folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Görülmesi Gereken Şehirler Ve Önemli YerlerGörülmesi Gereken Şehirler Ve Önemli Yerler

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  zalimadam
  zalimadam's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Şubat/2011
  Erkek

  antalya manavgattayım.

  buralarda heryerde köy dolu.

  dağ baraj deniz kum turist köy çöl santal herşey bir arada var.

  ayrıntılı bilgi için resim ekleyem ama maps ten incele istersen.


 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  tahref156
  tahref156's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Ekim/2009
  Erkek
  Memleketim Doğubayazıt
   

  İshakpaşa Sarayı: 1789' da vezir olan Hasan Paşanın oğlu İshak Paşanın Doğu Bayazıt'da bir tepe üzerinde, yaptırdığı saray, 360'ı bulan oda ve salonları ile Osmanlı saray teşkilatına uymaktadır. 760 m2'lik bir alanı kaplayan sarayın yapımının 99 yıl sürdüğü söylenmektedir. ''U'' şeklinde, iç içe iki avlu çevresinde toplanmış binalarının mimarisinde (cami-harem daireleri-aşevi-hamam, selamlık-merasim ve eğlence salonu-türbe vs.) mükemmel taş işçiliği, oymacılığında ve duvar süslemelerinde ise Fars, Selçukluve Osmanlı medeniyetlerinin ortak etkisi görülür.

  İshak Paşa Cami, sarayın ikinci avlusunda, harem ile selamlık daireleri arasında yer alır. Beden duvarları sarayın iki katı yüksekliğindedir. Cami, kubbesi ve minaresi ile bütün saraya hakimdir. Sivri kemerli, mukarnaslı büyük portalleri Osmanlılardançok Selçuklu mimarisini hatırlatır. Taş üzerine iri plastik natüralist bitki süslemeleri Türk sanatına yabancı, Kafkaslardan gelen etkileri gösterir.

  Tamamen Türk üslubu ile yapılmış kare planlı minaresi başlı başına bir abide görünümündedir. Caminin kıble tarafında dış duvarlarının hemen kenarına inşa edilmiş olan sekizgen türbe, Selçuklu türbe mimarisi geleneğine uygun olarak iki katlıdır.

  Dıştan tamamen (kubbe dahil) kesme taştan yapılmış cami ve türbelerin pencere kenarları ve bazı yüzeyleri ağaç ve çiçek tasvir eden Rokoko tarzı işlemelerle süslenmiştir.

  Ağrı Dağı: Doğubayazıt ovasının kuzeydoğusunda yükselen ve 5165 metreyle sadece Türkiye'nin değil, aynı zamanda Avrupa'nın en yüksek zirvesi olan Ağrı dağı, ülkemizin dağ turizmi bakımından en yüksek potansiyeline sahip volkanik dağlarından biridir.

  Ağrı dağı, dağcılık sporuyla ilgilenenlerin aradığı bütün özelliklere sahiptir. Amatör dağcıların rahatlıkla çıkabileceği kolay güzergahları olduğu gibi, profesyonel dağcıların aradığı tırmanılması zor tarafları da bulunmaktadır. Tırmanış mesafesinin yüksek olması ve çıkışın başladığı yere kadar motorlu araçlarla gidilebilmesi de önemli bir avantajdır.

  Yüzyıllardır gezginlerin, bilginlerin ve kavimlerin dikkatini çeken Ağrı dağı ülkemizde ve dünyada türkülere, efsanelere, araştırma ve mitolojiye en çok konu olan dağdır. Nitekim Nuh tufanı öncesinde, Hz. Nuh ve beraberindekilerin bindiği geminin, sular çekilince bu dağda karaya oturduğu asırlardır söylenegelmiştir.

  Ağrı dağının bir diğer özelliği ise kaidesinin oturduğu ovadan bakıldığında, yekpare bir kitle halinde birden yükselivermesidir. Himalaya ve Ant gibi yüksek dağlarda bu yükselme aşama aşama olduğu için Ağrı dağının bu görkeminden yoksundurlar.

