Hakem Heyeti Para İade Kararı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek

Selamlar cemaat...

Yaklaşık 1.5 ay önce Vatandan aldıgım Asus Zenfone 2 telefonumum 2 defa ekran değişmesinden dolayı hakem heyeti aracılığı ile başvurdum ve bu gun ürün para iadesi şeklinde karar alındı.Şimdi sıkıntı şöyle ki...Benim telefonun şarj aleti kayboldu ekranında kırık var(kullanıma engel değil) ürün iadesini yapmam gerekiyor ama kutunun içindeki nevaleler eksik :))

Şimdi ben nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Ekranın kırık olması bir şey ifade ediyor mu ?? Şarj aletini 2.el orjinal bulmaya çalışırım yada sitesinden alırım.Tecrübeli müridleri konuya bekliyorum :)

Antalya'da Emlakçı parçası :)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Opsiyonel_Bilgiler
    Opsiyonel_Bilgiler's avatar
    Erkek

para iaedesi kararı çıkmışsa elindekini direkt yolla gitsin zaten ekran problemmiş. para iade etmezlerse sen diyeceksin ki "ben yolladım da iade etmiyorlar" daha çok başları ağrır.  iade ettiğine dair kargo faturası gibi bişey de bulunsun elinde. 

imza mı gelmiş?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Biocyte
    Biocyte's avatar
    Erkek

Bildiğim kadarıyla şarj aleti garanti kapsamında değil. Yamuluyorsam düzeltin lütfen.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alicem
    alicem's avatar
    Erkek

Karar karşı tarafa da tebliğ edilecek, süresinde itiraz edip dava açmazlarsa karar kesinleşir, hakem heyetinden kesinleşme şerhi vurdurup doğrudan icra takibine geçersin, parayı yatırırlar, ürünü icra takibini başlattığında şirketin merkezine yollarsın, kırılmış patlamış eksilmiş çok da önemli değil :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Ben Note 4 ümü aldıktan yaklaşık 2,5 sene hakem heyeti kararı ile bimekse iade ettim. (Hakem heyeti ürün 1 veya 1,5 senelikken çıkmıştı, sonra itiraz ettiler tüketici mahkemesine falan döndü ondan uzadı) neyse, şarj cihazım kayıptı. Kulaklık falan kim bilir nerede. Kutusu ve telefon duruyordu sadece. Götürdüm verdim. Sıkıntı çıkarmadılar, parayı da trank elime verdiler.

Vatanla benzer bir şeyi asus bilgisayarım için yaşadım, bimeks gibi değil, tam oç'ları kendileri ( yok lan çalışanlar değil sistemleri tabiki )

Ürünü 9 taksitle almışım, üstünden 2 sene geçmiş, adam gibi kullanamamışım, 3 kere garantiye göndermişim format atıp geri yollamışlar, hakem heyetiyle karar çıkartmışım, kararla geri götürüp teslim etmişim. Bi baktım bana imzalattıkları kağıda falan istinaden ödemeyi 9 taksite bölüp öyle iade etmeye kalkıyorlar :D gittim verdim avukata (babamın tanıdık avukatı, onla çalışmış iki üç kere), icraya verdi, ilk taksit ödenmişti kalanı icra yoluyla hüp diye çekip alıverdiler.

Şimdi senin dikkat edeceğin husus, parayı elden almak isteyeceksin. Önce müşteri hizmetlerini arayıp bilgi al. Bimeks gelmeden 2-3 gün önce haber verin parayı hazırlayalım/kasada yoksa transfer edelim demişti.  sonra cihazı al götür parayı görmek iste para falan hazır olsun. Sonra çıkar ver telefonu. hiçbişeyi imzalama. telefonu elinden alıp götürmesinler tabi imza atmak zorunda kalma. Taksitle iadeye dair bi madde var mı, ona bak. Yok bunun şarj aleti eksik falan derse, vermiyor musun iademi, vermiyorsun. Tamam canın sağolsun de. İsim soyisim al. (Hatta en baştan güleryüzlü gir el sıkış isim soyisim sor falan not et bi yere.) Tekrar yasal yollara senin isminle teslim almayı kabul etmediğine dair başvuracağım falan dersin. Çözüldü çözüldü.

Baktın halen yokuşa sürüyor, bulunduğun yerin icra dairesine gidersin kararla beraber. Oradan işlem adımlarını öğren. Heyet kararıyla birlikte icra başvurunu tamamla. Ücreti otomatik olarak alır verirler sana. 20-30-50 lira gibi bi dosya masrafı varsa vardır o kadar. Avukatsız yani.

Sonra vatan kompüter çok isterse telefonu geri almak, onlar da icra yoluyla geri isterler telefonu. Sen uğraşma onlar uğraşsın :))

Biraz ayık olmak lazım yani. Yoksa uğraştırmaya devam ediyorlar.

...said addicted.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    alicem bunu yazdı

Karar karşı tarafa da tebliğ edilecek, süresinde itiraz edip dava açmazlarsa karar kesinleşir, hakem heyetinden kesinleşme şerhi vurdurup doğrudan icra takibine geçersin, parayı yatırırlar, ürünü icra takibini başlattığında şirketin merkezine yollarsın, kırılmış patlamış eksilmiş çok da önemli değil :)

Bak bunu unuttum, 15 gün itiraz süresi var karşı tarafın. Min 2 hafta bekleyeceksin. Sonra gidip halledebilirsin

...said addicted.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek

@noname saol başgan uzun uzun yazmışsın..Bizden sonraki müridcanlarında faydalanabileceği bir yazı olmuş

@alicem zannetmem kardrşim çünkü 2 defa ekran değişti yasal zorunluluk olarak yapmak zorundalar diye düşünüyorum

@Opsiyonel_bilgiler onuda düşündüm ama işi yokuşa sürerseler diye şaaapmadım.Bu gün vatan a gidebilirsem süreç hakkında bilgilendirecem

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Senle Haziran ayında konuşmuştuk tüketici hakem heyetine git diye. Karar çıktıysa problem olmaz bu saatten sonra için rahat olsun. 

mkyb tarafından 02/Ağu/17 16:25 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek

Haklı olarak iade talep etmişsin ki karar lehine çıkmış, 

Telefonun ekranını kırmışsın ve şarjını kaybetmişsin yine de iade etmeye çalışacaksın.

yaptığın hoş değil etik değil kırdıysan kırmışsındır 

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Senle Haziran ayında konuşmuştuk tüketici hakem heyetine git diye. Karar çıktıysa problem olmaz bu saatten sonra için rahat olsun. 

Aynn hocam konuşmuştuk ve karar çıktı şu anlın sorun görünmiyor(ekran ve şarj hariç)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek
    Pisibaliqi bunu yazdı

Haklı olarak iade talep etmişsin ki karar lehine çıkmış, 

Telefonun ekranını kırmışsın ve şarjını kaybetmişsin yine de iade etmeye çalışacaksın.

yaptığın hoş değil etik değil kırdıysan kırmışsındır 

Yok hocam ben durumumu yazdım gerekirse şarj aleti alacam yine gerekirse ekranı değiştirecem zaten o konuda sorun yok.Sadece bu şekilde iade alınıyor mu onu merak ettim

Toplam Hit: 3133 Toplam Mesaj: 23
hakem heyeti karar para iadesi