folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Harddisk Projem İçin Yardım İstiyorum

Harddisk Projem İçin Yardım İstiyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Merhaba harddiskten fan yapmaya çalışıyorum.ilk başlarda PC çok ısındığı için yapıcaktım,yaptımda daha sonra canım sıkıldı kırdım attım :)

Şimdi yeniden yapmak istiyorum.Elimde 1 adet hard disk var.(12 volt)

9 volt 500mA adaptörüm var.

Normalde 12 volt ledi 9 volt adaptörle yakıyorum. ama biraz sönük yanıyor.

fakat harddisk 9 voltla hiç kıpırdamıyor.

öncelikle bunu halletmem lazım. bunun için ne yapabilirim?

birde bu 7200 rpm motor normal bir şekilde saatlerce çalışıyor.Üzerine bir cisim koyduguda 8-9 saniye kadar çalışıp devreyi açıyor.

Bunun için ne yapabilirim ? Yani sonuçta üzerine fan koyucam ve bir ağırlık oluyor bu yüzden kısa bir süre sonra motor duruyor.

Daha önce harridski baş aşağı çalıştırmayı denedim üzerindeki fanla yine devreyi açtı.

Yani ağırlık aşağı yada yukarı olunca motor duruyor.

Edit:Ulan resimler yine çıkmadı -.-

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    goldfinger
    goldfinger's avatar
    Erkek

ver 15 20 tl al bitane fan ne kasıyon kendini bukadar 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    goldfinger bunu yazdı

ver 15 20 tl al bitane fan ne kasıyon kendini bukadar 

ya bende bilirim dimi fan almasını  :D 

Diyorumki kendim bişey yapayım.Zaten artık PC için kullanmıycam.Öyledursun kenarda :D

bakar bakar anı tazelerim xD

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek

murid harddisk projem diyince dedim nabiyor bu cocuk beklentilerim cok yuksek girdim fan takicam diyince resmen yikildim kolay gelsin :D

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JiggSaw
    JiggSaw's avatar
    Erkek
    Absolut bunu yazdı

murid harddisk projem diyince dedim nabiyor bu cocuk beklentilerim cok yuksek girdim fan takicam diyince resmen yikildim kolay gelsin :D

Al benden de o kadar :-)

İmza YOK !!!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    Absolut bunu yazdı

Ahaha :D basit bişey değil ama.7200 rpm ile dönerken çok küçük bir balans bile fanı paramparça edebilir.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı
    Absolut bunu yazdı

Ahaha :D basit bişey değil ama.7200 rpm ile dönerken çok küçük bir balans bile fanı paramparça edebilir.

hahaha tmm murid zorlama hic bisey artik beni ikna edemez beklentim ole bole degildi :D

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serseri_1453
    serseri_1453's avatar
    Erkek

Diğer arkadsların dediğ gibi buyuk bişi var sandın fan cıktı

Oyuncak araba motoru kullan daha etkılı olur:)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

hocam 12 V ise motor 12 v vermen lazim. ustelik bi sure doner sonra durur.. 

eger 3.5 lik disk ise 4 kablo gelir elektrik icin kirmizi 5V sari 12V siyah GND seklinde baglarsan calismaya baslayacaktr.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

hocam 12 V ise motor 12 v vermen lazim. ustelik bi sure doner sonra durur.. 

eger 3.5 lik disk ise 4 kablo gelir elektrik icin kirmizi 5V sari 12V siyah GND seklinde baglarsan calismaya baslayacaktr.

3.5'' harddisk ve öncekilerde bir süre sonra durur olayı yoktu.Şahsen denedim.Çalıştırdım motoru 30 dk kadar takıldım evin içinde geri geldiğimde hala çalışıyordu.

Yani illa 12V adaptör almam lazım :) 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KizilS
    KizilS's avatar
    Homo
    JiggSaw bunu yazdı
    Absolut bunu yazdı

Al benden de o kadar :-)

Aynen :) bizim bi Bilişim hocası artis artis konuşuyordu $öyle  harddisk yaparım flashdisk yapmak kolay falan. Dedim yine böyle bişey mi girdim fan yapımı :D

Toplam Hit: 1407 Toplam Mesaj: 13