Hz. Nuh: Büyük Tufan

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek
    ruhii bunu yazdı

hocam ordaki gemi temsili benzetme.  hikayeyi tam olarak bilen bir arkadaş var ise şayet anlatsın. herkes faydalansın

Olayı derinen anlatacağımda işte üsteki soruma cevap verilsin istiyorum önce :D

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Velespit Kampçısı
    ruhi
    ruhi's avatar
    Erkek
    Zeytun-i bunu yazdı
    ruhii bunu yazdı

hocam ordaki gemi temsili benzetme.  hikayeyi tam olarak bilen bir arkadaş var ise şayet anlatsın. herkes faydalansın

Olayı derinen anlatacağımda işte üsteki soruma cevap verilsin istiyorum önce :D

:)))

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek
    asi27 bunu yazdı
    kaygusuz bunu yazdı

altyazılı indirdim. şimdi izliyorum turknovada vardı indirdim. ama indirme hakkımız bitmiş şimdi pühhh

hocam linki  varmı yada sendekini bir yere yükleyip link atabilirmisin rica etsem.

turkçe  altyazı demiş ama yalan.

http://www.turknova.net/Noah_Nuh_2014_Cam-d-22531.ts

kaygusuz tarafından 06/Nis/14 23:13 tarihinde düzenlenmiştir

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Biraz önce çıktım filimden, birisi zorla götürdü. 2 saatlik waste of life yani filim.

Aklımda birkaç soru var, filmi anlayanlar bana cevaplayabilirmi?

1) yağmuru görünce bütün millet neden ölümüne dev taş adamlara doğru koşup geberdiler? daha tufan olacağına bi gösterge yoktu ki sadece şiddetli yağmur yağıyordu.

2) Kutup ayısı ve penguenler nerdeydi? oraya nasıl geldi ve nasıl döndüler, kangurular avusturalyadan okyanusu nasıl aşıp geldiler?

3) Tamam hayvanlar içerde birbirini yemiyorlardı uyuyorlardı bunu anladım. peki dışarıda bitki vs olmadığına göre bu hayvanlar dışarı çıkınca ne yediler? birbirlerini yemekten başka ne seçenekleri var? Biri öbürünü yese neslini tüketecek yani kötü bir plan bu gemiyle kurtarma planı.

4) Dini film olmasına rağmen hafiften evrimi kabul ediyoruz göndermesi yaptılar bilmem farkettinizmi hayvanlar değişime uğruyordu bazı sahnelerde. bu yaradılışla çelişmiş biraz. Aynı zamanda hristian izleyicisi çoğunlukta olduğundan ağzında dal olan beyaz güvercin  de hristiyanlığı müjdeler gibi filme eklenmiş.

5) Heryeri sular bastı medeniyetten hiçbir iz kalmadı ama kabeyi hz ademin yaptığı söylenir o nasıl duruyor? bunu da açıklamalarını beklerdim.

6) Çinli, japon fln olsaydı kurtulanlar bence daha iyi olurdu, şimdi sorarım ben çinli nerden geldi zenci nerden geldi dünyada hiç kalmadıysa bunlardan?

7) Zaten nuhun rolu neydi anlamadım, belli ki gemi mühendisi falan değil, gemiyi de taş adamlar yaptı zaten nuh hiç dahil olmasa da olurdu bu plana. hayvanlar da kendi kendine geldi. Ayrıca dünyadaki diğer gemiler ne oldu? tek gemi bumuydu? Koca kralın bi tane gemisi yokmuydu da bu adamcaazın gemisine binmek için bukadar kastı? gemisi yoksa 100.000 tane adamına bi gemi yaptıramadı mı? (gemi icat edildi diyemeyiz çünkü gemi kelimesi varsa gemi de vardır)

Daha çoğaltabilirim örnekleri...

:Ohoooo spoilerin dibine vurmuşsun hocam olmaz ki böyle, filme gidecektik.. :/

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Biraz önce çıktım filimden, birisi zorla götürdü. 2 saatlik waste of life yani filim.

