Hangi Linux Dağıtımı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek
    baracuda81 bunu yazdı

Linux mint cinnamon iyidir. Lubuntu düşük sistemlerde iyi performans veriyor ama masaüstü lxde.

Aynen katiliyorum

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    T3SL4
    T3SL4's avatar
    Erkek

Burda donanım desteği çok önemli en iyi donanım desteğini Ubuntu veriyor ben senelerden bu yana Ubuntu kullanıyorum.

Sistem olarak bir sorun yaşamadım çok zamanda terminalı yoğun kullanan sistemi karıştıran biriyim.

Lakin browser olarak mozilla kullanıyorum ara sıra çöküyor buda tahminim flash eklentisinden kaynaklanıyor çünkü flash ağırlıklı bir siteye girdiğim zaman oluyor.

Tercihini Ubunutu veya Mintten yana kullan rahat olursun.

Stay hungary Stay foolish
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

Voyager'ı öneririm :D benim konuda uçmuş

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Çekirdek aynı çekirdek. Hiçbir Linux dağıtımcısı oturup kendine özel sürücü yazmaz, o kernel sürümü o donanımı tanıyorsa tanıyordur, tanımıyorsa tanımıyor. Donanım üreticisinden destek almanız lazım bu durumda. Çok nadir olsa da çeşitli linux dağıtımları için çeşitli paketlenmiş sürücü yamaları çıkar. Fark sadece burada. Yamayla düzeltilecek bir donanıma sahipseniz o zaman dağıtımın önemi ortaya çıkar. Her koşulda kafayı az kırarsanız yine dağıtımcıdan soyutlanabilirsiniz.

Ben kur-geç olarak fedora kullanıyordum. Arkadaşlar mint öneriyor ki iyi. Destek için Ubuntunun bir türevine bakabilirsiniz. Öğreneyim derseniz Debiandan başlayın, Archtır, Gentoo'dur, LFS'dir kasmayın, canınız yanar. Onlar iyi bir unix kullanıcısı olduktan sonraki zevk meseleleri.

Geliştirici olarak ciddi işler yapacaksanız SUSE, Fedora, CentOS kur-geç olarak kullanılabilir. Ortalama pc kullanıcısına Ubuntu türevleri ya da Mint yeter. Hafiflik için Slitaz denenebilir. Live olarak Slax ya da Debian kullanılabilir. Benim gibi çok sanal makine kurcalıyorsanız net-inst.iso debian ile sadece lazım paketleri toparlayıp, güle-oynaya vm clone edebilirsiniz.

YeniHarman tarafından 20/Nis/15 23:39 tarihinde düzenlenmiştir

Olaylara karışmayın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OttomanSlap
    OttomanSlap's avatar
    Erkek

linux mint 17.1 kurulu pcde, kendi internetime kablosuz bağlanamıyorum. Connecting yazıyor bekliyor bekliyor ardından "Connection 'ModemAdı' Deactivated" yazıyor. Kabloyla bağlanmak zorunda kaldım resmen. Bi çözüm yolu bilen varmı.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musdawdaf
    musdawdaf's avatar
    Erkek

4-5 yildir linux disinda bir sey kullanmadim.Macbook Pro da var ama halen linux makinem ustunde calisiyorum.Su ana kadar uzun sureli olarak sirasiyla

Ubuntu 

Lubuntu 

Arch

Pardus

Fedora

Mint

Netrunner kullandim.

Sonuc olarak ister developer ol ister normal user ol farketmez oyumu Netrunner'dan yana kullaniyorum.

Genel olarak bakarsak duruma deb (debian, ubuntu, mint, netrunner) ve rpm (Fedora, opensuse) kullanan surumler disindakilerle ugrasmayin bile. Tum programlar bunlar icin derleniyor gerisinde ugrasirsiniz bosuna. 

2 yildan daha uzun suredir Mint kullaniyordum 6 ay once Netrunner kurdum ve onunla devam ediyorum.

Su an itibariyle en guzel surumler Deepin Linux ve Netrunner 14.1 demek yanlis olmaz. Deepin cok harika ama buglari  da fazla. Beta asamasinda diyebiliriz o yuzden zevkine kullanirsiniz ama kalici olmasi zor.

Netrunner detaylari icin https://eksisozluk.com/entry/49200640 incelenebilir (ss ler de var orada).

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek
    calpazhan bunu yazdı

Hocalar, server yönetimi olarak hangi linux işletim sistemi kullanılır. Kaba taslak araştırdım Centos sistemini öneriyorlar lakin ben hiç linux sistemi kullanmadım zorluğu olur mu? Konuyu baltalamak gibi oldu ama kusruma bakma hocam. 

Yada free bsd

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek
    Mint LXDE kullaniyorum, memnunum.
    Yedeklemeyi halledebilirsem Arch'e gececegim.

vatandaşa kafam girsin!..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hacked75
    hacked75's avatar
    Erkek

Çizik

İçinizde hâlâ bomba atmasını bilmeyen hayvanlar var.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

xubuntu yada elemantary os. 

desktopwithmenu.png%20%281600×900%29

PanxeR tarafından 21/Nis/15 17:55 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 2723 Toplam Mesaj: 21