folder Tahribat.com Forumları
linefolder İnternet Güvenliğine Giriş
linefolder İnternet Nedir? Nasıl Çalışır?

İnternet Nedir? Nasıl Çalışır?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selamlar. Başlığı okuyunca bu ne saçma soru dediğinizi duyar gibiyim. ( konuyu okumadan dalga geçmeyin la )  İyi kötü hepimiz nasıl çalıştığını biliyoruz.

Merak ettiğim, interneti ayakta tutan sistemler nelerdir. Omurgalardan falan bahsediliyor sanırım, ekstrem bağlantı noktaları olsa gerek. Özetle aydınlatabilecek kimse var mı?

Asıl konu şu ki, internet her yerde. Peki ya internet her yerdeyse, kendi ISS'miz olamaz mıyız? Şuraya iki kablo buraya üç cihaz çeksek bağlanamaz mıyız?

Peki öyleyse TTNet nasıl oluyor da misalen Almanyada'ki KabelDeutschand ISS'si ile aynı ağa bağlanabiliyor? Bi kanca da ben atamaz mıyım?

Büyük resme baktığımızda, sanırım bütün main IP'lerin aynı networke bağlı olduğunu söyleyebiliriz?

İyi kötü açıkladım sanırım kafamdakini. Konun ilerledikçe daha spesifik yerlere yönelir umarım. 

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

hazır konu açılmış direk merak ettiğim şeyi sorayım. bu bütün internet ağı tek bir ana makineye bağlı mı acaba ? 

southpark izleyenler hatırlar belki bir bölümde ülke geneli net gidiyordu filan en son gidip koca modeme rest atıyorlar geliyordu. işin geyiği tabi burası ama bütün ağ tek bi noktaya mı bağlı acaba ? detaylar nasıl işliyor. anlatacak arkadaş sade bir dille anlatırsa iyi olur en azından teknik terimleri bilmeyen bizler de öğreniriz işin mantığını.

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

sanırım bunu bir kaç kere tahribat'ta konuştuk. Ana başlıklarla detaylara girmeden tekrar anlatayım.

ısp farklıdır carrier farklıdır italiatelekom turktelekom gibi firmalar hem yerel hemde globalde her yere kablo çekmektedirler.

biz her ısp veya carrier firmanın kapalı networküne dahil oluyoruz. Bu networkler belli noktalarda bir birlerine bağlılar (sanırım peer point diyorlar) eğer başla bir networkteki adrese ulaşmak istersek trafiğimiz bu peering pointlerden gecer

kağıt üstünde sende bir isp veya carrier kurabilirsin ama önemli olan öteki firmaların networküne bağlanmak

düzeltme: kreyzinin sorusunu şimdi gördüm. Hayır internet tek bir makine veya sistem değil zaten kendi tasarım ve evrimleşmesine aykırı bu fikir ama yerel networkler veya ispler core networklerinde olan loop veya hatalardan çöktüğü olmuştur

sandman tarafından 26/Haz/16 15:11 tarihinde düzenlenmiştir

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    Kreyzi bunu yazdı

hazır konu açılmış direk merak ettiğim şeyi sorayım. bu bütün internet ağı tek bir ana makineye bağlı mı acaba ? 

southpark izleyenler hatırlar belki bir bölümde ülke geneli net gidiyordu filan en son gidip koca modeme rest atıyorlar geliyordu. işin geyiği tabi burası ama bütün ağ tek bi noktaya mı bağlı acaba ? detaylar nasıl işliyor. anlatacak arkadaş sade bir dille anlatırsa iyi olur en azından teknik terimleri bilmeyen bizler de öğreniriz işin mantığını.

aynen aynen, böyle sorulardan bahsediyorum. Mesela geçenlerde ( aslında sık sık ) Türkiye'de genel erişim sorunları yaşanıyor. Yavaşlama bilmemne. BTK'nın mallığına, yok google'ı engellemiş bilmem ne yapmışına bağlıyoruz ama, esasen öyle mi gerçekten?

AKK olayının haklılık payı var mı mesela? 50 GB'ı geçtikten sonra kimse 3mbite düşmese, herkez 25+mbit eski hızında devam etse, millet birbirinin bağlantı payını engellemiş olacak mı?

İnternet azalabilen,biten bişey mi de AKK koyalım demişler? 

Gerçi AKK koyan herifler teknolojiden biraz anlasa neler olacak da. neyse

...said addicted.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı

sanırım bunu bir kaç kere tahribat'ta konuştuk. Ana başlıklarla detaylara girmeden tekrar anlatayım.

ısp farklıdır carrier farklıdır italiatelekom turktelekom gibi firmalar hem yerel hemde globalde her yere kablo çekmektedirler.

biz her ısp veya carrier firmanın kapalı networküne dahil oluyoruz. Bu networkler belli noktalarda bir birlerine bağlılar (sanırım peer point diyorlar) eğer başla bir networkteki adrese ulaşmak istersek trafiğimiz bu peering pointlerden gecer

kağıt üstünde sende bir isp veya carrier kurabilirsin ama önemli olan öteki firmaların networküne bağlanmak

Reddetme şansları var mı? Sonuçta o netwörklerde web siteleri vardır elbet, benim ISS'm zart firmasının networküne peer point le bağlı olmasa dahi aktarmalı olarak o siteye ulaştırmıyor mu beni?

hms, herhangi bir networke atlayıversek yeterli olur gibi? 

...said addicted.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

evet var zaten paran olsa bile böyle bir firma açamayabilirsin. devletlerden lisans alman kazı çalışmaları yapman felan lazım.

Bunun yanında telekom firmalarının kapısını çalıp selam biz sizle peer yapmaya geldik diyemiyorsun baya bir ön yatırımın, cihazların ve standarlara uyum gerekiyor

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    🧿
    BlackApple
    BlackApple's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

büyük resimden değilde küçük resimlere bakıp büyük resmi oluşturmaya çalışırsan daha rahat anlarsın, lan nedir wan nedir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

@blackapple

en küçük resim pan onunla başlayabilir :p 

okey bu iğrenç espiriden sonra sen söyle neden bilmek istiyorsun?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Bir sirketteki serve agini bildinmk? Hah onun  binlerce kat buyugunu dusun.

delimiyim ben?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

İşin ucu bir yerde ABD ye gidiyor. Yani bir ağacın dalları gibi. Sonunda köke gidiyor.

Yani internetin fişi onlarda diye biliyorum. Fişi çekerseler tüm dünyada internet gider. Geçen senelerde bir ara neden ABD diye millet soruyordu?

Ama yukarıdaki dediğim olayda, tüm dünya çapında tüm bilgiler önce bir ABD ye gidiyor sonra dağıtılıyor. İnternetin çalışma prensibi ile çok da alakalı değil.

Aslında internetin çok da bir olayı yok. Sen de kendi, bilgisayarlar arası ağını yapabilirsin.

İşin aslında bilgisayarları bağlamak var. İster su hortumu ile bağlarsın istersen başka birşeyle. ISP olayları falan biraz da işler düzen içinde yürüsün mantığında.

biraz karşık oldu kusura bakmayın.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ziraatci
    Ziraatci's avatar
    Erkek

Bu okyanus altından geçen kablolar nedir kaç metre derinlikde bunlara bağlantı mümkünmu savaşta bunlar vurulamazmi

Toplam Hit: 6226 Toplam Mesaj: 22
falan internet nasıl çalışır internet omurgaları fistan