folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Hangi Vdsl Modemi (Hangi Teknoloji) Satın Almalıyım?

Hangi Vdsl Modemi (Hangi Teknoloji) Satın Almalıyım?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mchacker
    mchacker's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar evimde ttnetin vermiş olduğ vdsl modemi kullanıyorum. Aslında memnununum ama ev kalabalıklaştığında modem sapıtıyor. Şöyleki modeme bağlanmaya çalıştığımda doğrulama yapıyor diyor ama bağlanmıyor. Modemi kapatıp açıyorum ve çalışıyor.

Internette biraz araştırma yaptım ve karşıma. Beamfoarming ve mu-mimo teknolojileri çıktı. onları araştırdım TP-Link modemleri var daha ziyade.

Beamfoarming, mu-mimo teknolıjileri hakkında bilgisi olan varmı.

Evde en az 6 telefon 1 bilgisayar 1 iptv bağlı. Ev kalabalıklaştığında en az 10 telefon 2,3 bilgisayar 1 iptv oluyor.

anladığım kadarıyla

mu-mimo

aynı anda 4 cihaza çoklu giriş çıkış sinyali verdirip 4 cihaza eş zamanlı dağıtım yapıyor bekletmekszin.

beamforming

wireless sinyali gelen alana sinyali doğrudan yönlendiriyor.

.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

2.4 ghz yüzünden oluyor. Etrafta çok modem varsa çakışma yapıyor frekans. Modemin yayın kanalını otomatikten elleye çevir. Atıyorum kanal 3 falan yap. Bir süre sonra etraftaki diğer modemler kanal dolu olduğu için kanal 3'ü boşaltır.

En temizi ise 5 ghz modem almak. Onuda her cihaz desteklemiyor. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mchacker
    mchacker's avatar
    Erkek

Eve geçince oynayayım. En son 11 yaptım diye hatırlıyorum.

.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    mchacker bunu yazdı

Modem'in markası modeli ve sürümü ne hocam, optimizasyonu yapılabilecek bir şeyse bir şeyler deneriz :)

TD-W9970V3 ise yardımcı olabilirim, Zyxel ise çöpe at hocam, diğer modemlere de destek sunuyorum.

Kanaldan ziyade modemin bazı tuningleri var, onlarla oynanmalı; ayrıca modemin işletme ısısını 35-40 derece arasında tutmak da işe yarar, işlem gücünü tüketen parçacıklarda da ayarlar yapılır. 

5GHz tavsiyem değil, 2.4GHz kadar dayanaklı sinyalleri yok.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Foxxxxxx
    Foxxxxxx's avatar
    Erkek

Adsl modemin birçoğunu denedim huwai modem den stabil çalışanı görmedim huwai VDSL modem denemedim denersem yazarım

Babamı namaz kılmış, dua ederken görünce Benim için de dua et deyiveriyorum Ve babamın cevabıyla sarsılıyorum Kendisi nerede, derse, ne diyeyim?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PEAK
    PEAK's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı
    mchacker bunu yazdı

Modem'in markası modeli ve sürümü ne hocam, optimizasyonu yapılabilecek bir şeyse bir şeyler deneriz :)

TD-W9970V3 ise yardımcı olabilirim, Zyxel ise çöpe at hocam, diğer modemlere de destek sunuyorum.

Kanaldan ziyade modemin bazı tuningleri var, onlarla oynanmalı; ayrıca modemin işletme ısısını 35-40 derece arasında tutmak da işe yarar, işlem gücünü tüketen parçacıklarda da ayarlar yapılır. 

5ghz ve 2.4ghz  var modemimde  yakından 5ghz çok iyi iş görüyor - 2.4 ise daha uzağa iletiyordu. bir ara yanlışlıkla kapatmışım sanırım açma gereğide duymadım 
    acaba açıp modeme yakın olan cihazları 5ghz bağlasam
    uzak olanları 2.4ghz ve wifi dagıtıcıya bağlatsam  mı ? 
    yoksa alayı 2.4 den mi devam etse ?

Sigara külü ile sirke karıştırılırsa ne olur ?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

Ne olursa olsun  wifisinde wmm özelliği olmalı. Gerisini boşver.

wifi yayın kanallarını sabitle

ufak rakamlar stabilite ve yüksek hızı.. artan  rakamlar ise çekim alanının artmasını fakat hızda ve kalitede sapıtmayı beraberinde getirir haliyle 6 numara güzeldir.

2.4ghz 3 6 falan güzeldir.

5ghz duvarı 2.4ghz ye nazaran daha zor aştığı için çekim alanı az olması nedeniyle düşük rakamlı kanallardan birini seçebilirsin.

yakın cihazları 5 diğerlerini 2.4 e yönlendirmen mantıklı olabilir. yakınlarda olup fazla trafik yapanları kabloyla bağlama imkanın varsa o ayrı tatlı olur.

yunusdogan tarafından 01/Mar/21 23:56 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Zaten cevabı bulmuşsun. mu-mimo :)

Şimdi öncelikle kanal numarası, 2.4/5 ghz. bantlarının bir önemi yok.

Öncelikle wi-fi çalışma mantığı gereği; aynı anda sadece 1 client data gönderip/alabilir. Yani 10 tane client varsa, tek tek her biri ne sırayla yanıt verir. Bu client sayısı az olduğunda hissedilmez ama sayı arttıkça problemleride beraber getirir.
    mimo teknolojinde de yine böyledir, bandwith genişler sadece. Kaldı ki standartlar gereği mimonun karşı alıcısıda mimo olursa max verimi alırsın. Aynı zamanda client sayısı arttıkça router'da cpu çekirdek/hız gibi değerleri ve ram miktarı önem arz eder.

