folder Tahribat.com Forumları
linefolder İnternet Siteleri
linefolder Greads.Net • Bilginizi Paraya Dönüştürebileceğiniz E-Kütüpane

Greads.Net • Bilginizi Paraya Dönüştürebileceğiniz E-Kütüpane

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozdemyr
    ozdemyr's avatar
    Erkek
    j4x bunu yazdı

Hocam güzel bir proje fakat eğer yapmadıysan dosya indirmek yerine flash tarzı birşey ile bölüm bölüm okutmayı düşünmelisin. Mümkün olduğunca dumplanmasını zorlaştırmalısın. Telif hakkıyla önleniyor olsaydı bu işler internet e-kitap kaynıyor olmazdı. Bir dosyayı bir ya da birkaç defa satarsın ondan sonra korsana düşer diğer türlü. 

Evet kesinlikle, korsanın önüne geçilebileceğini ben de düşünmüyorum hocam.

Flash tarzı bir uygulamayı şu sebeplerden ötürü kullanmayı düşünmedim:

• Flash uygulaması da olsa dump'lamak isteyen bunu biraz daha zahmetli şekilde olsa da başaracaktır
    • .pdf (tüm dosya formatlarına online olarak erişmeyi sağlatmak çok zor bir iş olduğundan .pdf'yi kastettiğinizi varsayıyorum) web yazılım güvenliğinde sorunlu dosya formatlarından biri. Bu yüzden site yapısı içerisinde dosyalara doğrudan erişimi (tam güvenliği nasıl sağlayacağımı bilmediğimden) güvensiz buluyorum
    • .pdf dökümanının hacmi büyüdükçe tarayıcıyı yoruyor ve okuma akışkanlığını çok olumsuz etkiliyor (şahsen bu şekilde döküman okutan sitelerden ziyade dosyaları bilgisayarıma kaydedebilmeyi daha çok seviyorum)
    • Ürünleri satın alan kullanıcıların ürünlere offline olarak da erişme hakkı, yani bilgisayarlarında vb. saklama hakkı olduğunu düşünüyorum (site çökse, kapansa veya satıcı ürünü geri çekse de ürününü kullanabilmeli)
    • Ayrıca sitede sadece .pdf değil bir çok formatta ürün satılabildiğinden bunlara online erişimi sağlayacak bir yazılımı yazmak (Google Drive gibi) benim için imkansız görünüyor
    • Bunun dışında dijital ürün satışı yapan dev şirketler (Envato, e-book satan firmalar vb.) dahi tüm korsan paylaşım risklerine karşı dosyalarını download ettirme yolunu tercih ediyor. Onlar bile buna bir çözüm geliştirememişken ben de geliştiremem sanırım

Korsan paylaşım gerçekten büyük bir problem. Ama keşke site o günleri görse de ürünler korsan şekilde paylaşılacak kadar değerli hale gelse :)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    orde
    orde's avatar
    Erkek

Harbiden helal olsun, çok iyi görünüyor. Tahribat'da daha iyisini görmemiştim. Açık konuşuyorum.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek

şu eksik : herhangi bir metni satın almadan ilk 2-3 sayfasını görebilmeliyim. bunu metin kaç sayfa ise yüzdeye vurarak veya 0-10 sayfa -> 1 10-30 sayfa->2 sayfa öngörü şeklinde yapabilirsin. bu kesinlikle gerekli paralı metinlerde. ayrıca örneğin 15 sayfalık makalenin 1-7-14. sayfalarını görebilmeliyim ki ona göre alayım

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    angels_demos bunu yazdı

şu eksik : herhangi bir metni satın almadan ilk 2-3 sayfasını görebilmeliyim. bunu metin kaç sayfa ise yüzdeye vurarak veya 0-10 sayfa -> 1 10-30 sayfa->2 sayfa öngörü şeklinde yapabilirsin. bu kesinlikle gerekli paralı metinlerde. ayrıca örneğin 15 sayfalık makalenin 1-7-14. sayfalarını görebilmeliyim ki ona göre alayım

