folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder İnternet Ortamında Müzik, Film Ve E-Kitap Paylaşanlara Ve İndirenlere 50 Bin Tl Ceza Yoldaİnternet Ortamında Müzik, Film Ve E-Kitap Paylaşanlara Ve İndirenlere 50 Bin Tl Ceza Yolda

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  iLLuMiNaTi
  iLLuMiNaTi's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Mart/2007
  Erkek

  Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Tasarısı’nda, internet ortamında müzik, film ve e-kitap paylaşanlara ağır yaptırım öngörülüyor. Korsan MP3 indirenler bin ile 50 bin TL arasında ceza ödeyecek.

  Milliyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yenilenen “Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Tasarısı” yürürlüğe girdiğinde, facebook, twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden müzik, film, e-kitap ve makale paylaşmanın cezası artacak. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Tasarısı’nda değişiklik yapılmasını öngören taslağın 20 Eylül’de AB temsilcilerinin görüşüne sunulacağını sunulacağını ve ekimde TBMM gündemine getirilmesinin hedeflendiğini kaydetti. Günay, “İzinsiz müzik, film, e-kitap indirmenin ve paylaşmanın tabii ki karşılığı olacak” dedi.

  En az bin lira ceza kesilecek

  Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Doç. Dr. Abdurrahman Çelik yeni düzenlemenin Fransa ve ABD’de iyi sonuçlar verdiğini söyledi. Düzenlemenin Adalet Bakanlığı, Telif Hakları Genel Müdürlüğü. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, meslek birlikleri tarafından oluşturulduğunu anlatan Çelik, şunları söyledi:

  “En son 2004’te değişen kanunda önemli değişikliklere gidirildi. Facebook, twitter gibi sosyal paylaşım ağlarıyla film, e- kitap, makale, müzik paylaşımında bulanan ya da bir kişinin paylaşımını alıp tekrar paylaşan kişiler ilk önce uyarılacak. Kişi üç kez uyarıldıktan sonra paylaşıma devam ediyorsa bin ile 50 bin TL arasında ceza ödeyecek. Türkiye’de en çok 18-24 yaşlarındaki kişiler internetten film, müzik paylaşımında bulunuyor. Veliler çocuklarının ne yaptıklarını bilmedikleri için uyarıda bulunamıyor. Bu nedenle amacımız insanları cezalandırmak değil bilinçlendirmek. Fransa’da sistem uygulandığında uyarılanların yüzde 95’i bir daha eser paylaşmamış.”

  Korsana karşı robot yazılım

  “Tasarı için yeni bir sistem de oluşturuldu. Meslek birliklerinin oluşturduğu veri tabanlarının bulunacağı sistemde, her bir eser içinde de özel bir kod olacak. Robot yazılım, bu kodlara sahip herhangi bir eserin başka bir bilgisayara gönderilmesi veya paylaşılmasını anında tespit edecek. Sistem internetten indirdiğiniz e-kitap ve filmi mail yolu ile paylaşımınız dahilinde devreye girecek ve paylaşan kişi ceza ödeyecek.”

  Savcılara tam yetki geliyor

  Çelik tasarıdaki bir diğer değişikliği de şöyle anlattı: “Filminiz vizyona girmeden, çalındı ve internette paylaşılmaya başladı. Hemen mahkemeye başvurabiliyorsunuz. Bu işlem önceden de vardı fakat süreç uzundu. Yeni tasarı ile savcılara anında müdahale yetkisi verildi. Artık savcı eserin paylaşımını anında durdurabiliyor” dedi.

  Emeklilere  özel ödenek

  Tasarısı kapsamında emekli sanatçıların da unutulmadığını dile getiren Çelik, “Yeni tasarı ile emekli sanatçılarımıza özel bir ödenek açılacak. Telif Haklarına Yıl boyunca gelen gelirin yüzde 10’u emekli sanatçılarımız için harcanacak. Sanatçının nelere ihtiyacı olduğu saptanacak, ihtiyaç doğrultusunda ev kirası, gibi bir çok gider karşılanacak” dedi.

  Otomobildeki korsana ceza

  Kişilerin araçlarında internetten indirilen müziklerden oluşturulan albüm bulundurmasının da suç sayılabileceğini dile getiren Çelik, “Siz bedelini ödeyerek parça indirebilirsiniz. Fakat internetten indirdiğiniz parçalarla yaptığınız albümü bir arkadaşınıza veremezsiniz. Bir trafik çevirmesinde aracınızda doldurma albüm bulunuyorsa albümü size veren kişi ceza ödeyecek” diye konuştu.

   

  kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21484627.asp

 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  erdiburak
  erdiburak's avatar
  Kayıt Tarihi: 09/Ocak/2010
  Erkek

  Allahtan hep radyo dinliyorum :D Minareyi çalan kılıfını uydurur demişler.Buna da bi çözüm yolu bulunur...


  | GTP | TBT | Desinatör |
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  husnuweb
  husnuweb's avatar
  Kayıt Tarihi: 04/Nisan/2007
  Erkek

  bir kaç seneye kalmaz torrent de bitecek.

  keyfini çıkartın derim.


