Google Chrome"Un Perde Arkası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaYGo
    ZaYGo's avatar
    Erkek
    Google Chrome, teknoloji diktatörünün en yeni göz boyaması, peki daha bir gün gibi kısa bir sürede "Oha abi süper" diye bağra basılan Chrome'un özellikleri ne kadar yeni?

Google'ın fanatikleri tarafından daha ilk gününde "Firefox'u bir daha açmam abi," diyerek bağırlara basılan tarayıcısı Google Chrome, Nisan 2004'ten beri "BETA" fazından çıkamamış Gmail servisi gibi "Beta" kalkanı arkasına sığınarak piyasaya çıktı. Bir çok kullanıcı tarafından "Abi devrim olmuş," denilen özelliklerini ise biz yıllardır Opera, Safari gibi oldukça az kullanıcı tarafından kullanılan tarayıcılarla güle oynaya deneyimliyorduk. Bakalım Chrome'un özellikleri nerelerden apartılmış.

Hızlı açılış menüsü: Opera'Dan

---Pencereden pencereye tab taşıma ve tab'dan yeni pencere oluşturma: Bu özellik Safari'de zaten vardı sonradan Opera da sunmaya başladı, 
    -"Gizli Gezinme": Safari'de yıllardır bulunuyor, 
    ---Alan adını ortaya çıkaran, gerisini gizleyen adres çubuğu: IE 8 Betasında bulunuyor 
    -Program çakıldığında tekrar açıldığında çıkan kurtarma menüsü: Opera'da bulunuyor 
    ---Gizlenmiş Windows "Dosya, Düzen vs." menüsü, Internet Explorer 7'yi anımsattı 
    -Denetleyici: Apple Safari'de "Developer Tools" ismi ile Firefox'ta ise "Inspector" adıyla daha başarılı örnekleri mevcut. 
    ---Kullandığı motor, WebKit, zaten Apple'a ait. User Agent ismine kadar -neredeyse- aynı. 
    -Google'ın V8 adını verdiği JavaScript motoru, Apple'ın geliştirilmekte olan JavaScript motoruyla aynı iyileştirmeleri sunuyor, aralarındaki tek fark Apple'ın geliştirilmekte olan JavaScript motoru henüz son kullanıcıya sunulmadı. 
    ---Google Chrome'da bulunmayan Anti-Aliasing (kenar yuvarlama) ve Gölgeleme özellikleri WebKit tabanlı diğer tarayıcı Safari'de oldukça başarılı

Her ne kadar, açık kaynaklı ve ücretsiz olarak tanıtılmış olsa da, Google Chrome'un Linux ve Mac OS X versiyonunun da bulunmadığını, henüz "yapım aşamasında" olduklarını açıklamakta fayda var. Umarız Windows kullanıcıları, bu "yeni" özellikleri ile gözlerini boyayan Chrome'a ölüleri saydırmakta geç kalmazlar.

Long Live Turkey..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bugax
    bugax's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

ben beğendim valla şuanda onu kullanıyorum ne ie 'nin aptal kilitlenme hataları var nede firefox gibi eklenti sorunu.Yönlendirme sayfalarında sorun çıkarıyor bitek ve bazı framelerde.Kurtarma menüsü onabakarsan ilk mozillada vardı ozaman opera çakma onuda kullanma.Madem başkasının geliştirdiği webkit motorunu kullanıo o halde kullanmayalım mantığı var ; kapat sen dostum o bilgisayarı git ibm al.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SyspioniC
    SyspioniC's avatar
    Erkek

mars dan teknoloji getircek değildi ya :|

ayrıca göven yöneticisi bir ilk sanıyorum ?

"Derviş Yunus bu sözü eğri büğrü söyleme, Seni sorguya çeker bir Molla Kasım gelir."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaYGo
    ZaYGo's avatar
    Erkek
    Çok toplama tarayıcı olmus hocalar bu. Zaten yakın zamandada çıkacak olan güvenlik açıklarıyla da ne demek istediğimi anlicaksınız (:

Long Live Turkey..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fastottoman
    fastottoman's avatar
    Erkek
    hepsini kullandım bu kadar hızlısını görmedim.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fuzulli
    Fuzulli's avatar
    Erkek

Abi zaten ana tema tüm tarayıcılardaki özellikleri tek tarayıcıda toplamaktı ve google amca bunu yaptı .

