tabancayla yapılır fırçayla olmaz. İz bırakır fırça. İz bırakmaması için ince sürmen lazım. 

Bu sefer kapatıcı olmaz. 

Hadi her şeyi bir kenara bırakalım. Boya yüzeydeki engebeyi, deformasyonu anında belli eder 

bu da gitarını çok pis gösterir. Bana kalırsa vernikten şaşma. Ha tabi eskiden vernikli ise. Vernikli değilde boyalı ise

o zman macun tamiri falan olacak iş uzun ve prof işidir. Sen zorlanabilirsin. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cyrpt
    cyrpt's avatar
    Erkek
    Hocam kesınlıkle tavsıye etmıyorum (tecrube ıle sabıttır) yurttayeken bızım arkadas aynısnı dedı odada 3 kısıyız sen zımparalarasın ben boyarın otekı vernıkler ne gerekvar para vermeye dedık! arkadas bır guzel ınce zımpara ıle zımparaladı! gıttık ahsaplar ıcın ozel sprey boylardan vardı onlardan aldık aynı sekılde vernıklerden! neyse 2 kat boya atım 1 gun arayla (sıyah) ustune beyazla hos ıslemeler yaptık. sonra 2 kat vernık attık! gıtarı gorenlerın gotu dusuyordu. ama planda olmayan bırsey cıktı :) sesı bozulmustu akortla bıle duzelmıyordu :) meyer bız boyayadı vernıktı derken kasanın kalınlıgı degsımıs buda sesı bozuyormus gıtar aradasın evın kosede duruyormus goren harıka dıyor ama ses yok :) su butler bıtsın ıstersen resımlerımızı taratır yollarım.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tyler_Dayi
    Tyler_Dayi's avatar
    Erkek
    hocam gitarın eskisi makbüldür, bak bende bi tane strat kasa elektro var kendimde dekorasyondan anladıgım için bi güzel astarı çıkarmak maksadıyla belirli bölgelere zımpara eskitme uyguladım sanki dersin eric clapton gitarı (:

all this pain is an illusion...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TugrulBaba
    TugrulBaba's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

cyrpt bunu yazdı:
    Hocam kesınlıkle tavsıye etmıyorum (tecrube ıle sabıttır) yurttayeken bızım arkadas aynısnı dedı odada 3 kısıyız sen zımparalarasın ben boyarın otekı vernıkler ne gerekvar para vermeye dedık! arkadas bır guzel ınce zımpara ıle zımparaladı! gıttık ahsaplar ıcın ozel sprey boylardan vardı onlardan aldık aynı sekılde vernıklerden! neyse 2 kat boya atım 1 gun arayla (sıyah) ustune beyazla hos ıslemeler yaptık. sonra 2 kat vernık attık! gıtarı gorenlerın gotu dusuyordu. ama planda olmayan bırsey cıktı :) sesı bozulmustu akortla bıle duzelmıyordu :) meyer bız boyayadı vernıktı derken kasanın kalınlıgı degsımıs buda sesı bozuyormus gıtar aradasın evın kosede duruyormus goren harıka dıyor ama ses yok :) su butler bıtsın ıstersen resımlerımızı taratır yollarım.

o konu hakkında bilgim yok sadece yapacağı işin yolunu yordamını anlatıyorum ben. Eğer dediğin gibi sakıncalıysa (ki sen diyorsan doğrudur)

elleşmesin. 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cyrpt
    cyrpt's avatar
    Erkek

TugrulBaba bunu yazdı:

cyrpt bunu yazdı:

o konu hakkında bilgim yok sadece yapacağı işin yolunu yordamını anlatıyorum ben. Eğer dediğin gibi sakıncalıysa (ki sen diyorsan doğrudur)

elleşmesin. 

tugrul baba yanlıs anlasılmasın amacım sana katılmak (yanı profesyonel bırıne yaptırması) dedıklerını denedık sonuc oydu. :)
Toplam Hit: 6754 Toplam Mesaj: 13