HP DL380 G6 Raid Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek

Selamlar Mürid/Mürideler,

Evde çeşitli testler ve çalışmalar için ikinci el bir HP DL380 G6 server aldım. Üzerinde 4x300GB SAS disk Raid5 olarak ayarlı kullanıyorum. Benim sorum o ki 3 adet 600GB disk alsam onları da bağımsız olarak kendi arasında raid5 yapmam mümkün mü? 

Mümkünse ikinci elden çalışır 10k 600GB SAS disk nereden temin edebilirim?

Sistem olarak kafamdaki yapıyı kurabilirsem hem local cloud hemde çeşitli çalışmaları sanal pc'ler şeklinde çalışabileceğim ve sürekli çalışacak bir hale getirip tutacağım. Ayrıca sanallaştırma olayında bir süre openstack çalıştırmayı denedim ama ne yaptıysam network olayını halledemedim(Ubuntu server ile) Sonra KVM kurdum ve devam ettim. Bu konuda da önerilere açığım.

İyi günler/geceler dilerim.

Üzülme...!!! İstediğin Bir Şey Olmuyorsa, ya Daha İyisi Olacağı İçin yada, Gerçekten de Olmaması Gerektiği için Olmuyordur. (Hz Mevlana)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    kralsam bunu yazdı

Evde çeşitli testler ve çalışmalar için ikinci el bir HP DL380 G6 server aldım. Üzerinde 4x300GB SAS disk Raid5 olarak ayarlı kullanıyorum. Benim sorum o ki 3 adet 600GB disk alsam onları da bağımsız olarak kendi arasında raid5 yapmam mümkün mü? 

Sistem olarak kafamdaki yapıyı kurabilirsem hem local cloud hemde çeşitli çalışmaları sanal pc'ler şeklinde çalışabileceğim ve sürekli çalışacak bir hale getirip tutacağım. Ayrıca sanallaştırma olayında bir süre openstack çalıştırmayı denedim ama ne yaptıysam network olayını halledemedim(Ubuntu server ile) Sonra KVM kurdum ve devam ettim. Bu konuda da önerilere açığım.

mümkün, birden fazla raid bölümü oluşturabilirsin hocam.

bu arada hp nin desteği her konuda çok iyidir takıldığın yerde 444 7172 yi arayıp sorabilirsin. linux taki driver sorununa destek vermezler ama raid de maidde yardım ederler

bu arada ne kadara aldın sunucuyu ?

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    kralsam bunu yazdı

bu arada hp nin desteği her konuda çok iyidir takıldığın yerde 444 7172 yi arayıp sorabilirsin. linux taki driver sorununa destek vermezler ama raid de maidde yardım ederler

Hocam bilgilendirme için teşekkürler. O zaman uygun bir takım disk almam gerekecek. :) 

Sunucuyu yaklaşık 3k ₺ ye aldım. 

Bir takım işler beklediğimden güzel oldu bazıları ise tam olmadı. Hoşuma gittikçe de para harcama eğilimine girdim ama geçici bir heves olacak diye de aceleci davranmıyorum. 

Aslında bu işin devamında bir de PCI-E kartını sanal PC ye atamak gibi bazı spesifik konularda deneyeceğim. Evde Jira vb. kurulu olan, local cloud gibi avantajlarında olacağı bir sistem peşindeyim. Ama bir yandan hızlı bir işlem yapmam gerektiğinde (Örn: Embedded linux kernel cross compile). Bir süredir bırakmıştım tekrar başlamayı düşünüyorum. PCI-E olayında da tensorflow vs çalışmalar için spesifik sanal makine kurup VNC ile pc bağımsız çalışabilecek ortam yapmayı hedefliyorum.

Sunucular üzerinde ilk defa çalıştığım için konsept bazı noktalarda uzak geliyor (RAID gibi)

Üzülme...!!! İstediğin Bir Şey Olmuyorsa, ya Daha İyisi Olacağı İçin yada, Gerçekten de Olmaması Gerektiği için Olmuyordur. (Hz Mevlana)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    kralsam bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    kralsam bunu yazdı

Hocam bilgilendirme için teşekkürler. O zaman uygun bir takım disk almam gerekecek. :) 

Sunucuyu yaklaşık 3k ₺ ye aldım. 