Chrome hakında google amcanın yaptığı açıklamaları oku yada chip.com.tr'deki repörtaj videosunu izle sonra perde arkasımı bakcan etek altınamı bakcan ondan sonra konuş :S 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mer-ha
    Mer-ha's avatar
    Erkek

özellikleri diğer sistemlerle karşılaştırmışsın hepsi farklı farklı sistemler. adam hepsini bir yerde toplamış. Her özellik için oepra ie mozilla safarimi açacaktık?

edit: ya hocam birisi şu konuya dur desin :)

Yakalayamazlar demeyin, YAKALARIZ :) Sıradaki gelsin..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yns_berk
    yns_berk's avatar
    Erkek
    yazı hangi siteden alındıyda iyi gıcığı varmış google'a
    söylesenize hangi tarayıcının bütün özellikleri var, hangisi eksiksiz
    ben googledan memnunum hakkıyla yapan dürüst yapan kazansın her zaman

...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek

olur safari, opera, firefox, ie7, ie8 dizelim böyle lazım olanı açarız. ne adamlar ya. şimdilik kullanmıyorum ama biraz daha gelişinci kullanıcam.

düzenleme: firefox ve ieciler kabullendi de operacılar kabullenemedi hala chrome'u. ie, firefox ve chrome aynı motoru kullanıyo bundan kaynaklanıyo herhalde.

g2k[et]tahribat[dat]com
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

iyi misin? napsın yani başkaları keşfetmiş diye koymasın mı adamlar kendisine? ie yıllardır firefoxu takip ediyo dikkat eden görmüştür. bi kişiyi de duymadım ie böyle böyle yapıyo diyen. 

aynı şeyleri opera biarada sunsaydı da onu kullansaydık ne diyim daha?

ek: beta adının arkasına sığınmak diye bişeyi ilk defa duyuyorum çüş diyorum.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Bu mantık şey gibi

hıh amerika aya gitti rusyanın gitmesi saçmalık, almanyanın füze göndermesi aptallık!!

ADamlar zaten özelliklerini aldıkları browserları söylemişler.İyice incele sayfayı.Bir kaç browserın özelliklerini aldık diye bir cümle geçiyor.

Ayrıca ben hepsinin ayrı ayrı özelliklerine kavuşmak için firefox, opera, safari, explorer indirip aynı sayfaya hepsiyle mi girmem lazım ???

Google daha önce yahoo ve altavista hizmet sağlarken sistem geliştirip daha iyisini kullandı o zamanda kalkıp lan zaten yahooda araya biliyorduk mu diyeceksin??

Şimdi google browserlara el attı.Önceden yapılanlardan daha iyisini yapacak sadece bekle.Bence yapmışta.Bu sadece beta.Ayrıca orda birşey var daha önce gmail gibi betanın arkasına saklandı!!

NE demek bu şimdi beta deneme sürümü demektir.Yani tamamen çıkartmadan önce hemen hemen bitmiş halini çıkartıyorlar.Böylece kullanıcılar ne istediklerini, hatalarını (böylece browserın ilerde çıkacağı hataların bir kısmını kestirip önlem alabilirler) geri dönüşüm ile söylyüorlar. burdan sonrasını senin verdiğin yazıya göre yazmıyorum sanırım buraya kadar mantıksızlığını açıkladım yazının.

--

Demiştim ki google girdiğiniz siteleri, aramaları kaydecek.Böylelikle bizim için daha hizmet sağlayacak :).Url kısmına hiç gitmediğiniz bir siteyi yazın hemen uzantısını ekliyor.Buda demek oluyor ki url google veri tabanı ile bağlantılı.

Adamlar sitelerinde kullanım sözleşmesinede eklemiş.Sizden aldığı bilgileri vs.. diye var.. Helal olsun bu lary ve sergeyi ttuyorum. 

Toplam Hit: 4040 Toplam Mesaj: 23