folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder İç Mimarlık İçin Hangi Laptop Daha İyidir?

İç Mimarlık İçin Hangi Laptop Daha İyidir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kroo
    kroo's avatar
    Erkek
    Palulu bunu yazdı
    kroo bunu yazdı
    Palulu bunu yazdı

yeni başlık açmadan burdan devam etmek istedim benim yeğenimde peyzaj mimarlık 1 ci sınıfa başladı bu bilgisayara karar kıldık gibi sizcede uygunmudur. 

https://www.casper.com.tr/ozellestir?code=G770.1265-DFJ0X-B&id=8338545

altına bir de fan al. bu bilgisayarı alınca ihtiyacı olacak :)

lumionda basacak çiçeği böceği sonra vuuuuuvvvv sesi. Ama bu genel bişey çoğu bilgisayarda olacak 

Hangisini tavsiye edersiniz peki kafamı karistirdin

Hangisini tavsiye edersiniz peki kafamı karistirdin 

bundan da kullandık hocam sadece havalandırmasını beğenmedim :)

güzel bilgisayar hayırlı olsun.

bu dünyada da öbür dünyada da yanmanın yolu plajdan geçer
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Palulu
    Palulu's avatar
    Erkek

Başka görüş belirten mürid yokmu 

Beklenen Gün Gelecekse Çekilen Çile Kuıtsaldır
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JuMaN
    JuMaN's avatar
    Erkek
    Palulu bunu yazdı

Başka görüş belirten mürid yokmu 

Hocam 3d işleri için intel de işlemci çekirdek sayısı yüksek olan cihazlara bak misal 8 çekirdek 16 İş parçacığı aynı şekilde Amd olana da bak. Ram olarak da minimum 32 gb olması lazım yüksek poligonlu sahnelerde donma ve program kendiliğinden kapanma sorunları olabilir. Asus Rog amd 6 bin serisine bakabilirsin Msı de intel de hx serilerine bakmanı tavsiye ederim. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kroo
    kroo's avatar
    Erkek

Hocam şimdi iki işlemciyi de mimarlık programlarının neredeyse hepsinde kullandım öyle profesyonel biri değil henüz öğrenci 

sıkıntı şu olabiliyor iki ekran kartlı makineler bi üzerindeki intelin ekran kartı diğeri de nvdia olunca bazen güncelleme ya da enerji modu olaylarından ötürü intel ile autocad falan çalıştırmaya kalkıyor program sapıtıyor. Yavaş çalışıyor falan. 

intel işlemcinin +sı hala devam ediyor mu bilmem vray ile render alırken use embree diye bir özelliği var onu kullandığında render accık hızlanıyor.

amd işlemcilerde öyle ekran kartının çakışma ya da farklı bir ekran kartı ile çalıştırma gibi bir enayiliğine şahit olmadım eskiden gavur gibi yanıyordu fakat şimdiki amdler performans olarak intel i hiç aratmıyor hem de bir tık ucuz kalıyor o yüzden masaüstü bilgisayarımda amd ryzen 7 işlemci kullanıyorum corona ile render alıyorum gayet de yetiyor. Aynı bilgisayardan lumion ile animasyon da yapıyorum güzel gidiyor. Ama tabi ki benim yaptığım daha profesyonel mimarlık ürünleri. 

laptop olarak da önceden paylaştığım HP victus u kullanıyorum. Onunla da yapmadığım işlem yok gayet memnunum bir kez elimi yakmadı. Ekranı da mat a yakın baskı ile ekran arası renk pek fark etmiyor. Ben memnunum.

bunlar tabi ki mesh modelling hikayler rhino da nurbs model yapacaksan da gayet iyi kaldırır. Grasshopper da parametrik tasarım yapacaksa da kaldırır.

ha laptoplar arasında en stabil hangisini kullandın dersen marka olarak lenovo. Öğrenciyken kullanıyordum hala açık şimdi bile ufak tefek model işlerini yapıyorum tablet bağladım vakit bulsam eskize başlayacağım.

32 gb ram li bir laptop al ağzına da yeter burnuna da. Yani ben 16 kullanıyorum :) Seçme şansım olsa amd işlemci tercih ederim daha stabil bence ama çok da fark etmez.

bunca sene tbt de takılınca gidip yüksek lisansımı da bilgisayar ortamında mimarlık üzerine yaptım. :)  

bizim sektörde bilgisayar önemli tamam ama programları iyi kullanmayı bilmek daha önemli. Çizim dosyası geliyor anasını satim 40 mb ne çizdin sen diye bakıyorum ne göreyim hatch patlamış. Model açılmıyor neden her taraf ağaç çiçek böcek (kanatlarına kadar modellenmiş) banane amk böceğin kanadından önemli olan proje. Ama işte iş bilmezlik ;)

bence bir mimar için asıl önemli olan donanımlar laptoplar birlikte harici büyük bir ekran alınmalı ve ergonomik bir mouse kullanılmasıdır. Çoğu mimarın bileğinde sinir sıkışması olur hep atele alınır elleri bu yüzden.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aytekinet
    Aytekinet's avatar
    Erkek

yeni konu açmak istemedim 20k ya kadar öğrenci için tercümanlık okuyor kullanabileceği sorun çıkartmayan laptop önerir misiniz? İstekleri HDD alanı çok olsun ve kamerası iyi çeksin.

Kendini bulmak istiyorsan, kendin için düşün.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hakkinen
    Hakkinen's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

acelen yoksa black friday bekleyebilirsin. 

14. nesil çıkacak bi de, intel ciddi değişiklikler yaptı deniyor 

youtuberların yaptığı testlerde gözle görülür bir performans artışı gözlenmemiş. intel yine bir iki gereksiz boyama yapıp ürün çıkarmış.  

Kendini beğenmişlik, hakedilmelidir.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kroo
    kroo's avatar
    Erkek
    Aytekinet bunu yazdı

yeni konu açmak istemedim 20k ya kadar öğrenci için tercümanlık okuyor kullanabileceği sorun çıkartmayan laptop önerir misiniz? İstekleri HDD alanı çok olsun ve kamerası iyi çeksin.

abi render 3 boyut işlemleri falan olmayacaksa bence güzel bi mac air her türlü işini görür ya.

ha alan işi pahalıya geliyo orada ama uzun süre gider.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

kişisel yorumun şu yönde

bu soruyu 10 yıl önce sorsaydın şunu derdim 

kalabalık sahneler ile ilgileneceksen ekran kartı iyi tut hızlı render alayım dersen yüksek çözünürlüklü render alayım dersen işlemciyi(+ram) iyi tut derdim.

fakat son zamanlarda 

render motorlarının çoğu gpu destekleme başladı hatta gpu tabanlı render motorları bile çok gerçekci sonuçlar veriyor artık o yüzden gpu(+vram) iyi tut diyebilirim

birde artık işin ai kısmı var (burası geleceğe yönelik öngörü / tahmin)

yarın öbürgün a1111 veya benzer bir stable diffusion eklentisi çıkar 3d modelden görsel oluşturur vs 

ozaman ekran kartı tarafını keşkeler diyebilirsin bu yüzden işlemciden kıs vram(+gpu) iyi tut diyebilirim

yada localde çalışan ai destekli bir render motoru çıkar (mevcut render motorlarında geliştirme gelir vs)

yorumlamam bukadar

vram (ekran kartı) yüksek tutman faydana olur diye düşünüyorum

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
Toplam Hit: 1661 Toplam Mesaj: 19
donanım sistem monster asus laptop bilgisayar tavsiyesi dell