Bir takım işler beklediğimden güzel oldu bazıları ise tam olmadı. Hoşuma gittikçe de para harcama eğilimine girdim ama geçici bir heves olacak diye de aceleci davranmıyorum. 

Aslında bu işin devamında bir de PCI-E kartını sanal PC ye atamak gibi bazı spesifik konularda deneyeceğim. Evde Jira vb. kurulu olan, local cloud gibi avantajlarında olacağı bir sistem peşindeyim. Ama bir yandan hızlı bir işlem yapmam gerektiğinde (Örn: Embedded linux kernel cross compile). Bir süredir bırakmıştım tekrar başlamayı düşünüyorum. PCI-E olayında da tensorflow vs çalışmalar için spesifik sanal makine kurup VNC ile pc bağımsız çalışabilecek ortam yapmayı hedefliyorum.

Sunucular üzerinde ilk defa çalıştığım için konsept bazı noktalarda uzak geliyor (RAID gibi)

hocam peki ses ne alemde ? dolar normal zamanındayken sahibinden de 1500 liraya falan baya güzel sunucular vardı, bi ara heveslendim almaya gittim adam çalıştığını göreyim diye bi açtı o nası bi ses. sonra hp de çalıştım bir yıl, yenisi de eskisi de baya gürültülü oluyo bence. evde nasıl dayanıyosun buna ?

sanal ortamlar için sanırım esxi kurarsan en baştan her şeyini onun üstüne kurup öyle ilerleyebilirsin. söylediğin pci expressi bi vm ye atama olayı da sanırım esxi da var

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek

Eski şirkette Dell sunucular vardı ve onlar jet motoru gibi ses çıkarıyordu ama bu bana öyle çok yüksek gelmedi. Bir tek sunucuda yoğun işlem yapmaya başladığımda biraz hızlanıyor. Ama çok da sessiz diyemem. Şuan birşeyler söküp taktığım için el altı bir yerde duruyor. Ondan çok yeniden başlatmak zorunda kaldığımda sinir bozucu oluyor 6-8 dakika sürüyor :)

Bu bahsettiğiniz uygulama ücretsiz mi ?

Düzeltme: hocam bu numara çalmıyor :)

kralsam tarafından 22/Kas/18 11:54 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    kralsam bunu yazdı

Eski şirkette Dell sunucular vardı ve onlar jet motoru gibi ses çıkarıyordu ama bu bana öyle çok yüksek gelmedi. Bir tek sunucuda yoğun işlem yapmaya başladığımda biraz hızlanıyor. Ama çok da sessiz diyemem. Şuan birşeyler söküp taktığım için el altı bir yerde duruyor. Ondan çok yeniden başlatmak zorunda kaldığımda sinir bozucu oluyor 6-8 dakika sürüyor :)

Bu bahsettiğiniz uygulama ücretsiz mi ?

Uygulama değil, direkt os. Belli bir limite kadar ücretsiz olması lazım 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    edminkardes
    edminkardes's avatar
    Erkek

sanallaştırma için proxmox'u öneririm web arayüzünden kolaylıkla yönetebilirsin

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek
    edminkardes bunu yazdı

Bunu yeni inceleme fırsatım oldu hoş bir yapı gibi. Bir ara bunu da deneyeceğim. Ama bu ara local cloud yazılımlarını inceliyorum. Nextcloud çok methedilmişti fakat ben çok büyük bir saçmalama yapmadıysam mobilde vs. inanılmaz yavaş çalıştı.  Bu konuda bir çalışmanız oldu mu?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    edminkardes
    edminkardes's avatar
    Erkek
    kralsam bunu yazdı
    edminkardes bunu yazdı

Bunu yeni inceleme fırsatım oldu hoş bir yapı gibi. Bir ara bunu da deneyeceğim. Ama bu ara local cloud yazılımlarını inceliyorum. Nextcloud çok methedilmişti fakat ben çok büyük bir saçmalama yapmadıysam mobilde vs. inanılmaz yavaş çalıştı.  Bu konuda bir çalışmanız oldu mu?