Aklımda birkaç soru var, filmi anlayanlar bana cevaplayabilirmi?

1) yağmuru görünce bütün millet neden ölümüne dev taş adamlara doğru koşup geberdiler? daha tufan olacağına bi gösterge yoktu ki sadece şiddetli yağmur yağıyordu.

2) Kutup ayısı ve penguenler nerdeydi? oraya nasıl geldi ve nasıl döndüler, kangurular avusturalyadan okyanusu nasıl aşıp geldiler?

3) Tamam hayvanlar içerde birbirini yemiyorlardı uyuyorlardı bunu anladım. peki dışarıda bitki vs olmadığına göre bu hayvanlar dışarı çıkınca ne yediler? birbirlerini yemekten başka ne seçenekleri var? Biri öbürünü yese neslini tüketecek yani kötü bir plan bu gemiyle kurtarma planı.

4) Dini film olmasına rağmen hafiften evrimi kabul ediyoruz göndermesi yaptılar bilmem farkettinizmi hayvanlar değişime uğruyordu bazı sahnelerde. bu yaradılışla çelişmiş biraz. Aynı zamanda hristian izleyicisi çoğunlukta olduğundan ağzında dal olan beyaz güvercin  de hristiyanlığı müjdeler gibi filme eklenmiş.

5) Heryeri sular bastı medeniyetten hiçbir iz kalmadı ama kabeyi hz ademin yaptığı söylenir o nasıl duruyor? bunu da açıklamalarını beklerdim.

6) Çinli, japon fln olsaydı kurtulanlar bence daha iyi olurdu, şimdi sorarım ben çinli nerden geldi zenci nerden geldi dünyada hiç kalmadıysa bunlardan?

7) Zaten nuhun rolu neydi anlamadım, belli ki gemi mühendisi falan değil, gemiyi de taş adamlar yaptı zaten nuh hiç dahil olmasa da olurdu bu plana. hayvanlar da kendi kendine geldi. Ayrıca dünyadaki diğer gemiler ne oldu? tek gemi bumuydu? Koca kralın bi tane gemisi yokmuydu da bu adamcaazın gemisine binmek için bukadar kastı? gemisi yoksa 100.000 tane adamına bi gemi yaptıramadı mı? (gemi icat edildi diyemeyiz çünkü gemi kelimesi varsa gemi de vardır)

Daha çoğaltabilirim örnekleri...

5. ye cevap vermeye çalışayım;

Kabe ilk Hz. Adem zamanında yapıldığı söylenir. Ama şu an ki hali Hz. Adem zamanından kalma ki değil. Hz. İbrahim zamanında yeniden inşa edildiği söylenir. Mesela şu an ki kabe de etrafı yarım hilal şeklinde muhafaza edilen bir yer var. Mesela orası eski temellerinden birinin olduğu bir yer, ama daha sonra biraz daha kenara yapılmış (Hz. İbrahim zamanı olduğu söyleniyor.) o yüzden orasıda Kabe sınırında sayılır ve o kısımda namaz kılınmasına müsade edilmez.

http://media.dunyabizim.com/haber/2012/02/29/kabe_2.jpg

Kabe tarihi boyunca bir çok kez tahrip görmüş bir yapıdır. Mesela bir çok kez su baskını da yaşanmıştır.

http://www.karikaturu.com/resimler/kabe-de-su-baskini.jpg

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

bide bu hayvanın o gemiye yetişememesi lazım o nasıl olacak?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Tembel_hayvan#Hareket

bütün hayvanlar aynı hızda girdi, kaplumbağa ve çita aynı hızdamı hareket ediyor nasıl bunlar bi günde doluştu bu gemiye bunu da açıklayın hadi

