İ3-5-7 İşlemci Lazım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar elimdeki bilgisayarın işlemci ve anakart bilgileri aşağıda.

İşlemcim bundan önce celeren b815 idi (tam rakamı hatırlamıyorum yanlış yazçış olabilirim onu)

Bilgisayarcı arkadaştan bir i3 işlemci aldım (intel core i3 3110m) aldığım bu işlemci 30dk dolduğu an bilgisayarı kapatıyor. ondan dolayı bunu çıkarttım şuan üzerinde var olanı internetten aldım ve bu sorunsuz çalışıyor. 

ben biraz araştırdım sanırım benim bilgisayarda 2. nesil işlemci çalışabilirmiş. (3. nesil i de çalıştırması için yazılımsal çözümler de budm ama yanlış anlamadıysam çok sağlıklı değildi ondan uğraşmadım) 

konuyu size soru sormak, soru sonrasında bilgi alıp ona göre işlemci almak için açtım.

anakartın desteklediği işlemcileri bir youtube video sayesinde buradaki siteden buldum.

1- benim anakart kaçıncı nesil işlemciyi destekler onu nasıl bilebiliyoruz?

2- linkteki işlemcilerin bazıları için sanırım test edilmedi 30dk sonra kapanır demişler ama yorumlarda aynı işlemci için 30 dk sonra kapanmadığını söyleyenler var,  yorum yazanlar gibi bir durum ile karşı karşıya gelen oldu mu olduysa sonuç olumluysa yazabilir mi?

3- yukarıdaki sorular olumlu olursa anakartım kesin destekliyor ise bana elinde, kenarda kıyıda i3-5-7 işlemcisi olupta ücretli ya da ücretsiz gönderebilen olur mu?

Ekleme şimdi dikkatimi çekti verdiğim sitede i3 işlemci desteklediğine dair bilgi yok sanırım ben HM65 için bakmıştım onu hatırlayarak konuyu yazdım ama i3 ile ilgili yorumlar mevcut.

eyuperol tarafından 24/Haz/20 00:12 tarihinde düzenlenmiştir

İnsanları ( küçük-büyük, yaşlı-genç, tanıdık-tanımadık, eşdost-sevgili vs vs ) sevin, saygınızı gösterin ama kesinlikle insanlara acımayın. Çünkü acıdığınız anda acınacak duruma düşüyorsunuz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DE5TROY3R
    DE5TROY3R's avatar
    Erkek

Yukarı.

1. Soruyu merak ediyorum.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

30dk dolduğu an kapatma olayını ilk defa duydum. Sıcaklık takibi yaptın mı hocam? Isınıp kapanıyor olmasın o?

Bir de biosun güncel midir? Bios güncelleme denedin mi?

Verdiğin sitede bahsettiğin gibi 30dk da kapanmadan bahsetmiş. İlginç geldi. Bir yorumda "The highest processor you can use with HM70 is Pentium 2030M." demiş yani senin de son kullanabileceğin Pentium 2030m olabilir. Denemeden anlaman zor gibime geliyor. 

edit: Biraz araştırma yaptım. İntel hm70 chipsetlerde i serisi işlemciler çalışmasın diye anakart üzerindeki bir chip ile (The Platform Controller Hub. PCH) bunu kontrol ediyormuş. Bahsettiğin gibi bir uygulama ile yapıldığından bahsetmişler. İntel ME denilen intelin bir nevi koruma sistemi üzerinde oynamalar yapıyorlar ancak detaylı bakamadım. Bu chip üzerinde oynama ile işlemci çalıştıran göremedim vakit buldukça bakıcam. 