Bunun için her markanın (asus, zyxel, huawei...) ofis, kafe, resturant gibi yoğun kullanım yerleri için tasarladığı üst düzey güzel routerlar var, güçlü cpu, 8 anten vs. gibi özellikleriyle en kötüsü 1.000 tl üstündedir.
    Bu sorunun kesin çözümü 802.11ax (wifi6)'da yeni modülasyon (=OFDMA) ile çözüldü ama şuanda kimsede wifi6 destekli router veya notebook, telefon olduğunu sanmıyorum.

En ucuz ve kolay şekilde, bir tp-link access point al ve vdsl modeme kablo ile bağla, evde 2. bir ssid ile ağ kur. misafirleri veya evdekiler mac filter gibi konf ile ona sabitle. Böylelikle ağı 2'ye bölmüş olursun.

Orta şeker bir VDSL router için ise; turk.net verdiği Zyxel VMG8623-T50B modem fiyat/performans olarak işini görür, isp'ler için üretilen 10 dolarlık modemlerden değildir. Vdsl için 35b desteği var, aynı zamanda fttx, ip tel desteğide mevcuttur, cpu felan iyidir.

Para önemli değil dersende; asus rt-ax92u veya rt-ax58u işini fazlasıyla görür.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    PEAK bunu yazdı
    yalinyalniz bunu yazdı
    mchacker bunu yazdı

5ghz ve 2.4ghz  var modemimde  yakından 5ghz çok iyi iş görüyor - 2.4 ise daha uzağa iletiyordu. bir ara yanlışlıkla kapatmışım sanırım açma gereğide duymadım 
    acaba açıp modeme yakın olan cihazları 5ghz bağlasam
    uzak olanları 2.4ghz ve wifi dagıtıcıya bağlatsam  mı ? 
    yoksa alayı 2.4 den mi devam etse ?

Uzak 2.4, yakın 5 yap hocam ama şunu unutma ki ne kadar fazla sinyal olursa o kadar da sağlkıksız olur; kanser fln demeyeceğim öyle bir şey yok ama yaşam kaliteni olumsuz etkilediğini rahatlıkla söyleyebilirim.

cukurova bunu yazdı

Zaten cevabı bulmuşsun. mu-mimo :)

Şimdi öncelikle kanal numarası, 2.4/5 ghz. bantlarının bir önemi yok.

Öncelikle wi-fi çalışma mantığı gereği; aynı anda sadece 1 client data gönderip/alabilir. Yani 10 tane client varsa, tek tek her biri ne sırayla yanıt verir. Bu client sayısı az olduğunda hissedilmez ama sayı arttıkça problemleride beraber getirir.
    mimo teknolojinde de yine böyledir, bandwith genişler sadece. Kaldı ki standartlar gereği mimonun karşı alıcısıda mimo olursa max verimi alırsın. Aynı zamanda client sayısı arttıkça router'da cpu çekirdek/hız gibi değerleri ve ram miktarı önem arz eder.

Bunun için her markanın (asus, zyxel, huawei...) ofis, kafe, resturant gibi yoğun kullanım yerleri için tasarladığı üst düzey güzel routerlar var, güçlü cpu, 8 anten vs. gibi özellikleriyle en kötüsü 1.000 tl üstündedir.
    Bu sorunun kesin çözümü 802.11ax (wifi6)'da yeni modülasyon (=OFDMA) ile çözüldü ama şuanda kimsede wifi6 destekli router veya notebook, telefon olduğunu sanmıyorum.

En ucuz ve kolay şekilde, bir tp-link access point al ve vdsl modeme kablo ile bağla, evde 2. bir ssid ile ağ kur. misafirleri veya evdekiler mac filter gibi konf ile ona sabitle. Böylelikle ağı 2'ye bölmüş olursun.

Orta şeker bir VDSL router için ise; turk.net verdiği Zyxel VMG8623-T50B modem fiyat/performans olarak işini görür, isp'ler için üretilen 10 dolarlık modemlerden değildir. Vdsl için 35b desteği var, aynı zamanda fttx, ip tel desteğide mevcuttur, cpu felan iyidir.

Para önemli değil dersende; asus rt-ax92u veya rt-ax58u işini fazlasıyla görür.

Yorum güzel hocam, gerekli sözler söylenmiş; tek ekleyeceğim para önemli değilse Netgear Nighthawk'lardan alsın arkadaş :)

Deleted001 tarafından 02/Mar/21 02:18 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blutarm
    blutarm's avatar
    Erkek

Hocam ben sana 1 tane cihaz sunayım Keenetic Extra Dsl Kn-2111-01tr

Uzun uzun anlatmayım kısaca şöyle söyleyim 5 modem denedim, bunların içerisinde Asus,Huawei,Tplink Archer vardı 10-15mbit aldığım VDL hattımda bu modemle 35mbitlik hattımda hız testi 38,50 39 mbit seviyelerinde.

Playstation üzerinde 5g üzerinde aldığım hız 8,5-9 seviyelerinden 28-33 seviyelerine çıktı.

Yazılımı yerli, donanım yüksek ihtimalle huawei teknolojisi. İlginçtir Huaweinin modemide denediğim ancak Keenetic çok başkaymış =)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Beyler 1080p görüntü izlerken film siteleri ve  twitchte takılma oluyor, ama youtube 1080p de takılma olmuyor bu neyden olabilir hat kalitesinden şüphelendim?

Vdls 35 mb Turknet- TPlinl standart vdls modem.

bir yeşillendirin ona göre Türknete ekşiyim. Yıllardır böyle..

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
Toplam Hit: 6273 Toplam Mesaj: 13
mu-mimo beamfo