Hangi Linux?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Funky_Punky
    Funky_Punky's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Ext3'e kurdum. Fakat swamp ayırmadım. Aşağı yukarı ne kadar ayrımam gerek?

Yazdığım konulara genelde geri dönemiyorum, takip etmemi istediğiniz bir durum olursa lütfen PM atınız.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    2 gb ram'in varsa 2 gb yada 1 gb ayırsan yeter diskin başına ac böylelikle performans kazanırsın ayrıyeten...birde ubuntu kaç kurdun

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Funky_Punky
    Funky_Punky's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Ram ayırmak ne demek yav :/ Tam anlayamadım, sadece hdd bölümlendirmek hakkında şeyler var kurulumda.

Bu arada 7.10 sürümü. 

Yazdığım konulara genelde geri dönemiyorum, takip etmemi istediğiniz bir durum olursa lütfen PM atınız.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    anlatamadım swap sanal ram alanıdır aslında(windowstada var) uzmanlar eger raminiz(fiziksel) 1gb altındaysa swamp ramin 2 katı olsun 1 gb üstüyse 1gb yada raminize eşit olsun derler

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Funky_Punky
    Funky_Punky's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Peki ''swamp'' ve '' / '' hdd bölümlendirilmesi dışında başka bir /boot vs. gibi bölümlendirme alanı gerekli mi?

Linux kurulumda nelere dikkat edilmeli?

Bir de Linux kavramında Windows'daki gibi D:\ vs. gibi disk bölümü kavramı yok mu? Tüm dosyalar işletim sistemiyle aynı diske mi kaydoluyor?

Teşekkürler.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

/ demek swamp alanı haric tüm işletim sistemlemini kapsayan dosya alanını işaret eder zaten kök dizini denir.Bunun haricinde /boot /usr /root bunların hepsi zaten / içersindedir bazen sistemciler çeşitli güvenlik ve performans sebeplerinden dolayı bu dosyaları ayrı disklere yada disk bölümlerine kurabiliyorlar ama şart degil....
    swamp işletim sisteminden bagımsız birşey oldugu için ve Windowstadaki sanal Ram'e denk birşey oldugu için diskte onun için ayrıyeten alan belirtilmesi gerekir... Windows bunu otomatik kendi yapar Linux ise bunu size bırakır....Ben şahsen sadece /home klasörümü yani kullanıcı dosyalarımın tutuldugu alanı ayrı bir diske yazarım bu bana yükseltme yada yeni bir işletim sistemi kurarken yedek almadan yada minumum yedekle sistemimi degiştirmemi saglar....Mümkünse sanada bunu öneririm....

Linux kurarken dikkat edilmesi gereken çok nokta olmakla beraber temel şeyleri Windows kurmaktan farklı degildir.Diskiniz için bir alan ayırmanız ve bu alanı diskiniz
    40gb düşükse ve performans sorunları yaşıyorsanız ext2 ile yoksa ext3 ile formatlamanızdır.Linux bir çok format türünü desteklemekle beraber ev kullanımı için bu iki
    format gayet uygundur.Gerisi teferuat.Grub'ı mutlaka yüklemenizi öneririm çift işletim sistemi kullanıp kullanmamak önemli degil Grub çökme gibi durumlarda bazen
    kernelden bazı modülleri iptal ederek yinede sistemi başlatıp kurtarabilmenizi saglıyor.Grub'ı kurarken kesinlikle boot edilen harddiskin MBR'sine yazılmalıdır aksi 
    taktirde sorunla karşılaşabilirsiniz.

Her işletim sistemi diskleri benzer şekilde yorumlar ama kullanıcıya bunu sunma şekli farklıdır linux kullanıcıya hiyerarşik bir yapıda sunarken windows daha kolay olan başka bir yöntemi sunar...Tabii istersen Linuxtada küçük bir ayarla kendi C D E ni yaratabilirsin ama inan Linuxun yapısına bir kere alışınca kolaylıgı karşısında şaşırıcaksın.Linuxun sistem dosyalarını ayrı disklere yazabilirsin bu mümkündür ama var olan bir sistem dosyasını parcalamanı önermem benim önerim sistem dosyalarını ayrı bir harddiskte tutman daha sonra kullanıcı dosyalarını tutucagın harddiski sisteme baglamandır...Zaten genel kullanımda bu şekildedir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    ubutnu falan diyorusn ya tavsiyem o zmn linux min.Windows gibi bişey rahat edersin.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Funky_Punky
    Funky_Punky's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Sandman, Linux hakkında sorduğum sorulara özen ve ilgi ile verdiğin yanıtlar için çok teşekkür ederim. Linux'la uğraşacağım daha, şimdilik soru işaretlerim silindi, ilerde tekrar oluşursa burdan yazarım.

Zumsuk, bir de senin dediğine bakayım.

Teşekkürler. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

http://linuxmint.com/

ama tavsiyem pardus 2007.3 tür hocam.Paket yöneticisinden güncelleştirmeler kısmından çekirdek vs..yi yüklersen sorun kalmıyor.Ses sorunum vardı hepsi bitti :)

Rahat edersin çünkü Türkler ulusal sstem diye sahiplenmiş ya ondan diyorum.Yani Türk geliştiriciler, türk kulanıcılar..Türkçe dil ;) 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Funky_Punky
    Funky_Punky's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Evet Pardus'u denedim. Dediklerin açısından çok iyi fakat; kullanılabilirliği, işlevselliği vs. hiç hoşuma gitmedi. :/

Toplam Hit: 9499 Toplam Mesaj: 49