Liquid tarafından 24/Haz/20 10:44 tarihinde düzenlenmiştir

İmzalamazsam ne olcak?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

hocam anakartın şu işlemcileri destekliyor

https://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/HM70_Express.html

30 dk sonra kapanma olayı sıcaklıkla alakalı olabilir. yanlış voltaj çekiyor olabilir.

elimde intel core 2 duo e8400 var, işini görürse :)

goo.gl/qBNZmW
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek
    Liquid bunu yazdı

30dk dolduğu an kapatma olayını ilk defa duydum. Sıcaklık takibi yaptın mı hocam? Isınıp kapanıyor olmasın o?

Bir de biosun güncel midir? Bios güncelleme denedin mi?

Verdiğin sitede bahsettiğin gibi 30dk da kapanmadan bahsetmiş. İlginç geldi. Bir yorumda "The highest processor you can use with HM70 is Pentium 2030M." demiş yani senin de son kullanabileceğin Pentium 2030m olabilir. Denemeden anlaman zor gibime geliyor. 

edit: Biraz araştırma yaptım. İntel hm70 chipsetlerde i serisi işlemciler çalışmasın diye anakart üzerindeki bir chip ile (The Platform Controller Hub. PCH) bunu kontrol ediyormuş. Bahsettiğin gibi bir uygulama ile yapıldığından bahsetmişler. İntel ME denilen intelin bir nevi koruma sistemi üzerinde oynamalar yapıyorlar ancak detaylı bakamadım. Bu chip üzerinde oynama ile işlemci çalıştıran göremedim vakit buldukça bakıcam. 

evet kapanıyor 30 dk dolunca. ısınma sıfır yani yok zaten ilk önce deneyeyim diye taktım ama diz üstü kapağını kapatmadım hava almasını engellemeyecek şekilde sabit yere koydum deneme yaptım ama ısınma olmadan süre dolunca 30 dk da kapandı.

bilgisayarın güncel bios yazılımı yok. baya araştırdım telefondaki gibi dışarıdan birilerinin yazdığı geliştirdiği bios var mı diye ama bulamadım da sanki öyle satışı yapan firma dışında kişileri de bios yazabiliyormuş diye bilgiler edindim ama çok derinlemesine gidemedim.

Yazılım ile ya da işlemciye müdahale ile oluyormuş da o beni aşar ben destekleyeni sorup bulayım (bulursam tabi)  işime bakayım :)

İnsanları ( küçük-büyük, yaşlı-genç, tanıdık-tanımadık, eşdost-sevgili vs vs ) sevin, saygınızı gösterin ama kesinlikle insanlara acımayın. Çünkü acıdığınız anda acınacak duruma düşüyorsunuz
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı

hocam anakartın şu işlemcileri destekliyor

https://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/HM70_Express.html

30 dk sonra kapanma olayı sıcaklıkla alakalı olabilir. yanlış voltaj çekiyor olabilir.

elimde intel core 2 duo e8400 var, işini görürse :)

orada yazan i5 ve i7 yi denenmedi 30 dk da kapanabilir diye yazmışlar ama yorumlarda da bazı i3-5-7 lerin sorunsuz çalıştığını söylemiş kullanıcılar.

üst yorumda da dediğim gibi sıcaklık sorunu yok uyuşmama sorunu var.

Benim gibi aynı sorunla karşı karşıya gelip arayış içine girip destekleyen birisi çıkarsa onun önerisine göre işlemci bulup denemek isterim.

benim işlemci alttaki linkteki işlemci senin işlemciden farklı hocam :D

https://www.atombilisim.com.tr/urun/2-el-cpu-intel-pentium-2020m-3-nesil-mobil-islemci-fansiz

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ★★★★
    Genki
    Genki's avatar
    Erkek

takabileceğin en üst işlemci 3770K

düzgün bir soğutma ile 4.8 ghz görebilirsin, 1070 bile besler gibime geliyor

edit : yeni kalktım hocam m yazıyor şuanki işlemcinde, makine ne laptop falan mı ?

