folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder Hangi Programlama Dili Ogrenmeliyim (Hic Bilmeyen Birisi) İstek

Hangi Programlama Dili Ogrenmeliyim (Hic Bilmeyen Birisi) İstek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek

Aslinda yazdim nelerde kullanacagimi ama arkadaslar 

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Şana şunu diyeyim zira aynı kategorideyiz yani programlama dili bilmiyoruz.

Python ile başla hocam ama evvela algoritma nedir ne değildir öğrenmen gerekir. Sonra programlamada bazı teferruatlar vardır birini adam akıllı öğrendiğin zaman esasen hepsinin birbirine benzediğini göreceksin. Misalen Python import eder diğer using der öbürü require der yani şimdi bilmeden bunları görünce diyeceksin ki aga bu nedir? Evvela bunları bilmeli ve bu sebeple bunları öğrenirken öyle syntaxı ahiret azabı gibi olan dillere yönelmemek gerekir, karışık dillere girmemek gerek. Bir Hello world yazdırırken 10 satır koda ihtiyaç duymayan dilden başlanmalı ve ideal olan dil Python'dur. Zibilyon tane kaynak var ve en önemlisi Türkçe kaynak bile var. Öğrenmeyeni dövüyorlar zaten.

Kendi kişisel zevklerin doğrultusunda her türlü boku yapabilirsin, nette zibilyon tane bot-kod-falan-fistan vs. var onları kullanıp amaca hizmet ettirebilirsin. Düşünsene algoritma dahi bilmiyorsun ve Java gibi zebani tipli bir syntaxa sahip dille işe başlıyorsun. Eğer başarırsan zaten sende iş vardır derim ama genelde bir bok olmaz zira kolaydan başlamak gerekir. İnan bana birini öğren gerisi geliyor.

Kendimden örnek vereyim bizim Daft'ımız vardı hâlen de varda ondan heveslendim ulan şu Python'a bakayım dedim ufak tefek işler yapıyorum şimdi kendi çapımda. Sonra biraz Go'ya bakayım dedim baktım ki karışık ama istersem oluyor birşeyler, ordan Javascript yürüdüm ve Go ile sytanxı çok benzer olduğu için zorluk çekmedim. Ha çok müthiş düzeyde mi biliyorum? Hayır tabi ki değil amatör bile denemez ama Python'da öyle bir dokümantasyon varki ihtiyacım doğrultunsa çoğu şeyi yapabiliyorum. Profesyonel değilsem Java ya da C++ öğrenmek bana ne kazandıracak? İllaki artısı olur ama bence gereksiz zira bana çok zor geliyorlar.

Python'da kolayca yazdırmak varken

Go'da aşağıdaki gibi zorlu yoldan başlamanın bence anlamı yok.

package main

import "fmt"

func main() {
    	fmt.Println('hellö zalım dünya!')
    }

Caliber tarafından 17/Eki/16 00:07 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

C/C++, elektronikçiler, oyun geliştiricileri tarafından günümüzde bile çok yoğun kullanılıyor.

Android, iOS mobil platformlarında bile C/C++ baya birçok yerde kullanılıyor.

Websitesi yapan adam için go, python, js falan gerekli.

----------------------

Programlamaya yeni başlayan biri için Python, JavaScript daha sonra Java dillerinden birini önerebilirim.

C dili de başlangıç için önerilir ama bu dil zoru sevenler için.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek

vb.net e takıldım

takılma nedenim de visual studio diye bir programda buton filan oluşturdu gayet görsel gelsi bana 

şimdi nedir ne değildir bunlarıda biraz açıklarsanız sevinirim hocalarım

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Arkadaslar Lojistik&E-Commerce üzerine lisans yapiyorum. Hep ilanlara bakinca SAP R3 bilgisi istiyolar. Bunun temel bilgisini internet üzerinden alabilecegim kaynaklar var mi? Mesela bizim okulda Sap Erp 2 haftalik kurs 600 euro civarinda. Disardan katilim 5000 euro gibi birsey oysaki.

Florenzi tarafından 06/Nis/17 14:02 tarihinde düzenlenmiştir

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek

C ile basladim. C ile baslamani oneririm. Herseyi cok oturakli sekilde ogreniyorsun

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek
    balbazar bunu yazdı

C ile basladim. C ile baslamani oneririm. Herseyi cok oturakli sekilde ogreniyorsun

Teşekkürler yorumun için.

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

geçtiğimiz haftalar 1 ay kadar zaman ayırdım c# için.

Oldukça keyifli. Fakat ben öğrenmesini seviyorum. Uygulmasıda güzel örnek projeler yapmak filan keyifli. Fakat somut olarak ben şunu yapmak istiyorum diyebileceğin birşey yoksa kafanda zor oluyo.

1 aydır hiç bakmadığım için sanki o geçen ay 1 yıl kadar önceymiş gibime geliyor. ciddi anlamda unuttum. Ama tekrar dönmek istiyorum.  

https://t.me/pump_upp
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tahref156
    tahref156's avatar
    Erkek
    balbazar bunu yazdı

Nasıl başladın hocam, nerelerden bakıpta öğrendin. Tavsiye edersen sevinirim, sağolasınız.

▒▒▒▒▒▒▓ ▒▒▒▒▒▒▒▓ ▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓ ▒▓▓▓▓▓▓░░░▓ ▒▓░░░░▓░░░░▓ ▓░░░░░░▓░▓░▓ ▓░░░░░░▓░░░▓ ▓░░▓░░░▓▓▓▓ ▒▓░░░░▓▒▒▒▒▓ ▒▒▓▓▓▓▒▒▒▒▒▓ ▒▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓▓ ▒▒▒▒▒▓▓▓▒▒▒▒▓ ▒▒▒▒▓▒▒▒▒▒▒▒▒▓ ▒▒▒▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓ ▒▒▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓ ▒▓▒▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓ ▒▓▒▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓ ▒▓▒▒▒▒▒▒▒▓ ▒▒▓▒▒▒▒▒▓
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek
    tahref156 bunu yazdı
    balbazar bunu yazdı

Nasıl başladın hocam, nerelerden bakıpta öğrendin. Tavsiye edersen sevinirim, sağolasınız.

https://www.edx.org/

burdan Harvard'ın " CS50 Introduction to Computer science" kursunu alarak.  Eğitim için ücret istemiyor. Sonda sertifika veriyor. Bir tek o para ile ama isteğe bağlı. Tabi derler ingilizce.

Zaten buna yönelik açtğım bir konu var 

http://www.tahribat.com/forum/programlamaya-harvard-cs50-ile-baslayin-219309

Tamamen azmine ve çalışmana bağlı.

Türkçe kaynak arıyorsan youtube'da bir çok kanal var 0 dan anlatan onlara bakıyorum aynı zamanda. 

Kitap olarak: 

Kochan- Programming In C ( bazı konularda hatalrı olsa da güzel kitap) Bunu bitirdim sayılır.

Bundan önce daha hafif bir kitap olarak: 

C Programming Absolute Beginner's Guide ( sıkmadan eğlenceli şekilde ve yorulmadan öğrenmek istiyorsan) Bunuda bitirdim.

Yukarıdakilerin dışında

How Computers Work - Ron White 

Hacker's Delight - Henry S. Warren Jr.

Oku çalış takıldığın yerde bırakma 

Reply With Quote Alıntı yap
Toplam Hit: 3355 Toplam Mesaj: 27
programlama dili