  İşte bu gizemli ve heybetli dağa ulaşmak için Doğubayazıt sadece en önemli eşik değil, aynı zamanda en büyük olanaktır. Çünkü asırlardır bir çok gezginin uğrak yeri olan belde, dağ turizmi açısından uzun yılların donanımı ve deneyimine sahiptir.

  Meteor Çukuru: Doğubayazıt' ın 35 Km. doğusunda İran sınırına 2 Km. uzaklıkta kolayca ulaşılabilen bir yerdedir. 1892 yılında düşen gök taşının meydana getirdiği bir çukurdur. Dünyada büyüklük ve derinlik itibariyle Alaska'dakinden sonra ikinci büyük meteor çukurudur. Genişliği 35 m. Derinliği 60 m.dir.

  Nuh'un Gemisi: Doğubayazıt' a bağlı Telçeker ve Üzengili köyleri arasındaki bir bölgede yer alan doğal bir anıttır. Türkiye-İran transit yoluna 4 Km. uzaktadır. Bu anıt, gemi biçimli bir siluet şeklindedir. Bu benzerliğinden dolayı Nuh tufanı sonucunda karaya oturan geminin burada kaldığı ve siluetin bu gemiye ait olduğu söylenmektedir. Bu söylentiden hareketle çok sayıda bilim adamı bölgeye gelerek araştırmalarda bulunmuştur.

  Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen bu doğal anıt bugün doğal sit alanı ve açık hava müzesi olarak koruma altına alınmıştır.

  Balık Gölü: Doğubayazıt' ın 60 Km. Kuzeybatısında yer alır. 2241 metre rakımıyla Türkiye'nin en yüksek göllerinden biridir. Çevresindeki dağlardan gelen küçük dereler, kıyıdaki pınarlar ve yeraltı sularıyla beslenir.

  Gölün kuzey tarafında, üzerinde tarihi kalıntılar da bulunan 4 dekar büyüklüğünde bir ada bulunmaktadır. Bu ada üzerinde kuluçkaya yatan kadife ördek popülasyonuyla göl, Türkiye'nin en önemli 100 kuş alanından biri olarak kabul edilir. Ancak balık gölünün bölgedeki asıl ünü yetiştirdiği kırmızı benekli alabalıktan kaynaklanır. Fakat tamamen doğal bir ortamda yetişen bu balığın sofralara gelişi o kadar kolay olmamaktadır. Çünkü göl kış aylarında metrelerce kalınlıkta buz tabakasıyla kaplanır. Balıkçılar işte bu kalın buzda açtıkları deliklerden balık avlayabilirler.

  Dogubayazıt Sazlığı: Doğubayazıt ilçesi ile Ağrı dağı arasındaki boşlukta yer alan iki gölü ve bunların arasında uzanan bataklıkları kapsar. Bu sazlık da Türkiye'nin en önemli 100 kuş alanı arasında bulunmaktadır. Sazlık, Balık Gölünden ve Tendürek Dağlarından gelen derelerle beslenir. Bölgede yaygın kuş türleri ise çayır delicesi, erguvani, balıkçıl, boz ördek, pasbaş, turna, patka, kızılgaga, ve kızılbacak olarak sayılabilir.

  Buz Magarası: Doğubayazıt' ın kuzey doğusunda Küçük Ağrı dağının eteklerinin bittiği düzlükte bulunmaktadır. Örneğine çok az rastlanabilecek doğal bir anıt niteliğindedir. Mağara toprağın 7-8 metre altında yer almaktadır. 100 metre uzunluğu ve 50 metre genişliğindeki mağara içinde bir limon büyüklüğünden insan büyüklüğüne kadar, buzdan birçok sarkıt ve dikitler bulunmaktadır.

  Işık tutulduğunda kristal gibi parlayan ve renkten renge giren buz parçalan seyredenleri hayretler içinde bırakmaktadır. Mağaranın en önemli özelliklerinden biri de yazın soğuk, kışın sıcak olmasıdır. Mağaranın kapısında sürekli sıcak ve soğuk hava akımları bulunur.