hocam owncloud kullanıyorduk biz ama aralarında pek bi bi fark yok zaten geliştiricileri aynı kişiler nextcloud'u hangi yapılandırma ile kullandın hangi işletim sistemi ve hangi webserverı kullandın php sürümün kaçtı

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek
    edminkardes bunu yazdı

Hocam tavsiyet için çok ama çok minnettarım. Sanal olarak kurup bir deneyeyim dedim muhteşem. Openstack/Devstack ile kurmayı hayal ettiğim yapı buydu. :) Bir tek PCI-Express desteği var mı onu merak ediyorum. Şuan o konu da netleşirse buna geçiş yapıyorum sanırım. Birde local cloud için mobil yazılım desteği de olan bir yapı kaldı. Geri kalanlar zaten benim geliştireceklerim olacak.

@Düzenleme:

edminkardes bunu yazdı
    kralsam bunu yazdı
    edminkardes bunu yazdı

hocam owncloud kullanıyorduk biz ama aralarında pek bi bi fark yok zaten geliştiricileri aynı kişiler nextcloud'u hangi yapılandırma ile kullandın hangi işletim sistemi ve hangi webserverı kullandın php sürümün kaçtı

Hocam ben KVM üzerine kurdum.  Şimdi kontrol ettim test için 4GB RAM 100GB HDD 2CPU vermişim. PHP7.0 Apache ubuntu server üzerinde denedim. Son sürümüydü. Ama web kısmı düzgün gibi görünsede mobillerde fena sorun çıkardı. Telefondaki resimleri bile senkronlayamadım. IOS ve Android'de denedim. OpenMediaVault benzer bir yapı değil ama o bundan çok daha hızlı olmuştu. 

kralsam tarafından 25/Kas/18 00:04 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    edminkardes
    edminkardes's avatar
    Erkek
    kralsam bunu yazdı
    edminkardes bunu yazdı

Hocam tavsiyet için çok ama çok minnettarım. Sanal olarak kurup bir deneyeyim dedim muhteşem. Openstack/Devstack ile kurmayı hayal ettiğim yapı buydu. :) Bir tek PCI-Express desteği var mı onu merak ediyorum. Şuan o konu da netleşirse buna geçiş yapıyorum sanırım. Birde local cloud için mobil yazılım desteği de olan bir yapı kaldı. Geri kalanlar zaten benim geliştireceklerim olacak.

@Düzenleme:

edminkardes bunu yazdı
    kralsam bunu yazdı
    edminkardes bunu yazdı

Hocam ben KVM üzerine kurdum.  Şimdi kontrol ettim test için 4GB RAM 100GB HDD 2CPU vermişim. PHP7.0 Apache ubuntu server üzerinde denedim. Son sürümüydü. Ama web kısmı düzgün gibi görünsede mobillerde fena sorun çıkardı. Telefondaki resimleri bile senkronlayamadım. IOS ve Android'de denedim. OpenMediaVault benzer bir yapı değil ama o bundan çok daha hızlı olmuştu. 

https://pve.proxmox.com/wiki/Pci_passthrough Pci express desteği var
    Server olarak ubuntu yerine centos yada debian kullanmanı tavsiye ederim(bu kişisel bir görüş bir dayanağım yok ubuntuyu sevmiyorum) apache yerinede nginx daha iyi bir çözüm olucaktır yeni bir vm oluştur centos 7 kur epel reposunu ekle LEMP Stack(nginx, mariadb, php 7.2 ve php-fpm) kur bu biraz uğraştırcaktır çünkü nextcloudun güncel sürümü için centos 7 üstünde lemp stack için bir anlatım bulamadım googleda biraz vakit geçirerek nasıl yapacağını öğrenebilirsin tabi centos ne ya ben ubuntu kullanmaya devam edicem dersen ubuntu için olanını şu linkte bulabilirsin https://www.linuxbabe.com/ubuntu/install-nextcloud-ubuntu-18-04-nginx-lemp

Toplam Hit: 2086 Toplam Mesaj: 12
sas disk raid5 dl380