folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Güneşi Aynadan Gören Köy: Viganella

Güneşi Aynadan Gören Köy: Viganella

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozAnkaraguclu
    ozAnkaraguclu's avatar
    Erkek

Bir dağın eteğine kurulu 200 kişinin yaşadığı köy, 11 Kasım ile 2 Şubat günleri arasında güneş ışığı almıyor.

Bu nedenle hem karanlık hem de normalden daha soğuk olan köy için yerel yöneticiler yıllardır çare arıyordu.

Yaşlı köyün genç belediye başkanı, çareyi bir mimar arkadaşıyla birlikte buldu ve köyün eteklerine kurulu olduğu dağın tepesine dev bir ayna yerleştirildi.

5 metre yüksekliğinde ve 8 metre genişliğinde, tam 100 bin euro'ya mal olan ayna, güneşin hareketini takip ederek, ışınlarını köye yansıtmaya başladı.

Viganella köyü, yaz aylarında doğal, kış aylarında ise yapay yoldan güneş ışığı alan ilk yerleşim birimi olarak tarihe geçti.

İtalya'da bile çok az kişinin bildiği bu köy şimdi bütün dünyanın gündeminde.

"Milliyetin en belirgin niteliklerinden biri dildir. Türk milletindenim diyen insan her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz. " Mustafa Kemal ATATÜRK
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Triumph
    Triumph's avatar
    Erkek
    reha muhtarlı showtv haberleri gibin olmuş.ne var bunda italyanın bilmem ne köyünde belediye başkanı güneş gelmiyor diye dağın tepesine ayna koymuş.hani çok mühendislik bişey olsa eyvallah derim ama tüm dünya ne skime dikkatini o köye toplamış onuda anlamış değil.bak sen kıçı kırık ayna köyü meşhur etmiş.eminim güneşe ihtiyacı olan fakat konumu gereği muaf tutulan bir çok sanayi hedehödö kuruluşları bu yöntemi pekâla kullanıyrdur.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    m_cey
    m_cey's avatar
    Erkek
    la köyü kuracak başka yer bulamamışlar  mı zamanında. o kadar masraf a.q:) 

Kuşkudan,karanlıktan çıkıp günün doğuşuna kılıcımı çekip geldim güneşte şarkı söyleyerek. Umudun bittiği kalplerin kırıldığı yere sürdüm atımı: Gazaba,yıkıma ve kızıl bir guruba vardım şimdi!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozAnkaraguclu
    ozAnkaraguclu's avatar
    Erkek

Triumph bunu yazdı:
    -----------------------------
    reha muhtarlı showtv haberleri gibin olmuş.ne var bunda italyanın bilmem ne köyünde belediye başkanı güneş gelmiyor diye dağın tepesine ayna koymuş.hani çok mühendislik bişey olsa eyvallah derim ama tüm dünya ne skime dikkatini o köye toplamış onuda anlamış değil.bak sen kıçı kırık ayna köyü meşhur etmiş.eminim güneşe ihtiyacı olan fakat konumu gereği muaf tutulan bir çok sanayi hedehödö kuruluşları bu yöntemi pekâla kullanıyrdur.

başka bi yerde kullanan varmı bilmem ama bugün derste coğrafya kitabında gördüm ilgimi çekti bi ikide resim ekleyip koydum buraya...

"Milliyetin en belirgin niteliklerinden biri dildir. Türk milletindenim diyen insan her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz. " Mustafa Kemal ATATÜRK
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sharp
    Sharp's avatar
    Erkek

yıl 2006 gezelim görelim gibi bişey vardı tv onu izliyorum

Rizeyi anlatıyodu

yaşlı laz tarladaki tahtaddan kulubesi gün boyu güneş görsün die altına bi platform yapmış güneşle birlikte evde dönyodu :)

nasıl reklam yapacaklarını bilio adamlar :)

www.yesilgrow.com - Growshop
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurk
    nurk's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    evet dogrudur..

bizim çografya hocası gecen hafta cınlattı.. böyle böyle dedi..

şaşırmamk elde degil valla :|

[22817//kaanabak]
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yawuz
    yawuz's avatar
    Erkek
    ben olsam dağı yıkardım :D

tahribat.com a can feda
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Triumph
    Triumph's avatar
    Erkek
    güneşin koordinatlarını değişsen daha kolay olmaz mı:)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaYVaN
    HaYVaN's avatar
    Erkek
    Ya şimdi akıl var mantık var sen niye oraya kurmuşsun ki köyü?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sorry_13
    sorry_13's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

a.g 100 bin euro aynaya verecegine köyü aynanın yerine taşı daha mantıklı hem güneş alır hem hava :)

sevgim gercek olmasaydı aglayabilirmiydim.... aşkın benle olmasaydı nasıl gülebilirdim.. ates beni yaktıkça daha çok soğuyorum.. soğuyorum ben ateşi körükledikçe buz gibi donuyorum... bana şaşkın bakıyorlar onlarıda anlıyorum.. evvel zaman bir damla iken durumum... elhan derya hal buluyorum
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurk
    nurk's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    sorry_13 bunu yazdı:

a.g 100 bin euro aynaya verecegine köyü aynanın yerine taşı daha mantıklı hem güneş alır hem hava :)

işte öyle olmuyor hocam.. cografya dersi görmediniz mi hiç :)

o köyün nemi zartı zurtu herşeyi değişiyior.. böyle bi şey daha önce karadenizde yapılmıs , bi köy güneş alamıyormuş tepeden doalyı depeyi kazmışlar falan..

tepeyi yok etmişler.. sonra köydeki herşey degişmiş..

hepsini cografya hocası anlattı valla :) 

[22817//kaanabak]
Toplam Hit: 10574 Toplam Mesaj: 22