folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder İki Kere Ödediğim Geçici Gelir Vergisini Geri Alabilir Miyim ?

İki Kere Ödediğim Geçici Gelir Vergisini Geri Alabilir Miyim ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek

başlığa bakınca çok saçma göründüğünün farkındayım bir insan, geçici gelir vergisini nasıl iki kere öder ?

Babam ganyan bayi işletiyor daha önce muhasebecinin çıkardığı gelir vergisini ilgili dönemde ona teslim ediyorduk, daha sonra tjk ganyan bayileri adına bir karar aldı gelir vergilerini bizim adımıza ödeyecekti yani haftalık aldığımız primden vergi de kesiliyordu. 2012 temmuz ayından itibaren 2013 sonuna hem alacak olduğu primden vergi kesintisi oldu hem de muhasebeciye ödemeye devam etti. Haliyle alacaklıyız ama alabiliyormuyuz var mı bir prosedürü bileniniz var mı ?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mukavim_
    Mukavim_'s avatar
    Erkek

Hocam devletten para almak çok çok zor. Hatta alamazsın, uğraşma. Yapabileceğin en iyi şey muhasebecinizle görüşün, mahsublaşma yoluna gidin. Ekstradan ödediğiniz parayı, devletin sizden alacağı başka vergi, kdv gibi şeylere ödeme olarak geçilebiliyor. Tam detayını bilmiyorum.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek

mahsup etme olayını biliyorum ama bana canlı para lazım zaten şu anda 8binlik vergi ödeyebileceğim bir şey yok

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hocam alabiliyorsun şu şekilde fazla ödediğin para emanete alınıyor gidiyorsun vergi dairesine diyorsun emanet nerede orada görevliye soruyorsun emanetimde para varmı bakarmısınız var gözüküyorsa alırsın büyük ihtimalde vardır

Bazıları sadece konuşur bazıları ise hayalleri ile dünya'ya yön verir.. Mycity
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek

mycity çok teşekkür ederim umarım bu şekilde halledebilirim fakat sorun şu ki tjk ve muhasebecinin aynı vergi dairesine para yatırmadıkları durumu elimde herhangi bir belge olmalı mı? 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek

muhasebeciyi aradım şimdi 2014 mart ayında sonunda belli olacak diyor.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    student
    student's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    MaTRiXe bunu yazdı

mycity çok teşekkür ederim umarım bu şekilde halledebilirim fakat sorun şu ki tjk ve muhasebecinin aynı vergi dairesine para yatırmadıkları durumu elimde herhangi bir belge olmalı mı? 

tjk ve muhasebeciden vergiyi yatırdıklarına dair dekontları al , konuyu anlatan  bi dilekçe yaz  ve o dekontları ekle.Dilekçenden 2 nüsha olsun , evrak kayıtttan geçtikten sonra sana bi, nüshası kalsın. Yalnız öyle hemen vermezler .Devlet fazla ödenen parayı genelde mahsubla halletmek ister.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

sonrakilerden mahsup ederler diye biliyorum mtv de öyle oluyor

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Hocam geçici gelir vergisi diye bir şey yok diye biliyorum sadece geçici vergi denen olay var bu da gelir vergisi beyannamesi verdiğin zaman indirimler olarak stopaja ek olarak ödenecek gelir vergisi tutarından düşüyor. Yani devlet sana hiçbir zaman al sana para demez. Gelir vergin atıyorum 2.000 liradır geçici vergi 150 lira ödemişsindir 2000'den 150 eksik ödersin böylece paranı geri alırsın başka alternatif yok diye biliyorum.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek

aradım 2012 7. aydan itibaren ödenenleri 2013 mart ayında belli oluyormuş stopajı düşünce 150 kalmış hani günahını almak istemiyorum ama ya bilmediğinden ya da bilerik itelediğini düşünüyorum nasıl yaparım müridler geçici vergi haricinde ne var. Benim bildiğim geçici vergi(3aylık dönem) ,yıllık gelir, ssk ve kdv. bunlar dışında başka birşey var mı ?

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Matrixe ben sana bu konuda yardımcı olabilirim fakat ne sordugunu anlamadım 2013 sonuna kadar hem kesinti yapıldı hemde muhasebeciye ödemeye devam etti diyorsun muhasebeciye ödediği nedir anlayamadım açıkçası?

Kurtlar tasma takmaz....
Toplam Hit: 3186 Toplam Mesaj: 19