folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder İnsan Beyninin Kaçta Kaçını Kullanır

İnsan Beyninin Kaçta Kaçını Kullanır

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek

ajan1111 bunu yazdı:
    -----------------------------

biraz düşününce %100 ise;

100 ü bi hücre olarak var sayalım;

1-bazı insanlar gerçekten fazla hisseder. etrafında olanları filan. bunlarda ekstra hücre mi var?

2-sigara içince beyin hücrelerinin bilmem kaçı öldüğünü söylüyorlar. doğruysa sigara içenler;

ya aptal olması gerek ya duyuları zayıflaması gerek yada beynin herhangi bi işlemini yapamaması demek filan

3-madem 100 ünüde kullanıyoruz. bebekken bişey bilmediğimiz halde devamlı öğreniyoruz bunlar nereye kayıt oluyo?

benim düşüncem asla %100 ünü kullanamayız.

hacı sen olayı komple yanlış anlamışsın yav.  Beyni harddisk gibi değil tüm PC gibi düşüneceksin. Harddisk sadece hafızadan ibarettir. Beyin aynı zamanda hesap yapar, saniyede birsürü görüntü ve ses işler vs.

PC ye format attığında hdd nin çoğu boştur, ancak bu demek değildir ki sen pc nin %100 ünü kullanmıyorsun. Sonuçta içi boşta olsa o hdd yi kullanıyorsun, o olmasa sistem çalışmazdı. Aynı şekilde ram'i de kullanıyorsun işlemciyi de. Özetl"e beyin sadece bilgi depolama aygıtı değil tüm bilgisayardır.

Bilgisayarın %100 ünü kullanırız yani her parça işini yapar, ama buna rağmen harddiske ek veri kaydedebiliriz, sen bilgisayarın ham ram ini hem ekran kartını hem işlemcisini kullanıyorsun o halde artık pc ye veri yükleyemessin dese mantıklı mı?

Beyin de aynı şekilde, görme merkezini duyma merkezini, hafızasını herşeyini kullanıyoruz, %100 ünü kullanmak demek bu demek, bir parçası bile hasar görse, görme kaybı, hafıza kaybı gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Hafızamızı tam kapasite kullanıyormuyuz sorusuna gelince, hafızanın sınırı belli olmadığına göre buna kesin bir cevap vermek te mümkün değil.  Kimisi pc yi CIA yı heklemek için kullanır, kimisi de müzik dinlemek ve facebook için. ancak ikisi de pc yi %100 kullanır (donanım olarak)

What I cannot create, I do not understand. — Richard Feynman
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Omurilik soğanı neyimize yetmiyor...

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    command3r
    command3r's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Aytekinet bunu yazdı:

böyle bi film vardı adam ilaç kullanıyodu beyninin %100ünü kullanarak dünyanın sayılı zenginleri arasına giriyordu hep o ilacın ne olduğunu bulmak istemişimdir gerçi filmin sonunda adam ilaçtan ölüyodu ama olsun

filmin sonunda ölmüyodu filmin adı da ::

Limitless

bradley cooper oynuyor

djarum black kanka
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

sanırsam eksik anlattım düşüncelerimi (:

ben hdd olarak görmedim. 3. maddede sadece hdd mantığını anlatmaya çalıştım. yani tamam dediğin gibi komple pc. ama sadece oraya takılmış herkes (:

1-618-GR gayet güzel açıklamış olayı. benim demek istediğim parça parça düşünün. yani pc olarak düşünürsek hdd yi ekran kartını işlemciyi ayrı ayrı %100 kullanırsak fazlasını yapamayız. misal işlemci %100 olduğunda kitlenir.

beyinde de ayrı ayrı olarak düşünürsek;

ilk sayfada resmi var. foot,leg veya herhangi bi bölümü. misal atıyorum foot dengeyi ayarlıyo. %100 bu denge olayını kullanıyo olsaydık herkes o sirkteki gösteri yapanlardan olurdu.

bunu anlatmaya çalışıyorum. yani hiç bi bölgeyi tek tek %100 kullanamayız. dolayısıyla beynin tamamınıda %100 kullanamayız.

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaptanMagaraAdami
    KaptanMagaraAdami's avatar
    Erkek

Meraklısına:

http://www.idefix.com/kitap/descartesin-yanilgisi-duygu-akil-ve-insan-beyni-antonio-r-damasio/tanim.asp?sid=LE2TIFDMHD5S5HJY9LH1

Böyle bir sorunun kaynağı, aslında sorunun ne olması gerektiğine ve, yazara göre sadece temkinli bir varsayım olmakla beraber, cevaba dair okunabilecek  bir kitap ...

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meraclitus
    Meraclitus's avatar
    Erkek

İnsan Beyni - Türkçe ( BBC - The Human Mind )

http://www.youtube.com/watch?v=UrMBf6MOUDM

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YasamaK
    YasamaK's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Güzel Şeyler. Çıkıyor. Devam =))

SEVİŞİRKEN EN ZEVKLİ OLAN ŞEY.. tamam, dikkatinizi çektim. ne kadar meraklısınız böyle şeylere terbiyesizliğin lüzumu yok yani :D (, sessizce öldürüyor.)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    exception
    exception's avatar
    Erkek

http://www.youtube.com/watch?v=GJvJ14ApwQc

kullan yada kaybet .

(bkz: melik duyar)

A man may be born, but in order to be born he must first die, and in order to die he must first awake.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

http://en.wikipedia.org/wiki/10%25_of_brain_myth

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/pdf/Beynimin_kacini.pdf?kategori_id=17&soru_id=4816

while (1<2)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YasamaK
    YasamaK's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

eXceptioN bunu yazdı:

http://www.youtube.com/watch?v=GJvJ14ApwQc

kullan yada kaybet .

(bkz: melik duyar)

İyimiş işte abi hafıza bu olmalı 

SEVİŞİRKEN EN ZEVKLİ OLAN ŞEY.. tamam, dikkatinizi çektim. ne kadar meraklısınız böyle şeylere terbiyesizliğin lüzumu yok yani :D (, sessizce öldürüyor.)
Toplam Hit: 12018 Toplam Mesaj: 66