  He is finding himself.
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Tarikat Şeyhi
  HolyOne
  HolyOne's avatar
  Kayıt Tarihi: 01/Haziran/2002
  Erkek

  Hacılar akıl var mantık var, mp3 paylaşımına öyle bir ceza olmaz. evet ellerinden geleni yapıyorlar olsun diye ama yasa koyucunun 1 gram beyni varsa paylaşımın cezasının bu olmayacağını hesaplayabilir.

  Ayrıca birçok cahil cühela adam var facebookla, torentla yeni yeni tanışan. Bunlar anlamaz mp3 müş telif hakkıymış, uygulayamazlar bunu.

  Ayrıca bu tip haberler bilinçli olarak korku salmak yada millete birşeyler satmak için yapılıyor. Örneğin bir ara doğan grubu gazetelerinde "DSmart Turkcell süper lige göz dikti" başlıklı yazılar çıkıyordu hergün ihale zamanına yakın. Bu şekilde dünya kadar dsmart sattılar. Şimdi habere yalan desen değil, (aldı demiyor ki).

  Bu da benzer bir taktik. Yasa yolda... evet yasayı biri teklif etmiş, haberi basmış, bende yasama organlarına bir dilekçe yazıp eşşeğe semersiz binmeye 100.000 TL ceza yolda diye haber yapabilirim aynı mantıkla.

  HolyOne tarafından 17/Eyl/12 12:06 tarihinde düzenlenmiştir

  Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  iLLuMiNaTi
  iLLuMiNaTi's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Mart/2007
  Erkek
  HolyOne bunu yazdı

  Hacılar akıl var mantık var, mp3 paylaşımına öyle bir ceza olmaz. evet ellerinden geleni yapıyorlar olsun diye ama yasa koyucunun 1 gram beyni varsa paylaşımın cezasının bu olmayacağını hesaplayabilir.

  Ayrıca birçok cahil cühela adam var facebookla, torentla yeni yeni tanışan. Bunlar anlamaz mp3 müş telif hakkıymış, uygulayamazlar bunu.

  Dediğin mantıklıda burası türkiye hocam bazı şeyleride unutuyosun. baklava çalan çocuk 3 sene yerken 14 yaşında kıza tecavüz edenler dışarı salınıyor.

  Ama dediğin gibi işi bilmeyen daha neyin en olduğunu fark etmeyen adamların başı yanacak..

 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  nessaj
  nessaj's avatar
  Kayıt Tarihi: 03/Mayıs/2010
  Erkek

  ya ben bildim bileli mp3,warez,film indireni paylaşanı zikerticekler.

  halen daha zikertilen olmadı korsana devam.

 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Sigortacı
  DJ_Alper
  DJ_Alper's avatar
  Bilgi/Destek Madalyası
  Kayıt Tarihi: 03/Ocak/2006
  Erkek

  var olan kanun değilmi bu benim az daha göte geldiğim :)

  sistem sanırım şöyle çalışacak

  mp3 içine robot yazılım felan değil sanırım bi frenkansla duyulmayacak ses kodu gömülecek her cdye kod verilecek o kod o sesle ilişkili olacak

  bundan sonrası elektronik cihaz mantığı firmaya satıcı kodların kimin aldığını bildirecek sanırım bunun içinde bir pc yazılımı şart yada barkoddan yaparlarmı bilmem

   

  A şahsı mp3 ü yükledi

  B C D indirdi

  Muyap mp3 ü çekti (herzaman indirirler) ve yazılıma dinletti bu mp3 ü A nın satın aldığını gördü A ya cezayı kesti B C D arada kaynadı :)

  sanırım en mantıklısı bu

  DJ_Alper tarafından 17/Eyl/12 12:13 tarihinde düzenlenmiştir

  Youtube Kanalıma Abone olan herkese Mesir macunu göndereceğim :) >>> http://bit.ly/2FH1kln . her hakkım saklıdır®™ Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Muhalif Yorumcu
  SeRDaR
  SeRDaR's avatar
  Banlanmış Üye
  Kayıt Tarihi: 09/Kasım/2003
  Erkek

  mantıksızlık şurada muyap kendisi youtube a yüklüyor müzikleri klipleri  youtubedenb converterle her türlü bu mp3 ler indirilebiliyor ona nasıl çözüm bulacaklar peki ?


  Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  The-ExTaCy
  The-ExTaCy's avatar
  Kayıt Tarihi: 23/Temmuz/2007
  Erkek

  Hiç bi sik yapamazlar. Warez denilen şey milyar dolarlık sektör.

  Kimse de bu sektörü engelleyemez özellikle  Türkiye gibi bi ülkede.

  Milyar dolar kazanan değil kaybettiren:)


  .
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  piradomim
  piradomim's avatar
  Kayıt Tarihi: 14/Temmuz/2009
  Erkek

  yasa çıkarsa bile 3-5 kişiye göz dağı olsun diye uygulanır..yine bunları bahane ederek siteler kapatılır..

  ohh miss.

  özgür internet! ..


  saat-zippo
 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  AllahinOglu
  AllahinOglu's avatar
  Kayıt Tarihi: 04/Mart/2007
  Erkek

  onbinlerce release grubu var

  adamlar dosyaları düzenli birşekilde paylaşıyorlar

  bilmeyen bir adam digital store dan dosyaları indirip nasıl düzenli bir şekilde indirdiği dosyanın doğruluğunu kontrol edip arşivleyecek...

  yatın kalkın release gruplarına dua edin...

Toplam Hit: 2289 Toplam Mesaj: 28