  Keşişin Bahçesi: Eski Doğubayazıtın hemen altında adeta bir vaha görünümünde, yemyeşil büyük bir bahçedir. 16.Yüzyilda ortaya çıktığı sanılan ve asırlarca Anadolu'da dilden dile anlatılan, ''Kerem ile Aslı'' hikayesinin bu bahçede geçtiği söylenir. Hikaye ayrı dinlerden oldukları için evlenemeyen iki gencin acı sonla biten aşklarını anlatır.

  Kaleler

  Doğubayazıt Kalesi: Doğubayazıt ilçe merkezine 7 Km. uzaklıkta, İshakpaşa Sarayı yakınındaki sarp bir kayalık üzerine kurulmuştur. Kalenin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Ancak burada bulunan kabartmalı bir mezar, kalenin bir Urartu eseri olduğunu göstermektedir. Tarih boyunca bir çok devlet arasında el değiştiren kale, Yavuz Sultan Selim' in Çaldıran seferi sırasında Osmanlıların eline geçmiştir.

  Camiler ve Türbeler

  Bayazıt Camii: Bayazıt Kalesinin güney eteğinde yer alan ve Osmanlı hükümdarı I. Selim tarafından yaptırıldığı kabul edilen bir eserdir. Caminin yer aldığı vadi yamacı düzeltilerek duvar örülmek suretiyle düz bir teras oluşturulmuş ve üzerinde bu camii inşa edilmiştir. Camii fazla bir tahribat görmemekle beraber yerleşim yerlerine uzaklığından dolayı bugün kullanılamamaktadır.

  Ahmed-İ Hani Türbesi: 1651 Yılında doğan ve ölüm tarihi kesin olarak bilinmeyen Ahmed-i Hani'ye ait bir türbedir. Türbenin yanında sonraları bir de camii yapılmıştır. Ahmed-i Hani ünlü ''Mem u Zin'' adlı eserin yazarıdır. Ahmed-i Hani bu eserde, Emir Zeynettin'in güzellikleriyle dillere destan olan Zin ve Sili adlı iki kız kardeşinin Memo ve Tacettin ismindeki iki gençle olan aşklarını şiir şeklinde anlatır. Aynı adla sinemaya da uyarlanmıştır.


  the man who gets tired after eating a ban
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  futurist
  futurist's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Ocak/2014
  Dişi
  By_Gizemli bunu yazdı

  Midyat'ta dil, din ırk mezhep ayrımı yoktur. herkes kendi halinde yaşıyor :)

  Kurmanç - Türk - Süryani - Arap - Ermeni - Yezidi yüzyıllardır birbiriyle iç içe yaşıyorlar. tabii ki 90'lı yıllarda midyatta çok faili meçhul ölümler olmuştur. en çok yarayı alan süryanilerdir. söylentilere göre midyatın %80'i süryanilerden oluşmaktaydı ama maalesef 90'lı yıllarda hemen hemen yarısı avrupaya göç etmiştir... şuan Midyatta yaklaşık olarak 2000 ila 3000 arası süryani kalmıştır. yazmak yordu beni resimlere kısa bir gezinti yapabilirsiniz.

  Midin - Turabdin - Matiate ve son olarak Midyat olarak kullanılıyor.

  Benim Midyat'ımda gezilecek yerleri kısa kısa şey yapıcam.

  Midyat’la ilgili ilk yazılı bilgiler M.Ö 13.Yüzyıla kadar uzanır. Asur kralları için ele geçirilerek talan edilecek bir bölgedir. II. Aşurnasipal M.Ö. 879 yılında gururla: ‘Matiate’yi (Midyat) ve köylerini buyruğum altına soktum. Bol ganimet edinip, onları yüklü haraca ve vergiye bağladım’ der.

