folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder Hızlı Silme İşlemi Mysql

Hızlı Silme İşlemi Mysql

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Claw
    Claw's avatar
    Erkek

Selam müritler,

şimdi 2.000 gönderili bir grup var diyelim, bu grubun silindiğini düşünelim feysbuk gibi. bu 2000+Grup Bilgilerinin olduğu verilerin silme işlemi yaklaşık 1dk falan olur diye düşünüyorum 100+ aktif kullanıcı olduğunda. Şimdi bu verilerin silme işlemini nasıl hızlandırabilirim ? Var mıdır yolu yordamı ?

Real Eyes Realize Real Lies
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

durum diye bir parametre belirlersin grubun durumunu aktiften pasife çekersin böylelikle kullanıcılar erişemez ama mysql'de kalır.

Belli aralıklarla otomatik olarak temizlersin

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realist
    Realist's avatar
    Erkek

gosterimden kaldirip cronlarla sunucunun daha az yogun oldugu saatlerde tetikleyip silersin

..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S2kucuk
    S2kucuk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bu tarz durumlarda lazy deletion yapılabilir. Silindi olarak işaretlersin, (boolean bir field koyarsın) bakım günlerinde fiziksel olarak silersin. Veritabanı için 2000 satır silmek de büyük iş değil onuda söyleyeyim.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Claw
    Claw's avatar
    Erkek
    S2buyuk bunu yazdı

Bu tarz durumlarda lazy deletion yapılabilir. Silindi olarak işaretlersin, (boolean bir field koyarsın) bakım günlerinde fiziksel olarak silersin. Veritabanı için 2000 satır silmek de büyük iş değil onuda söyleyeyim.

2000 den fazla olabilir, ancak şimdi diğer arkadaşların dediği gibi durum olayını eklersem ki var zaten yine 2000 verinin durumunu güncellemek zaman alacaktır yada daha fazla verinin. Bu yüzden alternatif yollar düşünüyorum. 

Gösterim için while kullanıyorum dolayısıyla continue; kullanabilirim ancak misal twitter tarzı sayfalama da ilk gelen sayfa eğer ful grup gönderisiyle dolarsa ve continue; işlerse o grup silinmişse mecburen boş gelecektir sayfa

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Hocam valla sunulan yöntemler en güzel yöntemler zaten yok veritabanı da sıkıntı olur diyorsan sana uç noktadan bir senaryo çizeyim 

Grup gösterimleri yapılırken gösterim yapılan grubun id veya adı gibi belirleyici bir şeyin olduğu session var mı diye kontrol edersin yoksa listeleme yapılır eğer varsa grup mesaj id sini yapılacak işlemler tablosunda silinecek diye eklenir sin doğal olarak basit bir if else ve tk kayıt işlemi gerçekleşir veriyisilmeyi de cron lar sin 

İftara az kaldı sacmaladim ise mazaretimden dolayi hoş görün 

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Claw
    Claw's avatar
    Erkek
    coder2 bunu yazdı

Hocam valla sunulan yöntemler en güzel yöntemler zaten yok veritabanı da sıkıntı olur diyorsan sana uç noktadan bir senaryo çizeyim 

Grup gösterimleri yapılırken gösterim yapılan grubun id veya adı gibi belirleyici bir şeyin olduğu session var mı diye kontrol edersin yoksa listeleme yapılır eğer varsa grup mesaj id sini yapılacak işlemler tablosunda silinecek diye eklenir sin doğal olarak basit bir if else ve tk kayıt işlemi gerçekleşir veriyisilmeyi de cron lar sin 

İftara az kaldı sacmaladim ise mazaretimden dolayi hoş görün 

Hocam dedikleri yöntemler güzel de ben çekimi yaparken twitter tarzı sayfalama yapıyorum ya sql içine if gibi bişi yazmam lazım grubu kontrol etmesi için yada daha farklı bi yöntem eyvallah yinede

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

http://mysql.rjweb.org/doc.php/deletebig 

bu makaleyi dikkatlice okumalısın. Her türlü zınk diye silme veya update işlemi yapamazsın anca durumu iyileştirebilir ve farklı komutlar kullanabilirsin.

:|
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Claw
    Claw's avatar
    Erkek
    pesimistzombie bunu yazdı

bu makaleyi dikkatlice okumalısın. Her türlü zınk diye silme veya update işlemi yapamazsın anca durumu iyileştirebilir ve farklı komutlar kullanabilirsin.

peki sorgu içine if gibi bi komut verebiliyomuyuz ?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Claw
    Claw's avatar
    Erkek
    Claw bunu yazdı
    pesimistzombie bunu yazdı

peki sorgu içine if gibi bi komut verebiliyomuyuz ?

ayrıyetten buradaki komut sanırım cron veriyor sorguya 30 günde bir yap gibi vs vs inceledim kodları ancak bu da mysql üstüne yük bindirmez mi ? Yani yine cron veririm ancak şöyle bir şey lazım bana sorguda silinmeyen gönderileri de göstermemesi lazım if eklemem lazım sorguya

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

sonuç itibariyle bir işlem yapılacak ve bunu nasıl yaparsan yap bir yük bindirecek. Eğer performans senin için çok önemliyse güncel verileri nosql veritabanlarından birinde tutup arşiv olan daha eskileri ilişkisel bir veritabanında tut.

mysql sorgusu yerine stored prosedure kullanırsan if kullanabilirsin

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
Toplam Hit: 2352 Toplam Mesaj: 22
mysql delete