folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder İki Yudum Biraya 'Sarhoşluk' Cezası...İki Yudum Biraya 'Sarhoşluk' Cezası...

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  SnowDrop
  SnowDrop's avatar
  Kayıt Tarihi: 29/Aralık/2009
  Erkek

   

  http://haber.gazetevatan.com/iki-yudum-biraya-sarhosluk-cezasi/362658/1/Gundem

   

  ANTALYA’da açık alanda denize karşı bira içen 2 arkadaşa, kanlarında 0.50 promilden daha düşük miktarda alkol çıkmasına rağmen 75’er lira ’sarhoşluk’ cezası kesildiği öne sürüldü. Biralarından henüz iki yudum almışken alkolmetreyi üflemek zorunda kaldıklarını belirten Mahir Güven, "Yaşam alanlarının daraltığını hissediyorum" dedi.

  Geçen Cumartesi akşamı iki eski arkadaş 32 yaşındaki Zafer Ülker ve 36 yaşındaki Mahir Güven, yıllar öncesinden bir geleneği devam ettirerek tarihi Kaleiçi semtindeki Yat Limanı’nda bulunan amfitiyatroda bira içmeye indi. Büfeden aldıkları birer biradan iki yudum alan gençlerin yanına gelen polis, kimliklerini aldı. O sırada tiyatroda bulunan yaklaşık 20 kişinin de kimlikleri toplandı. Muratpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis memurları daha sonra ekip otosunun yanına çağırdıkları kişilere alkolmetre üfletmeye başladı. Alkolmetreye üflemeyi reddedenler kan testi için hastaneye götürülürken, Güven’de 0.22 promil, arkadaşı Ülker’de ise 0.34 promil alkol çıktı. Polis, 5 bin 326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun ’Şarhoşluk’ başlıklı 35’inci maddesinden gençlere işlem yaptı, kişi başı 75 TL ceza kesti.

  DİREKSİYONDA CEZASI YOK

  Antalya’da iç mimar olarak görev yapan Zafer Ülker, ilgili maddenin sarhoş olarak başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde davranışlarda bulunan kişilere uygulandığını ve hatta bu maddede alkolün etkisi geçene kadar kişinin gözetim altında tutulması gerektiğini kaydetti. Zafer Ülker, "Böyle bir şeyle karşılaştığım için hâlâ şoktayım. Araç kullanırken denetime girseydim 0.50 promile kadar hakkım olacaktı" dedi. Kaleiçi’nde bira içmenin arkadaşlıkları için bir gelenek olduğunu belirten Ülker, şunları söyledi:

  "Mahir bana geldi. Evde akşam yemeği yedik ve birer bira içtik. Ardından şarkılar dinledik, eskilerden ve yenilerden konuştuk. Daha sonra bizim arkadaş çevremizde adetten saydığımız, bizim için bir gelenek olan Yat Limanı’na inip, deniz kenarında birer bira daha içip keyif yapalım dedik. Bir geleneği devam ettirmek için evden çıktık. Kaleiçi’nin eski ve dar sokaklarını da turlayarak Yat Limanı’ndaki büfeye geldik ve bölgedeki açık tek büfeden birer bira alarak amfitiyatroya geçtik. Sonra da cezayı yedik."

  "YAŞAM ALANLARI DARALTILIYOR"

  Ziraat mühendisi olan Mahir Güven ise "Artık 2011’in Türkiyesi’nde rahat rahat sokaklarda kendinizi ifade edebilecek yaşam alanlarının daraltıldığını hissediyorum" dedi. Uygulamayı polisin yaptığı rutin bir kimlik kontrol olduğunu sandıklarını söyleyen Mahir Güven, "Tiyatrodaki herkesin kimliklerini toplayan polis, 15- 20 dakika geçmesine rağmen hiçbir işlem yapmadı. Biraz daha bekletildikten sonra polisler, ekip arabasının arkasından alkolmetreyi çıkartarak herkesi sıraya dizdi. Saat 21.00 sıralarında ise herkes alkolmetreyi üflemek zorunda bırakıldı. İtiraz edenler hastaneye götürüldü. Bu çağda böyle manzara olur mu?" diye konuştu. Gençler, polisin kestiği cezaya karşı dava açmaya hazırlanıyor.

  Yürürlükte olan 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 35’inci Maddesi’nde, "Sarhoş olarak başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde davranışlarda bulunan kişiye, kolluk görevlileri tarafından 75 Lirası idari para cezası verilir. Kişi, ayrıca sarhoşluğun etkisi geçinceye kadar kontrol altında tutulur" deniliyor.

