İnşaat Mühendisi Programları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    froozo
    froozo's avatar
    Erkek

müridler bir inşaat mühendisinin kesinlikle bilmesi gereken, bildiğinde artı olucak programlar nelerdir ? 3.sınıfa geçicem ama henüz autocad haricinde bir program bilmiyorum neleri öğrenmem gerekir bende ona göre kurs bakmayı düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim

I choose not to choose life...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EWELANCHE
    EWELANCHE's avatar
    Erkek

sta4cad tercihimdir ama İdecad de olabilir Sap2000  uluslar arası bir program diye biliyorum o yüzden bilmek işine yaraya bilir. 3DMAX bilmen Çok çok işine yarar.

Photoshop tam oalrak olmasada yüzeysel bilmen 3D çizimlerde işine yarar. primavera veya MS  project hatta elindeyse her ikisni birden bilmem Yurtdışında sana Çok büyük bir artı olacaktır WORD EXEL... bildiğini vrsayıyorum zaten.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ameros
    ameros's avatar
    Erkek

hocam görselleştirme için 3dmax ve photoshop yaptıgın görselleri simülasyonla sunum haline getirmek istersen quest 3d ve unıty 3d...

Hepimiz Onaylanma Bağımlısı Keşleriz...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WilliamWallace
    WilliamWallace's avatar
    Erkek

Staticad,Sta4cad ve Sap2000.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek

matlab ?

Boş İşler Uzmanı..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek

Yazdıklarım şahsi görüşlerimdir;

Autocad bilmeyen olmaz zaten bu meslekte, o yuzden bunu cv ye yazmassın bile. 

SAP2000 gözümde allahla eşdeğerdir, ciddiyim bunu bilmek de piyasada bir artıdır. Özellikle yeni versiyonları, çılgın modullerle alıp götürmektedir.

CSI BRIDGE Son göz ağrım, öyle seviyorum ki nereme sokacağımı bilemiyorum açıkcası

ETABS Bina yapımına yoğunlaşacaksan uluslararası tanınan bir programdır.

Sta4cad, İdecad, Probina bunlar basma kalıp kutu gibi binaları hesaplayan, mühendisi operatörlükten ileriye götürmeyen programlar. Ofiste oturup bina yapcaksan bunlar.

Çelik modelleme ve tasarlama da çalışacaksan bence en makulu XSTEEL dir. Ben biraz bulaştım kasıntı bişi fakat çelikle alakayı kesince bununla da kestim.

Microstation (autocad gibi kullanılabilir) ve In roads benm gibi yol-kavsak tasarımında kasıyorsan kullanırsın. Bunun yerli versiyonu da var NETCAD ama bulaşma derim, bence bildiğin mal bişi:D

Autocad Civil 3D de yol kavşak tasarımında kullanılıyor ama bazı - halen- çözümsüz problemleri var, şahsen ben kullanmaktan ve öğrenmekten vazgeçtim.

3D max açıkcası olayı görselleştirmeyle alakalı, ben yapmam mesela. Piyasada bir sürü mimar grafiker bozuntusu var, onlar kassın derim:D Photoshop da aynı, yani hobin değilse bence gereksiz.

Primevera iş takip programı, beni açmıyor açıkcası.

ŞANTİYECİ olacaksan hiç kendini kasma, hicbirine gerek yok:DDD!!

Şimdilik aklıma gelenler bunlar..

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Sta4cad gibi statik hesap programları. Bir de şantiiye yönetimi için mirosftun programları var.. ismini unuttum..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fakkal
    fakkal's avatar
    Erkek

Bende sta4cad in iyi olduğunu duydum.  nerden bulabileceğimi söyleyebilen var mı acaba?

şimdilik bu kadar
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    froozo
    froozo's avatar
    Erkek

gkhn759 bunu yazdı:
    -----------------------------

Yazdıklarım şahsi görüşlerimdir;

Autocad bilmeyen olmaz zaten bu meslekte, o yuzden bunu cv ye yazmassın bile. 

SAP2000 gözümde allahla eşdeğerdir, ciddiyim bunu bilmek de piyasada bir artıdır. Özellikle yeni versiyonları, çılgın modullerle alıp götürmektedir.

CSI BRIDGE Son göz ağrım, öyle seviyorum ki nereme sokacağımı bilemiyorum açıkcası

ETABS Bina yapımına yoğunlaşacaksan uluslararası tanınan bir programdır.

Sta4cad, İdecad, Probina bunlar basma kalıp kutu gibi binaları hesaplayan, mühendisi operatörlükten ileriye götürmeyen programlar. Ofiste oturup bina yapcaksan bunlar.

Çelik modelleme ve tasarlama da çalışacaksan bence en makulu XSTEEL dir. Ben biraz bulaştım kasıntı bişi fakat çelikle alakayı kesince bununla da kestim.

Microstation (autocad gibi kullanılabilir) ve In roads benm gibi yol-kavsak tasarımında kasıyorsan kullanırsın. Bunun yerli versiyonu da var NETCAD ama bulaşma derim, bence bildiğin mal bişi:D

Autocad Civil 3D de yol kavşak tasarımında kullanılıyor ama bazı - halen- çözümsüz problemleri var, şahsen ben kullanmaktan ve öğrenmekten vazgeçtim.

3D max açıkcası olayı görselleştirmeyle alakalı, ben yapmam mesela. Piyasada bir sürü mimar grafiker bozuntusu var, onlar kassın derim:D Photoshop da aynı, yani hobin değilse bence gereksiz.

Primevera iş takip programı, beni açmıyor açıkcası.

ŞANTİYECİ olacaksan hiç kendini kasma, hicbirine gerek yok:DDD!!

Şimdilik aklıma gelenler bunlar..

peki bu kursları almak ne kadara patlar ve öğrenimi nasıldıe ???

-----------------------------

I choose not to choose life...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    allplan işine yarayabilirmi bilmem

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    orophin
    orophin's avatar
    Erkek

Kurslar genel olarak 150 ila 400 arası (en azından Sakarya'da). Öğreneceğin programları sececeğin dala göre karalaştır. yani eğer çelikde branşlaşmayı planlıyorsan sta4cad hiç işine yaramaz yada betonarme istiyorsan X-steel bi işine yaramaz. Her programdan azıcık azıcık bilceğine 1 2 program bil ama sağlam bil. Ayrıca suan program için daha erken tasarım programlarında cok zorluk yaşamazsın ama özellikle hesap ve analiz programlarında neyin ne oldugunu bilmezsen programı çözmen 2 3 kat zorlaşır. 3. sınıfı oku betonarme 1 2, çelik derslerini aldıktan sonra bu tarz programları çok daha kolaylaşır öğrenmen. o yüzden benim fikrim paket programları işin temelini oturttuktan sonra başla yani 3. sınıfın sonunda. hem 3. sınıf çok zordur senin dersler dışında bir program öğrenmeye zaman çok ayıramayabilirsin ama 4. sınıfta bol bol zamanın olacak bunlar için.

Dünya nüfusu arttıkça, insan sayısı azalıyor...
Toplam Hit: 7098 Toplam Mesaj: 16