folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Harf Devriminin Unutulan Fotoğrafları

Harf Devriminin Unutulan Fotoğrafları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek
    13 milyonluk bir milletin sıfırdan okur-yazar olması, tüm teknolojik gelişmelere rağmen bugün bile zor bir iş. Türk Milleti, bundan 81 yıl önce imkansızı başararak tüm dünyada dikkatleri üzerine çekmişti.Bu destanın unutulan fotoğrafları şimdi hurriyet.com.tr'de...

DEVRİMİN UNUTULAN FOTOĞRAFLARI - GALERİ

Türkiye'nin 1928'de 900 yıldır kullandığı alfabesini kısa sürede değiştirerek bir okur-yazarlık destanı yazması dünyada büyük yankı uyandırdı.

Atatürk'ün "Bu ya üç ayda olur, ya da hiç olmaz" sözleriyle gerçekleştirilen devrim, o günün şartlarında bile tüm dünyadaki gazete ve dergilerde yer buldu.

Ocak 1929 tarihli The New York Times Gazetesi, tarihi olayı, “Yeni yazı dilini öğrenmeleri için 16 ile 40 yaşları arasındaki herkesi Ulus Okulları’na çağırdılar. Dört ay içinde Türkiye’nin okur-yazar bir ülke olması planlandı. Eğitim alanında yiğitçe bir atılımdır bu. Biz, kendi beyaz çocuklarımız arasındaki okuryazarlık oranını yüz elli yılda yükseltebildik” ifadeleriyle duyurmuştu.

En kapsamlı incelemeyi ise National Geographic Dergisi yaptı. Dergi, tarihi olayı Ocak 1929 tarihli sayısına “Türkiye okula gidiyor” başlıklı uzun bir yazı ve fotoğraflarla taşımıştı.

Hurriyet.com.tr tozlu arşiv raflarında unutulan eşsiz belgeleri bir kez daha gün ışığına çıkarıyor.

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=23942&p=1&rid=2

Türk Milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir sözü yeterince açık.

Lakin fotoğrafları yabancıların çekmesi şaşırtıcı. daha nice tarih sayılacak dökümanlarımızı saklıyorlardır kim bilir.

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

rakalmları yanlış hatırlamıyorsam %3 ten %20 lere çıkıldı okuma yazma oranı.

edit:

drun bakalım boktan konular 2-3 bini bulurken bu önemli konu acaba kaç kişi tarafından takip edilecek.ÖNEMLİ bir takım konuları takip ediyoruz ya...O kadar bilinçli bir gençliğiz.Bu konuyu uplayacağım.

edit 2

biraz daha detay için 

http://tr.wikipedia.org/wiki/Harf_Devrimi

http://www.ataturkiye.com/devrimleri/harfdevrimi.html

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Blackjack
    Blackjack's avatar
    Erkek

Sen kalk,600 yıl boyunca araba köle ettirilmek üzere kitle kitle Türkmen vb kardeş katliamlarına maruz kalmış,kula kulluk ettirilmiş bir halka kendi öz benliğini kazandır.Milli bilinç yükle,ümmeti milliyete çevir.Alıştığı,duyduğu zorla ezberletilmeye çalışınılan bir dil yerine,kendi dilini,kültürünü ver.Atam sen ne büyük bir adamsın.Bu gün bunları değil değiştirip başarmak,hayal etmesi bile güçken...

Üzerinde geliştirmeye çalıştığım bir proje var.O günün siyasal konjoktüründen sosyolojik yapısına kadar toplumu her alanda inceleyen,kurumların birey üzerinde ki etkisinde toplum yaşamına varan etkilerinin siyasal yansımaları,toplum psikolojisinin nasıl şekillendiği yönünde.Max weber'in çalışmlarından,lider profillerinden örnekler ile,ATATÜRK'ün başarısının aslında ne güç ne zor bir imtihan olduğunu daha iyi anlamak adına.

Doğru diyorsunuz,inanç üzerine kâr-zarar hesabı yapmak varken kim takar devrimi,değişimi,kurtuluşu.Ama sorsan arabın tarihini,halid bin velid hakkında bildikleri kendilerinden daha fazladır.Adını sorsan 1-2 saniye düşünen adam,arabın kültürel emperyalizminin saniyesinde en şoven savunucusu kesilecektir.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

zınkkkkkkkkkkk

biraz yukarlara çıksın bakalım. 2 saatte 120 hit ve 2mesaj mı ?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZoRKaYa
    ZoRKaYa's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:
    -----------------------------

Latin harflerinin daha kolay olduğunu söylüyorsan yanılıyorsun :| Ben 6 yaşımda Kuran'ı kerimi okumayı öğrendim ve şu anda sıfırdan Arap harfleriyle okumayı 1ayda öğretiliyor en geç ilginç :/

echo "imzanız özel karakter içermemelidir";
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

hoca hala bizi ümmetçiliğe soyundurmaya kalkışanların ihanetliklerini görüyoruz.

