folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Isı Transferi Sorusu (Mühendisler Bi Baksın)

Isı Transferi Sorusu (Mühendisler Bi Baksın)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Konuya yeni geçtik yoksa hava karada şey ederdimde :P hoca 2 saat sonra derse girecek çözen olursa (açıklamalı larak) çok süper olur :)

İç çapı 60mm ve dış çapı 75mm olan çelik bir boru içerisinden 250c sıcaklıkta buhar geçmektedir.Boru içinde ve dışındaki ısı taşınım katsayıları sırasıyla 500W/m2K ve 25W/m2K.Ortam sıcaklığı 20c ve borunun ısı iletim katsayısı 56,5W/mK'dir.

Soru:Borunun 5Metre uzunluğundan kaybolan ısı miktarını hesaplayınız.

Teşekkürler :)

Troubles'll come & they'll pass
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Isıl dirençleri yazarsak

iç tarafta

1/[ 2pixhiçxL]    = 1507,9

boruda

ln (r2/r1) / [2pi x k x L]  ,223/1775= 0,0001==0

dış tarafta

1/[ 2pixhdışxL]  = 785

V=IxR===> T=QxU==( 250-20)=Q x (1508+785)

Q=2293 W işlem hatası çok yaparım bir bak

http://www.yasari.sakarya.edu.tr/isigecisi.pdf s52

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Hocam uğraşın için teşekkürler fakat ya senin anlatımını ben anlamadım yada cevapta işlemde yanlış olmuş.Şu şekilde çözdük soruyu ;

Q=hi.2pi.r1.L.(Ti-T1)=T1-T2 = hd.2pi.r2.L (T2-Td)
                          -----
                          lnr2/r1
                          -----
                          kb.2pi.L

İçtaşınım            Riletim  Rdış taşınım

Toplandığında sadeleşenler gidince Q=      (Ti-Td).2pi.L
                                          --------------------------
                                          1        ln r2/r1     1
                                         ----   + ---------- + ----
                                         hi.r1        kb       hd.r2

Yerlerine konulduğunda Q=         7.222
                             -----------------------  =6352,138W
                                0,067+0,00394+1,066

Verdiğin kaynak baya bi işime yarıcak gibi teşekkürler.

Soruya ek olarak şöyle bieşy dha sordu ders çıkışında (Bu sorudaki değerlere bağlı oalrak,yani bu soruya göre çzülecek)

Enerjini kaybını %95 azaltmak için ısı iletim katsayısı 0,035W/MK olan malzemeden hangi kalınlıkta yalıtım yapılmalıdır ?

Şu ip uçlarını verdi sonra ; Q - 0,95Q --> Q (1 - 0,95) --> 6325,138 x 0,05 = 317W dedi soruya r3 eklencek dedi ama bakalım r3ü nasıl bulacaksınız dedi bu efsane bir sorudur diyede ekledi gerçi herşeyi abartan bir hocadır kendisi ama candır ciğerdir :)

Mühendisiz.biz düyeliği olanlar soruyu oraya taşşıyıp cevabı burda paylaşırlarsa çok güzel olur.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    Boru içinde ve dışındaki ısı taşınım katsayıları sırasıyla 500W/m2K ve 25W/m2K
    bu ne demek tam olarak
    borunun içinde 500w/m2K dışa doğru gittikçe azalıp en dışa geldiğinde 25w/m2K mi oluyor
    konuya yabancıyım o yüzden sordum

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek
    burda 2 türlü ısı transferi gerçekleşyor hocam birincisi buhardan borunun sistem sınırına (taşınım) diğeriyse sistem sınırından et kalınlığı diye tabir edilen borunun kalınlığına yani bir çemberi çevreleyen bir çember çiziçindeki çemberin herhangi bir sınır noktasından çevreleyen çemberin başlangıcına kadar olan yerde farklı bir transfer söz konusu olduğu için (iletim)sonra burdan atmosfere transfer olan tekrar taşınım. 1.cisi borudan et kalınlığına olan taşınımın katsayısı ikincisi ise et kalınlığından açıkhavaya olan transferin katsayısı oluyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Bu yöntem elektrik devresi analojisi olarak bilinir..

Yani ısı transferi deklemleri ile Elektrik devresi denklemleri benzerdir...

Şöyle ki bir direnç veya direnç grubu üzerinden geçen akım belli ise o direncin veya direnç grubunun iki ucu arasındaki potansiyel farkı ( Voltaj) da bellidir...

Aynı şekilde termal duvarlarda da bir akım ( ısı akımı ) her bir duvar katmanı için aynıdır...

dolayısıyla V=IxR gibi 

T=QxRtermik yazılabilir

Hocanız çözerken Iıs akımının sabitliğinden gitmiş... Aynı şey... İşlemleri bir konrtrol edecem...

Diğer sorun ise çok klasik ve hikayedir...

Sonuçta silindiirk uzayda yalıtım yaparken bu termik dirençleri yazıp max düzeye ulaşması için fonksiyonu inceleyeceksin..   ;)

Bir ara bakacam..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

ısı%20geçişi%20

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

silidirk

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

termal%20direnç

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Şimdi silindirik termal dirnençleri

1/ [2pi*L*hiç*r1] ===>1.06E-4

L=5, h=500 r=,6

ln(r2/r1)/[2pi*L*k]===>  ,223/1774.99 = 1,256E-4

L=5 k=56.5

1/ [2pi*L*hdış*r2] ==> 16.97E-4

termal dirençlerin toplamı            1,929E-3

DT=250-20=230K

Q=DT/R= 230/1,929E-3

119294 W  hocanın işlemlerini bir kontrol et

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

şimdi sorunun ikinci kısmına gelelim...

Soru basit %95 yaıtım demek kaçan ısının %95ini engelleyip % 5ine izin verecez

T2-T1

Qx0,95=--------------------------------   yazarız...

Riç+Rboru+Ryalıtım+Rdış

Ryalıtım için 

ln(r3/r2)

-----------------

2 Pi L kyalıtım

bağıntısından r3ü kolayca çekersin... Diğerleri zaten  belli... 

Toplam Hit: 2487 Toplam Mesaj: 17