folder Tahribat.com Forumları
linefolder Cep Telefonları, Gsm Operatörleri ve Mobil İnternet
linefolder İos Neden Android Kadar Ram İstemez ? - İphone'daki Diğer Sistem Verileri Nedir ?

İos Neden Android Kadar Ram İstemez ? - İphone'daki Diğer Sistem Verileri Nedir ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Çünkü iOS ramda sadece son çalıştırılan 2-3 uygulama ve en sık kullandığınız uygulamaları tutar. Gerisini ana hafızasında tutar. O yüzden Apple yıllardır düşük enerji tüketimli ve oldukça performanslı UFS standardı yerine masaüstü ve notebook sistemlerden aşina olduğumuz NVME standardında diskler kullanır.

Yani iOS az ram tüketiyor diye bir şey yok. Sadece yöntemi farklı. Gayet de ram kullanıyor yani.

Peki sizce Android'in ram yönetimi mi daha mantıklı yoksa iOS'un mu ? Aramızda bilgili ve deneyimli kişiler çok. Bakalım nasıl düşünceler gelecek.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocam Apple ürünleri tamamen imaj olarak yedekleme yapar ve ihtiyacını ram 'e alır ve devam eder.

IOS ürünlerinde dikkat ettiyseniz cache belli bir süre sonra patlıyor.

16 GB DİSK IOS cihaz çöp. Neden çöp ? Çünkü imajları disktte tutuyor senin dediğin gibi...

Bunu söylediğimde benle herkes dalga geçti. Düşük disk IOS cihaz ve düşük ramli Android telefon kötü telefondur.

Android telefonların Disklerinin 16 GB Olması pek önemli değil (çöp uygulamaları kaldır). Çatır çutur kullanırsın. Ama IOS da öyle değil.. Hızlı olmasının sebebi de o.

Mantık olarak baktığında IOS cihazların yöntemi daha mantıklı çünkü performans artıyor. Arka plandaki uygulamanın ramde beklemesine gerek yok.

Ama işletim sistemi yazılırken belki Android ramlerin çok da önemli olmadığını (pahalı bir şey değil değeri arttırılabileceğini ön görmüştür) Bu yüzden böyle bir işletim sistemi kodlamışlardır.

Yani çok rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki. Android cihazları şuan IOS dan performanslı performans testi yapabilirsiniz.

Gidipte 1GB ramli telefonu teste tutarsanız tabi IOS sollar geçer....

Bununla ilgili performans testi vardı medium da linki bulamadım.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Benim şahsi görüşüm iPhone'ların mantığı bundan 4-5 sene önce 1-2 GB ramli Androidlerin döneminde mantıklıydı. Ancak günümüzde 3 GB ramden aşağı telefon yok çok ucuza kaçmazsanız. Rom bellek ne kadar hızlı olursa olsun ramin hızını yakalayamaz sonuçta. 

Ha birde Xiaomi gibi Çinli Android markalarının Google uygulamalarını sürekli arkaplanda çalıştırma salaklığı var. Eğer global romlu Xiaomi falan almadıysanız telefonda fake rom var demektir. Çinde Google yasaklı olduğundan bu telefonlara Google uygulamalarını sonradan yüklüyorlar ve sürekli arkaplanda çalışıp hem ram hemde şarj harcıyorlar. O yüzden Xiaomi telefon alırken mutlaka dikkat edin global rom olsun.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asi_mali
    asi_mali's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=TItLuXoHPi8&t=315s&pbjreload=10

http://www.tahribat.com/forum/2017-mart-turkiye-ekonomik-krizi-223734/13 http://www.tahribat.com/forum/ulke-ekonomisi-doviz-ve-zamlar-genel-konu-224852/9 https://www.tahribat.com/forum/ulke-ve-dunya-gundem-konusu-6-256260/79 https://www.tahribat.com/forum/ulke-ve-dunya-gundem-konusu-7-256352/65#msg3357950
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turkz
    turkz's avatar
    Erkek

3 gb ramli 32 gb hafızası olan android one nokia 5.1 plusun performansı ve hızı phone se 16 gb'den düşüktü ataizstzszszstler bunu açıklasın :D

Dünyayı iyiler kurtaracak.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    turkz bunu yazdı

3 gb ramli 32 gb hafızası olan android one nokia 5.1 plusun performansı ve hızı phone se 16 gb'den düşüktü ataizstzszszstler bunu açıklasın :D

çünkü nokia 2002de kaldı..

