folder Tahribat.com Forumları
linefolder C - C++
linefolder Her Yazılımcı C Dillini Tadacak

Her Yazılımcı C Dillini Tadacak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RimPalace
    RimPalace's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Arkadaşlar bir sitede gördüm "Her yazılımcı C dilini tadacak" diye birde

Yazılımcılar ikiye ayrılır; C dili bilenler ve bilmeyenler" diye

bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Cumhuriyet rejimi için en ufak rahatımı bile feda etmem.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Az C Bilenler olarak araftayız

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rajooonn
    rajooonn's avatar
    Erkek

Büyük ölçüde arkasında romantizm yatan bir yaklaşım kanımca.

Örnek olarak kodlama içim ilk Swift öğrenmiş birisi C'deki yalnızca pointer yapısını kaçırmış olur -ki onu da class vs. struct karşılaştırması yapacağından dolaylı yoldan mantığını kavramış oluyor.

Benim gördüğüm herkes C dilini tadacaktır romantikliği içerisinde bulunanlar genellikle veri yapıları ve algoritma konularının C dili ile öğrenilebileceği yanılgısı içerisinde oluyorlar. Bunda temel etken mesela kullanılan dilde ihtiva edilen array.sort() gibi fonksiyonların C'de yazıldığı ve fonksiyonun mantığını anlamak için C dilini kaçınılmaz olarak öğrenmek gerektiği görüşü oluyor.

Mobil, web, masaüstü uygulama geliştiren bir developer için pek de karşılaşmayacağı bir fantezi olduğu kanısındayım. Fakat 512kB hafızaya sahip bir mikroişlemcide hash mapping tarzı bir şeylere bulaşıldıysa C o zaman devreye giriyor. 

Kimisi için programlamaya C ile başlamak çok öğretici olmuştur kimisi bambaşka bir dilden farklı bir başarı hikayesine sahiptir. Nedense genellemelerde bulunmayı kendimizi bu tarz kalıplara sokmayı çok seviyoruz.

Gece! Vampir değilim ama geceyi çok severim. Yalnızsın, oyun oynuyorsun monitörün ışığı ve kendin.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Ötesi de var:

C# bilen ve bilmeyenler,

B bilen ve bilmeyenler,

Assembly bilen ve bilmeyenler,

Lisp bilen ve bilmeyenler,

Forth bilen ve bilmeyenler...

Hayatı boyunca sadece SQL, sadece PHP ve sadece C# bilip; işinde oldukça başarılı olan tanıdıklarım var.

Dil fetişine gerek olduğunu sanmıyorum. Yazılım geliştiriciliği, mühendislik disiplini altında değerlendirilmesi gereken bir iş. Saçma bir örnek: Elinizde çakmanız gereken bir çivi ve çekiç varken balta kullanmazsınız. Kaldı ki C, o kadar da düşük seviye değil. İşin içine işaretçiler giriyor diye her kafana eseni yapamıyorsun (yapmamalısın). 

Olaylara karışmayın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

Hepiniz doğru yolu bulacak, object tanrısının altına gireceksiniz. 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    masteryoda
    masteryoda's avatar
    Erkek

Teknoloji üretebilmek için düşük seviye diller vazgeçilmez oluyor microsoft olsun google olsun teknoloji üretiyorlar ama her yazılımcının tadması gerekirmi bence gerekmez ama low level zevklidir.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Arkadaş sizin yüzünüzden hangi dili öğreneceğime bi türlü karar veremiyorum :D E-Business üzerine lisans eğitimi görüyorum. Tamam C'ye karar verdim dedim hop bi anda kafam karışıyo :D

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RimPalace
    RimPalace's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Florenzi bunu yazdı

Arkadaş sizin yüzünüzden hangi dili öğreneceğime bi türlü karar veremiyorum :D E-Business üzerine lisans eğitimi görüyorum. Tamam C'ye karar verdim dedim hop bi anda kafam karışıyo :D

python öğren :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

C/C++ dillerini günümüzde en yoğun olarak elektronik sektörü ve oyun sektörü kullanıyor. Milyar dolarlık projeler yapılıyor.

Ama eğer bu konularda çalışmıyorsanız tabi ki öğrenmeniz gerekmez. Programlamaya girişi Python ile de öğrenebilirsiniz.

Her zaman denilir, "Yaptığınız işin gerektirdiği dilleri/teknolojileri öğrenin." 

Ama programcılığın verdiği gerçek zevk düşük seviyede kendini belli ediyor beee. :))))

8 bit mikroişlemciyi programlamak ayrı bir dünya..

SkynetX tarafından 18/Nis/17 12:23 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek
    RimPalace bunu yazdı
    Florenzi bunu yazdı

Eyvallah hocam tavsiye için. Sana güveniyorum ve buna başlıyorum :D

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RimPalace
    RimPalace's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Florenzi bunu yazdı
    RimPalace bunu yazdı
    Florenzi bunu yazdı

Eyvallah hocam tavsiye için. Sana güveniyorum ve buna başlıyorum :D

istihzadan öğrenebilirsin ve python 3 öğrenmelisin

Toplam Hit: 5147 Toplam Mesaj: 12
c