Aynen.  Tebrik ediyorum güzel düşünülmüş ancak biraz üzerinde çalışılması lazım.  Bir değişik projede bende vardı ona çok benziyor :))

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozdemyr
    ozdemyr's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı
    angels_demos bunu yazdı

Aynen.  Tebrik ediyorum güzel düşünülmüş ancak biraz üzerinde çalışılması lazım.  Bir değişik projede bende vardı ona çok benziyor :))

Sağolun. Ürünlere örnek dosya ekleme özelliği mevcut. Yayıncı örnek dosyaları sample.zip şeklinde toplayarak örnek dosyalarını belirtebiliyor. Bu şekilde eklenen ürünlerin sayfalarında "Download Free Sample" şeklinde bir button görünüyor. Yalnız bu dosyalar sayfada önizlenmek yerine indirilebiliyor. Önizleme yapılabilmesi kullanıcılar açısından çok iyi olurdu ama aşağıda belirttiğim bazı sebeplerden dolayı olanaklı değil gibi.

Bu şekilde yüklenmiş bir ürün: http://greads.net/item/php-ile-paypal-api-entegrasyonu

Tabii yüzdeye veya sayfa sayısına göre önizleme yaptırmak şeklinde değil bu. Bu konudaki tercihi yayıncıya bırakmak gerektiğini düşünüyorum. Zira farz-ı misal bir hacker hacklediği binlerce hesabı tuttuğu .xls dosyasını satıyor diyelim, bunun belli bir kısmını önizleme yaptırmak doğrudan yüzlerce hesabı bedavaya vermek anlamına gelecektir. Halbuki bunun yerine örnek bir .xls dosyası daha hazırlayıp "password" sütunlarını pa****** şeklinde ya da boş gösterebilirdi.

Bir de uygulamanın doğrudan dosyaya erişmesinin bazı teknik sakıncaları bulunuyor:

• Uygulamanın doğrudan dosyaya erişip onu arayüzde bir veya birkaç sayfayla sınırlaması, udemy-dl tarzı bir botla bütün ürünlerin ücretsiz çekilme riskini beraberinde getiriyor.
    • .pdf güvenlik açısından sıkıntılı bir dosya formatı. ActionScript gibi bir olanak barındırdığı için, güvensiz dosyaların doğrudan tarayıcı üzerinde çalıştırılması tehlikeli. Yine örneğin ofis dosyası formatlarının da kendine has problemleri var (tarayıcılar bu konularda yeterince güvenli değil).
    • Bir de sitede sadece .pdf formatlı ürünler bulunmuyor. html, rtf, txt, ppt, xls, docx vb. vb. envai çeşit format kullanılabilir. Tüm formatları doğru şekilde önizletecek bir program yazabilmek kısacası benim harcım değil.
    • Ayrıca bir ürünün içinde tek bir dosya olma zorunluluğu olmadığı için hangi dosya önizlenecek?

Bu yüzden sizin dediğiniz şekilde yapmak aklıma dahi gelmemişti. Bunun yerine -yine elektronik yayıncılıkla ilgili- bir sitede gördüğüm örnek dosyaları indir şeklinde bir özellik koydum.

Her yorumunuz ve öneriniz benim için değerli, hepsini değerlendirmeye çalışıyorum, çok sağolun.

ozdemyr tarafından 18/Eki/15 05:55 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

Güzel proje gerçekten tebrikler :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaZu
    ZaZu's avatar
    Erkek

Grafik kısmında çizim yapıp satıyormuyuz yoksa onu nasıl yaptığımızı anlatıyoruz?

ShutterStock Portfolio http://shutterstock.com/g/ozkan26
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozdemyr
    ozdemyr's avatar
    Erkek
    ZaZu bunu yazdı

Grafik kısmında çizim yapıp satıyormuyuz yoksa onu nasıl yaptığımızı anlatıyoruz?

Site metin bazlı olduğundan Graphic Design bölümüne "nasıl yapılır"lar, tutorialler, ya da grafik tasarımın incelikleriyle ilgili bir makale/kitap vb. hazırlayıp koyabiliyoruz.