  Mor Gabriel Manastırı (Deyrulumur) - Midyat’ın 23 km. uzaklığındadır. Midyat-İdil doğrultusunda, Yayvantepe köyüne varmadan önce, soldan ayrılan 2,5 km. bir yol ile bu manastıra ulaşım sağlanmaktadır

  Mor%20Gabriel%20Manastırı%20%28Deyrulumur%29

   

  Meryemana Kilisesi - Anıtlı Köyünün güneyinde yer alan bu kilise günümüzde eşine az rastlanan kiliselerden biridir. Bu Kilse Süryani dilinde “yoldath aloha” ismini taşımasına rağmen çoğu kez Arapça “El Hadra”(bakire) olarak anılır.

  Meryemana%20Kilisesi

   

  Cevatpaşa Camii - Merkez Cevatpaşa Camii,1925 yılında Cevatpaşa tarafından yaptırılmıştır. Cami,kalın duvarlı olup,kare planda Midyat taşından inşa edilmişti.

  Cevatpaşa%20Camii

   

  Mor Serkis ve Bakos Manastırı - Anıtlı’nın (HAH) kuzeyinde Çok sevilip sayılan asker azizler Mor Serkis ve Bakos’un anısına inşa edilmiştir.En eski yapıöğeleri 789 yıllarına kadar uzanmaktadır. Kilise,değerli süslemeleriyle göze çarpmaktadır.

  Mor Eliyo Kilisesi - Anıtlı Köyünün 2km.kuzey doğusunda yer alan Alagöz Köyünde bulunur. İki nefiyle kilise,büyük bir olasılıkla güney cephesindeki genişletilmiş narteksiyle bir bazalikanın yada(daha az bir olasılıkla )çapraz nefli bir manastır kilisesinin değişikliğe uğramış halini yansıtmaktadır. Yapılış tarihi ile ilgili elde mevcut bir bilgi,belge yoktur.

  Mor Afrem Kilisesi - Midyat’ın Bardakçı (Bote) Köyünde bulunan Mor Afrem Kilisesi köyün odak noktasında bir kaleyi andırmaktadır.

  Mor Kuryakos Kilisesi - Midyat’ın Yemişli (Anhel) Köyünde yer alan kilise temel planı bakımından Turabdin’deki çoğu köy kilisesiyle benzeşmesinin yanında bünyesinde bazı değerli eserler barındırır. Kilisenin narteksi önüne,doğuda küçük bir beth slutho’yla son bulan,revaklı bir geçit eklidir.

  Mor Estafanos Kilisesi - Midyat’ın Güngören (Keferbe ) Köyünde yer almaktadır. Kilisenin güneyinde,doğusu mihrap tarafından kapatılan,yazlık kilise niteliğindeki iç avlu uzanır. Ana kilisenin kuzeyine yüksek tonozlarla ona bağlanan ve vaftizhane olarak kullanılan Vaftizci Mor Yuhanon Kilisesi yerleşmiştir. Kilisenin naosa açılan kapının solundaki yazıtta 778/79 tarihleri okunmaktadır.

  Midyatta ilgili detaylı bilgi için bu site sizlere yardımcı olacaktır. : http://midyat.net/   

   

  Kendi Objektifimden Bazı Fotoğrafları Paylaşayım Sizlerle..

  Bütün resimler bana aittir.

   

  hangi fotoğraf makinesi. çok güzel. yetenek var geliştir istesen

  bilgiler içinde sağol. mardine hep gitmek istemişimdir.

  ama istanbul istanbul istanbul... sıkışık trafiği bile güzel :))


  Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Sigortacı
  DJ_Alper
  DJ_Alper's avatar
  Bilgi/Destek Madalyası
  Kayıt Tarihi: 03/Ocak/2006
  Erkek

  beeennnneee bileyimmmmmmmmmm yandexxxxximiyimmmmmm


  Youtube Kanalıma Abone olan herkese Mesir macunu göndereceğim :) >>> http://bit.ly/2FH1kln . her hakkım saklıdır®™ Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  futurist
  futurist's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Ocak/2014
  Dişi

  kayserinin gezilcek yerleri neler bileniniz varmı

  kayseri insanı maalesef hiç yardım etmiyor. biz bize  arabayla gittik. ani karardı. araştırmadık. rezil olduk her tarif edilen yer viraneydi.

