folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Iki Veritabanının Paralel Çalışması.

Iki Veritabanının Paralel Çalışması.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Şöyle bir mimariye ihtiyacım var. Elimde 2 adet farklı sunucu var. Bu sunuculardan atıyorum 1 tanesi ile iletişimim koptuğunda yani sunucuyu kiraladığım firmada yangın çıktı sel oldu bilmem ne oldu internet koptu , sunucuyu kiraladığım firmanın ülkesine IP engeli getirildi vsvs gibi durumlarda domaini diğer sunucuma yönlendirip o sunucudan devam etmek istiyorum. Fakat bilgiler ile birlikte yönlendirme yapmam gerekiyor. Bu sorunu çözmek için şöyle bir şey soracağım.

1-) 2 Adet sunucum olsa Trafiği bu iki adet (farklı lokasyonlu farklı sunucular) sunucuya dağıtıp Bir makinanın veritabanına atılan sorguyu diğer makinanın veritabanında da çalıştırabilir miyim ?

2-) 2 Adet sunucum olsa , sadece veritabanını 1 sunucu güncellendiği anda diğer sunucudaki veritabanının da güncellenmesini tetikleyebilir miyim ? En kötü ihtimalle 15 dakikada geriden de gelebilir.Yani 15 dakikada bir yedeğini alsın veritabanının ama tüm yedeğini alıp diğer sunucuya upload etmek küfletli ve maliyetli olacaktır. Bahsettiğim bu değil. 

Bunu nasıl yapabilirim ? Neye ihtiyacım var Algoritması mantığı nedir ??

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

database in turune gore farkli cozumler var,

oracle icin goldengate gibi toolar mevcut iken mssql icin kendi üzerinde ki logshipping replica server secenekleri ile bu isi yönete bilirsin. tabi bunların dez avantaj avantaj durumlari ve performans etkileri farkli 

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Çok kasmaya gerek yok dediğin yapıları sql mysql Oracle destekliyor burada sadece önemli olan şey sen farklı lokasyonlarda tutmak istediğinden active/pasif asenkron yapı kurman

iki node’da aktif olursa ilişkisel veri tabanında Split brain olabilir. 

Nosql yapılardaysa mesela casandra dağıtıl mimariye izin veriyor

veya kasma aws,Azure,Google üzerinden al sistemi db kurarken multi-az kur geç

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Isletim sistemi nedir ? Windows Server mi ? Linux mu ? Veritabani nedir ? MS SQL mi ? MySQL mi ? Oracle ? .....

Iki serveri VPN ile tek agda gibi gosterip Database mirroring yapabilirsin gibime geliyor.

Database mirroring DB enginin destekledigi birsey. Algoritma ile degil ayarlama yapman gerek. Tek veritabaninin 2 kopyasi ile calisirsin. Fakat biri aktif calistigin principal database olur digeri mirror database. Yaptigin degisiklikler ikinci veritabanina otomatik aktarilir.

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Mssql change tracking diye bisey var mesela.

Kullanindim db ye gore farkli cozumler vardir.

Ama bunlar genel istekler yani illaki vardir cozumun cunku hemen hemen herkes istiyor bulari sayilir

anca gidersin...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SUPERBICO
    SUPERBICO's avatar
    Erkek

Aws kullan

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Database Mysql-InnoDB,

Söylediklerinizi inceleyeceğim. Teşekkürler.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/innodb-and-mysql-replication.html

Turkce bisey bulamadim simdilik.

Replication yapmak istedigin olay, masterDB -> slaveDB linkte var extra linklerlede ayrintiyi anlatmis sanirim...

anca gidersin...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
Toplam Hit: 1489 Toplam Mesaj: 9
veritabanı