folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Işık Hızı Ve Geçmiş Tarih

Işık Hızı Ve Geçmiş Tarih

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Arkadaşlar ışık hızına göre güneş şu an yok olsa biz bunu 8,5 dakika sonra anlarız deniliyor. Şu anda ışığını gördüğümüz bir gezegen aslında şu an orda olmayabilir. Dünyadan uzak bir gezegendeki bir canlı dünyamızın 1 sene önceki belki 10 sene önceki halini görebilir. Bundan yola çıkarak belki 50 sene öncesini görebilmek mümkün müdür?

Syntax error..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FCN
    FCN's avatar
    Erkek

tabiki ışık hızını geçersen neden olmasın.

https://www.youtube.com/watch?v=ikNc5YIq01w 

FCN tarafından 03/Kas/19 21:50 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocam sen ışık hızına yakın hızda bir trene bin. Gerek yok düşünmeye. Böyle bir tren er yada geç yapılacak. Sen göremezsin ama torunlarımız torunları görecek. 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Her gece gökyüzünde izlemiş olduğun yıldızlar , esasında geçmişe ait birer görüntüden ibaret. Senin o an gördüğünü düşündüğün yıldız belki ölmüş bile olabilir... 

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

teoride evet de ışık dağılıyor onu da hesaba katarsan imkânsız gibi. ayrıca ışıktan hızlı gitmek şu an teoride bile imkânsız gibi. 

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Evet ama bu zamanda yolculuk olarak algılanmamalıdır, teoride ışık hızını 50 defa geçecek hızda bir galaksiye gidersek, veya solucan deliği vasıtasıyla bir başka galaksiye atlarsak, ve oradan dünyaya bakarsak, dünyanın 50 yıl önceki halini görürdük, evet bu böyledir, ve ama aynı filme çekilen görüntü gibidir, iz düşüm gibi, daha ötesini görebilseydik, belki şehirleri ve insanlarıda görürdük, ama onlar artık gerçekte orada değillerdir, evrensel bir film seyreder gibi izlerdik.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

50 ışık yılı uzağa ışınlanıp Dünya'ya bakabilirsen görülebilir.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Bu teoriler hep zamanın ışık hızında akmasıyla ilişkilendiriyor sanki. Peki ya daha yavaş veya hızlıysa? 

...said addicted.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Madem öyle,

@ShockMan , hocam sen çok biliyorsun. Her konuda bilgin var o halde şunu söyle.

Ben X bir gezegendeyim ve bende o kadar müthiş bir cihaz var ki taa o gezegenden dünyanı teleskop ile her mahallenin sokağına kadar ince ayrıntılarıyla görüyorum.

Kendi gezegenim A olsun dünya B. Dünyanın o an ki tarihi 2000 diyelim.

A gezegeninden dünyaya baktığımda 40 yıl önceki hayatı görebiliyorum.

Şimdi A Gezegeninden B gezegenine seyehat haline çıktım. A Gezegeninden B gezegenine ışık hızında gitmiş olsaydım. 

1-) 40 yıl sonra dünyada hangi yılda olmuş olacaktım ? Çok biliyorsun ya sen hani fizikçisin.

2-) Seyehat halinde dünyaya baktığım teleskop ile o mahalleyi gene gözlemlediğimde. Zaman hangi hızda ilerler benim için ve neden?

3-) Dünyadan beni gözlemleyen bir kişi için benim hızım onlara göre nedir ?

MhmdAlmz tarafından 04/Kas/19 08:05 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asi_mali
    asi_mali's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=G-oI5Y4sAi8

asi_mali tarafından 04/Kas/19 08:14 tarihinde düzenlenmiştir

http://www.tahribat.com/forum/2017-mart-turkiye-ekonomik-krizi-223734/13 http://www.tahribat.com/forum/ulke-ekonomisi-doviz-ve-zamlar-genel-konu-224852/9 https://www.tahribat.com/forum/ulke-ve-dunya-gundem-konusu-6-256260/79 https://www.tahribat.com/forum/ulke-ve-dunya-gundem-konusu-7-256352/65#msg3357950
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

james web teleskobu ilgini çekebilir.

birçok uzak falaksi ve gezegenin geçmiş görüntüsüsünü yakalamak için icat edildi. fırlatılırsa enteresan şeyler göreceğiz.

Toplam Hit: 2132 Toplam Mesaj: 22
geçmiş işık hızı