  4km yolu adam bize bu cadde sonunda diye tarif etti.   bizde yürüyelim dedik arabayı bıraktık. sonrasını sormayın. küçük çocuk vardı :((

  hayvanat bahçesi dediler tepeye gönderdiler. 2 midilli, 1 ördek tavuk... bakıp geldik

  alış veriş merkezi diye bizi bir lüks yere gönderdiler bir fular 50 tl.     müze gibi gezdik alıveriş yapamadık.

  tek meydandaki kale tarhi işte bir o.

   

  anlayacağınız bu konularda iyi araştırmadan gidilmeyeceğini öğrenmiş olduk :)))))

   

   


  Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  By_Gizemli
  By_Gizemli's avatar
  Banlanmış Üye
  Üstün Hizmet Madalyası
  Kayıt Tarihi: 11/Nisan/2007
  Erkek
  futurist bunu yazdı
  By_Gizemli bunu yazdı

  Midyat'ta dil, din ırk mezhep ayrımı yoktur. herkes kendi halinde yaşıyor :)

  Kurmanç - Türk - Süryani - Arap - Ermeni - Yezidi yüzyıllardır birbiriyle iç içe yaşıyorlar. tabii ki 90'lı yıllarda midyatta çok faili meçhul ölümler olmuştur. en çok yarayı alan süryanilerdir. söylentilere göre midyatın %80'i süryanilerden oluşmaktaydı ama maalesef 90'lı yıllarda hemen hemen yarısı avrupaya göç etmiştir... şuan Midyatta yaklaşık olarak 2000 ila 3000 arası süryani kalmıştır. yazmak yordu beni resimlere kısa bir gezinti yapabilirsiniz.

  Midin - Turabdin - Matiate ve son olarak Midyat olarak kullanılıyor.

  Benim Midyat'ımda gezilecek yerleri kısa kısa şey yapıcam.

  Midyat’la ilgili ilk yazılı bilgiler M.Ö 13.Yüzyıla kadar uzanır. Asur kralları için ele geçirilerek talan edilecek bir bölgedir. II. Aşurnasipal M.Ö. 879 yılında gururla: ‘Matiate’yi (Midyat) ve köylerini buyruğum altına soktum. Bol ganimet edinip, onları yüklü haraca ve vergiye bağladım’ der.

  Mor Gabriel Manastırı (Deyrulumur) - Midyat’ın 23 km. uzaklığındadır. Midyat-İdil doğrultusunda, Yayvantepe köyüne varmadan önce, soldan ayrılan 2,5 km. bir yol ile bu manastıra ulaşım sağlanmaktadır

  Mor%20Gabriel%20Manastırı%20%28Deyrulumur%29

   

  Meryemana Kilisesi - Anıtlı Köyünün güneyinde yer alan bu kilise günümüzde eşine az rastlanan kiliselerden biridir. Bu Kilse Süryani dilinde “yoldath aloha” ismini taşımasına rağmen çoğu kez Arapça “El Hadra”(bakire) olarak anılır.

  Meryemana%20Kilisesi

   

  Cevatpaşa Camii - Merkez Cevatpaşa Camii,1925 yılında Cevatpaşa tarafından yaptırılmıştır. Cami,kalın duvarlı olup,kare planda Midyat taşından inşa edilmişti.

  Cevatpaşa%20Camii

   

  Mor Serkis ve Bakos Manastırı - Anıtlı’nın (HAH) kuzeyinde Çok sevilip sayılan asker azizler Mor Serkis ve Bakos’un anısına inşa edilmiştir.En eski yapıöğeleri 789 yıllarına kadar uzanmaktadır. Kilise,değerli süslemeleriyle göze çarpmaktadır.