  Kabahatler Kanunu’nun ’Sarhoşluk’ Başlıklı 35’inci maddesi:

  Sarhoşluk

  MADDE 35.- (1) Sarhoş olarak başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde davranışlarda bulunan kişiye, kolluk görevlileri tarafından elli Türk Lirası idarî para cezası verilir. Kişi, ayrıca sarhoşluğun etkisi geçinceye kadar kontrol altında tutulur.


  ben küçükken 5 yaşındaydım lan bu kadar açık ve net.
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  blmrt
  blmrt's avatar
  Kayıt Tarihi: 28/Temmuz/2005
  Erkek

  oha diyorum yanı bende antalyada yaşıyorum ama ilk defa boyle bişey duyuyorum bu ne lan bole


  İnsanlar çok değişti, dikkat etmek lazım. Biriyle el sıkıştıktan sonra beşi de yerindemi diye parmaklarını saymak zorundasın
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  u235
  u235's avatar
  Kayıt Tarihi: 31/Mart/2008
  Erkek
  heriflerde arkadaslarina anlatir gibi en ufak detayina kadar anlatmis :D Ceza hakli bence.Sokakda bira icerek mi kendini ifade ediyon sacmaliga bak.

  İyi ki varsın Eren.
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  tbtgezgini
  tbtgezgini's avatar
  Kayıt Tarihi: 12/Haziran/2007
  Erkek

  içer adam birinin karısına kızınamı sarkmış amk. ne var bunda. zaten adam sapıksa içmedende sorun çıkartır. hükümetin yapmak istediği belli zaten...


  ...
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Thelordmax
  Thelordmax's avatar
  Kayıt Tarihi: 23/Ağustos/2005
  Erkek

  Sokaklarda kendini ifade edemiyormuş beyefendi. "Mağdurum da mağdurum" edebiyatı dönüyor haberde :))

 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Allura
  Allura's avatar
  Kayıt Tarihi: 17/Mayıs/2009
  Erkek

  ALLAHIN yasakladıgı şeyi neden içiyorsunuz bana bunu söleyin 


  "
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  olivetti
  olivetti's avatar
  Kayıt Tarihi: 22/Eylül/2005
  Erkek

  ... neyse


  ...
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  FCN
  FCN's avatar
  Kayıt Tarihi: 28/Eylül/2007
  Erkek

  syntr bunu yazdı:
  -----------------------------

  ALLAHIN yasakladıgı şeyi neden içiyorsunuz bana bunu söleyin 


  -----------------------------

  sen niye parasını vermeden internetten albüm indiriyorsun yada hack hotfile arıyorsun ?    hırsızlık değilmi  :)

  Kaza yaptım
  Hotfile Premium Alınık
  Juno Exploit
  Yılbaşı Albüm & Şarkı

  uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza uzun imza
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  CiRKiN
  CiRKiN's avatar
  Kayıt Tarihi: 12/Kasım/2007
  Erkek

  gazetevatan mış ne kadar dürüst gzatecilik yaptıkları ortada amk

  seçimler yaklaşıyor ya bok atmaya şimdiden başladılar

   


  JACK TİESTO TAHRİBAT ... FAKİR BİR ŞİMAL KİLİSESİNDE ŞEYTAN İLE RAHİBİN MACERASI
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  sokoban
  sokoban's avatar
  Kayıt Tarihi: 23/Ocak/2010
  Erkek

  syntr bunu yazdı:
  -----------------------------

  ALLAHIN yasakladıgı şeyi neden içiyorsunuz bana bunu söleyin 


  -----------------------------

  Adam belki ateist ?


  No. Not even in the face of Armageddon. Never compromise. - Walter Kovacs (Rorschach)
 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  cevik
  cevik's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Ağustos/2005
  Erkek

  FCN bunu yazdı:
  -----------------------------

  syntr bunu yazdı:
  -----------------------------

  ALLAHIN yasakladıgı şeyi neden içiyorsunuz bana bunu söleyin 


  -----------------------------

  sen niye parasını vermeden internetten albüm indiriyorsun yada hack hotfile arıyorsun ?    hırsızlık değilmi  :)

  Kaza yaptım
  Hotfile Premium Alınık
  Juno Exploit
  Yılbaşı Albüm & Şarkı


  -----------------------------
  Yuh adamin seceresini cikarsaydin :|


  Parlayan bizi paylar...
Toplam Hit: 2481 Toplam Mesaj: 23