folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder İnternet İle WWW Arasındaki İnce Fark Tanım Karmaşası

İnternet İle WWW Arasındaki İnce Fark Tanım Karmaşası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LION
    LION's avatar
    Erkek

arkadaşlar internet kavramı ile www protokolünün aynı olmadığını biliyorum. ama bunların tanımları ve türkçe karşılıkları birbirleriyle bana çelişiyormuş gibi geliyor. www dünya çapında ağ demek yada uluslar arası diye bir ifade var.

internette dünyadaki bir çok bilgisayarın birbirine bir şekilde bağlanmasıyla oluşan dünya çapında bilgisayar ağı demek. diğer bir ifade ile elektronik iletişim ağı demek. yani www ya dünya çapında ağ demekle neyi kasdediyoruz. bir türlü bu iki kavramı kafamda otutturamadım.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

yazdığından bi şey anladıysam arap olayım.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LION
    LION's avatar
    Erkek

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nternet

bende okudum bu sayfaları türkçe karşılığı mantıksız biyerlerde bi eksiklik var olmasa takılmam çünkü kavramlara teoriye büyük önem veriyorum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LION
    LION's avatar
    Erkek

ol o zaman tutan yok

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek

www bir teknoloji, internetse bu ve bu gibi bir sürü kullanılan teknolojinin (bittorrent etc.) birleştiği ortak çatıdır.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LION
    LION's avatar
    Erkek

aslında linki bir kez daha okuyunca anladım. www bir teknoloji diğer ifade ile servis, protokol ve internet üzerinde çalışmakta. tıpkı FTP,TELNET,GOPHER gibi yani bunların hepsi internetin alt kümesi internet olmaz ise bunların işlemesi söz konusu değil doğru anlamışmıyım. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek
    LION bunu yazdı

aslında linki bir kez daha okuyunca anladım. www bir teknoloji diğer ifade ile servis, protokol ve internet üzerinde çalışmakta. tıpkı FTP,TELNET,GOPHER gibi yani bunların hepsi internetin alt kümesi internet olmaz ise bunların işlemesi söz konusu değil doğru anlamışmıyım. 

kıtalar ve ülkeler arası kablolar çekilmedikçe bunların hiçbiri bir işe yaramaz evet, yararsa da LAN da işe yarar o da yalovanın kaymakamı işte.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LION
    LION's avatar
    Erkek

teşekkür ederim 

Amd_x ve Jılet_Boris 

bu hususu tam olarak anladım.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FCN
    FCN's avatar
    Erkek
    Jilet_Boris bunu yazdı
    LION bunu yazdı

kıtalar ve ülkeler arası kablolar çekilmedikçe bunların hiçbiri bir işe yaramaz evet, yararsa da LAN da işe yarar o da yalovanın kaymakamı işte.

yanlış bilgilendirme olmasın www bir protokol değildir. www bir servistir veya havuzdur. fakat saydığınız diğerleri protocol dur.

client-server ilişkisi vardır. client webbrowser aracılığıyla HTTP (hypertext transfer protokolü) ile tcp/ip yi kullanarak  serverdan veri ister ve server cevap verir.  

"internet olmaz ise bunların işlemi söz konusu değildir" diye bir durumda söz konusu değildir.  ağlar ikiye ayrılır WAN ve LAN . 

internet en büyük WAN dır. herkesin dahil olduğu bir network düşün.

x firması istanbuldaki binası içinde bir lan oluşturabilir ve bu lan içerisinde saymış olduğun protokolleri kullanabilir veya yine bu x firması karstaki ikinci binasınıda bu networke dahil edebilir ve istanbuldaki bilgisayarlar ile iletişim kurabilir.  

mevzuya geri dönücek olursak internet www veya HTTP den ibaret değildir.

FCN tarafından 09/Eki/13 23:09 tarihinde düzenlenmiştir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek
    Benzeterek anlatmak gerekirse internet Trabzon sultan murat yaylası, www de o yayladaki çeşit çeşit çiçeklerden en bilinen türü.
Toplam Hit: 1638 Toplam Mesaj: 12