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

bütün hayvanlar aynı hızda girdi, kaplumbağa ve çita aynı hızdamı hareket ediyor nasıl bunlar bi günde doluştu bu gemiye bunu da açıklayın hadi

bu tufanın dünyanın tümünü etkilediğini nerden çıkarıyorsun öncelikle? eğer islami açıdan soruyorsan öncelikle ayet ile göstermen gerekir ki bu tüm dünyada etkili olan bir tufanmış da ondan sonra dersin bütün hayvanlar diye.. sadece son din tüm insanlığa gelmiştir, diğer tüm dinler belirli bir kavme geldiği için evrensel niteliği yoktur, yani nuh peygamberin yaşadığı bölgede olmuştur bu olay, dolayısıyla da tüm hayvanların gemiye doldurulması söz konusu değil. Gerek müslüman gerek müslüman olmayan kesim doğru dürüst okumadan (belki öyle düşünmek istedikleri için) bu olayın dünyanın tümünü etkilediğini düşünmektedir.  Ama kur'an da bu tarz bir ayet yok.

konu konu nuh ile ilgili ayetler burada mevcut

http://www.kozanbilgi.net/forum-oku-23618-kurannda_hz_nuh_ve_tufan.html

hayvanların alınması ile ilgili ayet de burada.

Sonunda emrimiz geldiğinde ve tandır feveran ettiği zaman, dedik ki: 'Her birinden ikişer çift (hayvan) ile aleyhlerinde söz geçmiş olanlar dışında, aileni ve iman edenleri ona yükle.' Zaten onunla birlikte çok azından başkası iman etmemişti. (Hud Suresi, 40) 

bunun dışında kalan tüm insanlar ölmüştür, yok diğer hayvanlar yok olmuştur ya da tüm hayvanlar alınmıştır gibi bir ifade yok. Bunlar sadece hayalgücünüz.. mesnetsiz konuşmamak gerek..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

bir şeyler açıklama yarışında değil kimse. Sonuçta 3 büyük dinde hep anlatılarak genel bir hikayeden bahsediliyor. Kimse bu olay şu şekilde olmuştur iddasında olamaz bence. Ama sonuçta bu bir film yapıldı ve anlatılmaya çalışıldı. Sonuçta bildiğim kadarıyla Kuranda bile olaylar çok detaylı gün gün saat saat anlatılmaz. Amaç genellikle hikaye anlatıldıktan sonra ibret ve ders alınması gerektiği vurgulanır. Kimse burada olaylara bilimsel gerçeklik bence kazandıramaz. Sonuçta tam olarak ne zaman olduğu nerede olduğu bile bilinmeyen olay ve kişilerden bahsediyoruz. Mantığı anlamak için mesela youtube teyzeye avustralyalı gencin müslüman oluşu yazıp videoyu izleyin. Kimseye bir şeyleri irşad etmeye çalışmıyorum ama videonun sonundaki mesaj ve gencin arayışı önemli. 

Bu arada filmi izlemediğim için filmin anlatımındaki teknik detaylar üslup hakkında yorum yapmamam en doğrusu.

Mesela ufuk katması adına Cosmos belgeselinin ilk bölümünde köpek ırkı hakkında verilen bilgiler çok müthiş. 

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

unbalanced

Hocam filmde açıkça tüm dünyayı etkileyen tuvfandan bahsediliyor, kuran yada başka kaynaklarda detayları nasıl anlatılıyor bilmiorum filmi eleştiriodum sadece

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

yazımın başında söyledim hocam islam'a göre diye.. filmlerin yapılış amacı genelde para olduğu için, mümkün mertebe abartı kullanılıyorlar. Yoksa o filmi kim izler? Film ile gerçeklik farklıdır. Bir müslüman olarak bu konuda referansım kur'an dır. Eğer olayın nasıl cerayan ettiğini merak ediyorsan verdiğim linkteki ayetlere bakıp fikir sahibi olabilirsin. Ben yazdığın eleştiriyi filme değil de tufana yaptığını düşündüğüm için yazdım, yoksa filmi izlemedim bir fikrim yok nasıl olduğu hakkında

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
Toplam Hit: 8554 Toplam Mesaj: 61