...said addicted.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Seminerist
    Seminerist's avatar
    Erkek

görselliğin fazla olmasındna olabilir mi ? Ben 5 sene iphone kullandım.Android telefonu elime alınca ekran arayüzü bana çocukların eline verilen sahte telefonları olur ya hani jelibonlar olur ekran da , aynı öyle gözüküyo

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Şimdi arayüze girersek çok geniş bir kavram Android'te. Her firma kendi arayüzünü kullanıyor. Kimiside Nokia gibi saf Android koyuyor telefonlarına. Google firmalara Android'in içine sıçmayın fazla kurcalamyın dediğinden Samsung bile son arayüzüyle iyice saf ve sade oldu. Ha bana soracak olursanız en efsane Android arayüzü HTC Sense'dir. O arayüzünde saçmalığı Android'in emekleme dönemlerine denk gelmesidir. Çok görsel olduğundan işlemciye yükleniyordu. Tabi işlemcide ısınıyordu. Birde HTC o dönem metal kasa ürettiğinden telefonlar tost makinesi kıvamındaydı sıcaklıkta. Kışın koy cebine için ısınsın.

------------------------

Nokia ile kıyas yapılmış. Nokia 5.1 Plus fiyatına göre alınabilir telefon olduğundan öneririm. Ancak gelgelim kaportanın altında Mediatek işlemci var. Mediatek işlemcileri önermiyorum deyince taşa tutuluyorum. Telefon piyasasında Apple ve Qualcomm Snapdragon'un üstüne işlemci yok. Huawei Kirinmiş, Samsung Exynosmuş boş işler. Samsung işlemcilerin son nesilleri zaten iyice patates. Samsung'un işlemci üretmeyi bırakacağı konuşuluyor. Zira herkes şikayetçi.

Anroid ve iPhone hız konusunu ben PC ve Playstation'a çıkan oyun gibi görüyorum. PC deyince milyonlarca farklı ekran kartına ve işlemciye sahip konfigirasyonlu bilgisayar piyasada. Ama Playstation deyince 5 tane var. Oyunu geliştiren PC'de mayın tarlasında gözü kapalı yürüyor. Ancak Playstationların donanımı belli. Ona göre oyunu tasarlıyor. 

iPhonelarda böyle. Uygulamayı yazan cihazın donanımını bilerek yazıyor. Yetmiyor Apple mağazaya eklenen her uygulamayı test ediyor. Tüm iPhone modellerinde deniyor. Eğer birinde sorun verirse uygulamayı yayınlamadan yapan geri iade edip bak şurada hatan var orayı düzeltip tekrar yolla diyor. 

Gelgelim Google'ın mağaza denetimine :

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

iOs un android cihazlara göre daha fazla performanslı olma sebebi sadece işletim sistemi sadece ram sadece cpu ve sadece os değil bunların tamamının optimize bir şekilde birleşiminden geliyor.

iphone SE ile (2020 SE ) 5k telefon , samsung s20 ultra (10k+ price) 4k video işlediğiniz zaman iphone en az 2 katı fark atıyor.

mkyb nin açıkladığı gibi ios işletim sistemi ile android deki multitasking sistemi farklı normal şartlarda android cihazlardaki multitasking daha iyi çalışması gerekiyor fakat çok fazla kas gücü istiyor.

4gb ramli telefonda notlar uygulamasından başka bir uygulamaya geçerken %80 uygulama kendini yeniden başlatıyor

ios da ise çok daha nadir oluyor bu.

diğer yanda ios uygulamalarının işletim sistemine daha optimize geliştirilmesi de var

https://developer.apple.com/xcode/

Apple ın geliştirdiği SwiftUI gerçekten çok başarılı.

işin sonunda paketin tamamına bakmak gerekiyor.

android de olsa ios da olsa min 64gb ve üstü bir cihaz gerekli ayrıca apple sen ramı işlemciyi düşünme yok snapdragon bilmemne yok exynos düşünme aleti al herşey sorunsuz ve hızlı çalışacak keyfine bak diye satıyor cihazları.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=TItLuXoHPi8

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

..

4gb ramli telefonda notlar uygulamasından başka bir uygulamaya geçerken %80 uygulama kendini yeniden başlatıyor

ios da ise çok daha nadir oluyor bu.

...

bu yeniden başlatma olayı, veya uygulamanın baktığın yerde kalmaması, insanın sinirlerini bozuyor cidden. 

söyleyim de rahatlayam. 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 2426 Toplam Mesaj: 22
boş ram israftır