  Mor Eliyo Kilisesi - Anıtlı Köyünün 2km.kuzey doğusunda yer alan Alagöz Köyünde bulunur. İki nefiyle kilise,büyük bir olasılıkla güney cephesindeki genişletilmiş narteksiyle bir bazalikanın yada(daha az bir olasılıkla )çapraz nefli bir manastır kilisesinin değişikliğe uğramış halini yansıtmaktadır. Yapılış tarihi ile ilgili elde mevcut bir bilgi,belge yoktur.

  Mor Afrem Kilisesi - Midyat’ın Bardakçı (Bote) Köyünde bulunan Mor Afrem Kilisesi köyün odak noktasında bir kaleyi andırmaktadır.

  Mor Kuryakos Kilisesi - Midyat’ın Yemişli (Anhel) Köyünde yer alan kilise temel planı bakımından Turabdin’deki çoğu köy kilisesiyle benzeşmesinin yanında bünyesinde bazı değerli eserler barındırır. Kilisenin narteksi önüne,doğuda küçük bir beth slutho’yla son bulan,revaklı bir geçit eklidir.

  Mor Estafanos Kilisesi - Midyat’ın Güngören (Keferbe ) Köyünde yer almaktadır. Kilisenin güneyinde,doğusu mihrap tarafından kapatılan,yazlık kilise niteliğindeki iç avlu uzanır. Ana kilisenin kuzeyine yüksek tonozlarla ona bağlanan ve vaftizhane olarak kullanılan Vaftizci Mor Yuhanon Kilisesi yerleşmiştir. Kilisenin naosa açılan kapının solundaki yazıtta 778/79 tarihleri okunmaktadır.

  Midyatta ilgili detaylı bilgi için bu site sizlere yardımcı olacaktır. : http://midyat.net/   

   

  Kendi Objektifimden Bazı Fotoğrafları Paylaşayım Sizlerle..

  Bütün resimler bana aittir.

   

  hangi fotoğraf makinesi. çok güzel. yetenek var geliştir istesen

  bilgiler içinde sağol. mardine hep gitmek istemişimdir.

  ama istanbul istanbul istanbul... sıkışık trafiği bile güzel :))

  yaklaşık 6 yıldır amatörce fotoğraf çekiyorum yavaş yavaş kendimizi geliştircez inş.

  ilk resimleri NIKON COOLPIX L310 çektim / son dört resimide Samsung S4 Zoom'la çektim :)

  ha bu arada yolun Midyat'ta düşerse hiç çekinmeden benimle iletişime geçebilirsin her türlü yardımcı oluruz.

   

   


  Hayat Boş , Vur Göte Çoşşşş.
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ArmadA
  ArmadA's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Ekim/2005
  Erkek

  çizik alayım bende burayı. 

  http://onedio.com/haber/turkiye-de-gorulmesi-gereken-50-yer-144753 

   

  ArmadA tarafından 25/Mar/14 15:28 tarihinde düzenlenmiştir

  Living Death
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  adama
  adama's avatar
  Kayıt Tarihi: 10/Aralık/2009
  Erkek
  adama tarafından 25/Mar/14 19:23 tarihinde düzenlenmiştir

  Beleş wireless kahramanı.
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  DjBlueMaN
  DjBlueMaN's avatar
  Kayıt Tarihi: 18/Mart/2003
  Erkek

  http://indigodergisi.com/2012/08/medeniyetler-sehri-antakyadan-baris-ve-huzur-tum-dunyayi-sarsin/


  Haşa Zulmetmez Kullarına Hüdası, Her Kulun Çektiği, Kendi İşinin Cezası!
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  acemi-webci
  acemi-webci's avatar
  Kayıt Tarihi: 11/Haziran/2008
  Erkek

  yozgat - çamlık, lise caddesi, saat kulesi birde olmazsa olmazı barlar sokağı 


  ...
Toplam Hit: 3593 Toplam Mesaj: 21