Hidrolik Mi Servo Mu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XmV
    XmV's avatar
    Erkek

hocam oyle bir şey diyorsunki seni bir noktaya yölendiremiyoruz hidrolik motorlar ile güç ve sağlamlık elde edebilirsin istediğin koşulda it gibi çalışır hepi topu 2 feleksi keçeli piston ve hidrolik elektrikli pompa ama dez avantajlarını da servo motorda avantaj olarak bulabilirsin hız ayarlanabilirlik ve programlanabilirlik esnek çalışma ortamları ama aksak güç ile dış ortamda iyi olmaması onun dezavantajları sen koşullarına göre seçmelisin

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vukuat
    vukuat's avatar
    Erkek

projeni tam olarak görmedigim için sana hidrolikmi servomu diyecek olursam elbette servo kullan derim homag grup un ürettigi br çok ürünü kullandım hepsi a-dan z-ye servo sistem yük taşıma sistemlerini incele derim.

Bu evrak güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır. http://evraksorgu.meb.gov.tr adresinden 8e79-9f95-3250-8689-8032kodu ile teyit edilebilir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

Kaldırma, itme, adım gibi güce dayalı hassaslık istemeyen işlemleri yapacak elemanlarda pnömatik, bilek gibi biraz daha hassaslık isteyen elemanlarda servo motor, parmak gibi daha fazla hassaslık isteyen elemanlarda step motor kullanabilirsin. Olumsuz şartlarda ve daha fazla güce ihtiyacın varsa pnömatik yerine hidrolik kullanabilirsin. İlk etapta pnömatik kullanman hem maddi açıdan hem de havanın temiz ve geri salınabilir olmasından ötürü daha yararlı olacaktır. (mühendis değilim makinacıyım aklımda kaldığı kadarıyla önerdim)

:|
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    habitrail
    habitrail's avatar
    Erkek

hocam servodan istediğin hassasiyeti elde edersin ama tabi durum para ile doğru orantılı olacaktır. gerekli olucak akım miktarı da tabi ki artıcaktır bunuda göz önünde bulundur sistemi neyle besliyeceksin? +benden sana tavsiye doğal olarak yapıcak olduğun sistemi burada anlatma:D o yüzden seni şu konuya yönlendireyim endüstriyel robot kollara bir bak sorunun cevabını kesinlikle bulursun.

Düşünmeden öğrenmek vakit kaybıdır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

ostimde ya da konya sanayisinde sağlam robotçu sensörcü var mı arkadaşlar.

bir de aşağı yukarı kaç kw motor kullanılır bu sağ sol ön arka hareketleri için gerekli olan gücü nereden karşılayacağım onu öğrenmem lazım.

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dumanpisi
    dumanpisi's avatar
    Erkek

projeyi kabaca hızlıca okudum tabi ayrıntılaı sen bilirsin ama bu anlattıklarına göre tercihini servo motordan yana kullanman uygun olur gibi geliyor. Çünkü hidrolik çok fazla gücün gerektyiği yerde kullanılırken servo hassasiyet üzerine kurulu.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uchak
    uchak's avatar
    Erkek

bu projenin ilaci servodur.

yazilim ve elektronik yonunden sikintin yoktur umarim!

festo ; testo sadece yurt disindan aldiklarini satarlar.

yani lego gibi alip birlestirip bisey yapalar.

bence bizim cocuklarin yaptiklarini kullan.

mesel ENDA bunlarin cihazlarina recete yaziyorsun adam senin istediklerini yapiyor.

Kolay gele!

yardima ihtiyacin olursa PM atarsin.

HEPİMİZ ÖLÜCEZ!!! http://www.pardus.org.tr
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek

Hocam hidrolikte kullanabilirsin servo motorda.

Servo motorda şöyle bir avantajın var. İstediğin hızlara rahatça ve anında çıkabilirsin.

Hidrolikte bu böyle değil. Hidrolikte hızı arttırmak istiyorsan basıncı arttırman gerekiyor. Yüksek basınçta ya pistonun keçelerini yersin ya da en zayıf yerden patlatırsın. Kullanacağın malzeme iyi olmalı.

Servo motorun torkunu arttırmanın yollarıda mevcut. Hassas iş yapmıyorum, ufak bir boşluk olması benim içimi görür diyorsan redüktör kullanıcaksın, işim hassas diyorsanda boşluksuz planet redüktörler var ama senin kolun dizaynını değiştirmen gerekiyor :p

Ben, uçan makas projesini daha yeni bitirdim.

Burda mekanik sorunlar çok yaşadım. Ani hızlara çıkamıyordum, servo sürekli arızaya geçiyordu vs. vs.

Makasın ağırlıgı 3, 3.5 ton ve mekanik dizaynı ona göre tekrardan tasarladık. 1 sn rampa ile servoyu 1500 devir çeviriyorum.

Yani makas Sn'de 30 cm gibi bir adım alıyor.

Servoyla her işi yapabilirsin. Ama önemli olan mekanik tasarım.

Kurtla sevişen mazoşist koyun
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek

uchak bunu yazdı:
    -----------------------------

bu projenin ilaci servodur.

yazilim ve elektronik yonunden sikintin yoktur umarim!

festo ; testo sadece yurt disindan aldiklarini satarlar.

yani lego gibi alip birlestirip bisey yapalar.

bence bizim cocuklarin yaptiklarini kullan.

mesel ENDA bunlarin cihazlarina recete yaziyorsun adam senin istediklerini yapiyor.

Kolay gele!

yardima ihtiyacin olursa PM atarsin.

-----------------------------

Enda okadar gelişmiş bir marka değil ve pek kullanışlıda değil.

Reçeteyi beijer ekranlada ayarlayabilirsin, delta ekranlada, easyview ekranlada :)

Kurtla sevişen mazoşist koyun
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Geenmeboo
    Geenmeboo's avatar
    Erkek

servo motorlar AC akım ister yani, bunun için sabit sisteme ihtyacın var. hidrolik çok güç gereken durumlar için kullanılır yavaş ama hassas hareket eder.

Senin dc motoru açısal konum sensörüyle kullanman gerekiyo. Bunun için de bi ton hesap falan var senin düşündüğün sistem için. Öyle tak çalıştır deneye deneye buluruz muhabbetine girme daha yeni bi proje yaptım robot kol ve gripper içeren patlayıcı imha robotu olarak. diyeceğim odur ki kolay değil

edit: Makine mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. yaptğım projeyi bir süre sonra isteyenlerle paylaşabilirim şu an onay aşamasında çünkü.

NEDEN? (soru olarak)
Toplam Hit: 3821 Toplam Mesaj: 23