Ulus devlet olma millet olma özelliğini dinci partiler(dp.chp. ap.anap.rp.akp) 60 yılda yıkmaya çalıştılar bitirmeye çalıştılar.

hala arapçı köleci toplum olmayı isteyenlere yazık diyorum. 

Atatürkün Türk dil kurultayındaki devrimlerinin başarısını dahi göremeyenlere üzülüyorum.

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ultrAsker
    ultrAsker's avatar
    Erkek

ZoRKaYa bunu yazdı:

zumsuk bunu yazdı:

Latin harflerinin daha kolay olduğunu söylüyorsan yanılıyorsun :| Ben 6 yaşımda Kuran'ı kerimi okumayı öğrendim ve şu anda sıfırdan Arap harfleriyle okumayı 1ayda öğretiliyor en geç ilginç :/

6 yaşında Türkçe ögretselerdi sana ögrenemezdin yani :)

ülkemizde devletin uyguladıgı dil egitimi, isterse kendi dilimizde olsun, rezalet ötesi...

yabancı dili söylemeye gerek yok zaten... adamlar 20 yasında en az 3 dil bilebiliyorken, biz 15 yıl aynı dili ögrenmeye çalışıp bi halt bile ögrenemiyoruz... ögrenenlerde kasıyor bu iş için...ülkemizde yaygın olan ingilizce ögrenmek için yurtdışına çıkma düşüncesi mesela, ne kadar aciz oldugumuzu çok net anlatıyor...

harf devrimi , şahsi fikrim olarak yapılan devrimler içinde en sağlamıdır,en taşşaklısıdır... bu çok önemli ve büyük olan devrimi digerleri gibi basitleştirdiler... elini kaldıran yapacakmış gibi izlenim oluşturuyorlar.. yazık..

ama hala umudum var...beyni kapatıp inanmak yerine, bu insanların beyniyle düşünmeyi , kalbiyle inanmayı ögrenecegi günlerde gelicek

i ve got nothing against god. its his fan club i cant stand.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZoRKaYa
    ZoRKaYa's avatar
    Erkek

@ultrAsker

Ben ondan mı bahsettim kardeşim bizde şu anda 1. sınıfta okuma 1 yılda hadi 8 ay hadi onunda son 2 ayını at yarım yamalak de 5 ayda öğretilioben bunu kastetmiştim...

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yeah
    Yeah's avatar
    Erkek

ZoRKaYa bunu yazdı:

zumsuk bunu yazdı:

bende saf arabım, ve arapçanın çok daha zor olduğunu söylüyorum...

sağ elle yazıyorsun ve sağdan başlıyorsun, ne yazdığını görmekte zorlanıyorsun en basitinden...

sadece en absürdünden bir örnek verdim...

BAAL ın söylediklerine harfiyen katılıyorum, bu şartlarda bile hayal etmesi zorken sen neler başarmışsın paşam öyle...

herşeyin kısası makbuldur; ulaşmak isteyen yesterfox_55@hotmail.com a mail atabilir...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZoRKaYa
    ZoRKaYa's avatar
    Erkek
    hadi başlayalım Osmanlıca öğrenmeye :| ne kadar sürecek yalanmı sölicem yeni harfleri kötülemek için ben eskiye dönmek için demiorum şu anda böyle gelmiş devam edelim ama eskiye bok atmayalım mantığıyla gidiorm...

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ultrAsker
    ultrAsker's avatar
    Erkek

ZoRKaYa bunu yazdı:

@ultrAsker

Ben ondan mı bahsettim kardeşim bizde şu anda 1. sınıfta okuma 1 yılda hadi 8 ay hadi onunda son 2 ayını at yarım yamalak de 5 ayda öğretilioben bunu kastetmiştim...

dayı yok sadece ilk satır senin alıntıyla ilgiliydi :) sonrasını konu ile ilgili düşüncelerim olarak söyledim

i ve got nothing against god. its his fan club i cant stand.
Toplam Hit: 2029 Toplam Mesaj: 14