Genki tarafından 25/Haz/20 00:25 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek
    Genki bunu yazdı

takabileceğin en üst işlemci 3770K

düzgün bir soğutma ile 4.8 ghz görebilirsin, 1070 bile besler gibime geliyor

edit : yeni kalktım hocam m yazıyor şuanki işlemcinde, makine ne laptop falan mı ?

Bilgisayarım eski, o kadar ahım şahım birşey değil ama biraz canlandırırsam normal işlerimi görür diye işlemcisini uygun yollu şekilde yükseltme düşüncesindeyim.

https://www.samsung.com/tr/support/model/NP300E5C-A01TR/

https://www.hepsiburada.com/samsung-np300e5c-a05tr-intel-celeron-b820-1-7ghz-2gb-500gb-15-6-tasinabilir-bilgisayar-pm-bd302057

bilgisayar bu, Ram i 8gb yaptım, SSD taktım, olursa işlemciyi bir üst seviyesye çıkartmayı düşünüyorum

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

Konu güncel, belki görmeyen vardır diye bir kez yukarı çıksın

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

https://tr.ifixit.com/Answers/View/388856/Shuts+down+every+30+mins#:~:text=Check%20the%20settings%20in%20Power,a%20time%20on%20each%20slot.

şurda 30 dk sonra kapanan ve ısı problemi olmayan bir dell var. power managementl alakalı demişler. 

https://www.quora.com/Why-does-my-laptop-turn-off-every-30-minutes

burdaki cevap daha iyi gibi geldi. 

bunu inceden çevireyim. 

diyor ki ilk önce laptopu BIOS ekranına al 30 dk orada çalıştır. burdayken kapanmazsa sıkıntı işletim sistemindedir.

eğer ki BIOS ta da kapanırsa diyor, bu problem "intel management engine"  denen bir programla alakalıymış. doğru şekilde düzenlenmezse pc  tam olarak 30 dk da kendini kapatırmış. bios uptade edilirse sorun çözülebilirmiş.

eğer ki BIOS ta kapanmazsa işletim sisteminde kapanıyorsa bunun sebebi malware dir. 

devamını çevirmeye gerek yok. ısı mısı problemi olabilir 30 dk değilse tam olarak filan demiş sonrasında. 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek
    PathfindeR00 bunu yazdı

https://tr.ifixit.com/Answers/View/388856/Shuts+down+every+30+mins#:~:text=Check%20the%20settings%20in%20Power,a%20time%20on%20each%20slot.

şurda 30 dk sonra kapanan ve ısı problemi olmayan bir dell var. power managementl alakalı demişler. 

https://www.quora.com/Why-does-my-laptop-turn-off-every-30-minutes

burdaki cevap daha iyi gibi geldi. 

bunu inceden çevireyim. 

diyor ki ilk önce laptopu BIOS ekranına al 30 dk orada çalıştır. burdayken kapanmazsa sıkıntı işletim sistemindedir.

eğer ki BIOS ta da kapanırsa diyor, bu problem "intel management engine"  denen bir programla alakalıymış. doğru şekilde düzenlenmezse pc  tam olarak 30 dk da kendini kapatırmış. bios uptade edilirse sorun çözülebilirmiş.

eğer ki BIOS ta kapanmazsa işletim sisteminde kapanıyorsa bunun sebebi malware dir. 

devamını çevirmeye gerek yok. ısı mısı problemi olabilir 30 dk değilse tam olarak filan demiş sonrasında. 

İşlemciyi arkadaşa verdiğim için biosu 30 dk açık tutmayı deneme şansım yok. tam 30 dk da kapanıyordu ama Isı sorunu kesinlikle yoktu.

Bu dediğinin olması tabiki de bir ihtimal ama 30 dk da kapanan işlemci söküldüğü bilgisayarda sorunsuz çalışıyor ve de benim şuan kullandığım  pentium 2020 sorunsuz çalışıyor yani işletim sisteminden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum.

Toplam Hit: 1691 Toplam Mesaj: 17
intel işlemci