Işık Hızıyla Alakalı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Şimdi müritlerden @0x656e ile istişare ediyor idik de bi konu kafamıza takıldı. 

Teorik olarak ışık hızını geçtiğimizde arkamızda yansıma bırakırız. Peki geri dönüp yansımamızı öldürürsek ölür müyüz yoksa kendimizin yaşıyor haldeki ve yaşamıyor haldeki iki farklı evrenini mi oluştururuz? 

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    1049 bunu yazdı

Şimdi müritlerden @0x656e ile istişare ediyor idik de bi konu kafamıza takıldı. 

Teorik olarak ışık hızını geçtiğimizde arkamızda yansıma bırakırız. Peki geri dönüp yansımamızı öldürürsek ölür müyüz yoksa kendimizin yaşıyor haldeki ve yaşamıyor haldeki iki farklı evrenini mi oluştururuz? 

Teorik olarak ışık hıznı geçemezsin hocam, pratik olarak hiç geçemezsin zaten :)

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Teorik olarak derken teorik olarak geçiyoruz anlamında değil de teoride geçtiğimizi varsayarsak anlamında. Hani velev ki geçtik anlamında.

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HyP-X
    HyP-X's avatar
    Erkek

Hocam özur diliyorum fakat yapmasam olmazdi :)  ışık hızını geçip de nabacan, karanlikta oturup  ışığın gelmesini mi bekleyecen? 

tamm vurmayin :)

.. you only have you ..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Biraktığın yansımanın işiğin madde etkisimi dalga etkisimi olacaği noktasına bakmak lazım. Benim bransim elektronik fakat Atom alti evren üzerine yüksek lisans yapmiş bir fizik mühendisi arkadaş var çalışanımız. Muklaka bu konulara yakın bir tez veren arkadaşi vardır bugun bir sorup sorgulayim

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UCANTENEKE
    UCANTENEKE's avatar
    Erkek

Yansıma o, yani sen daha hızlı gidip gözlemlediğin için aslında orda yoksun. Çok uzak yıldızlar gibi, senin gözlem yaptığın anda belki de yok olmuşlardırda sana ışığı gelmemiştir.  Yada hortumdaki su sen musluğu kapatsan bile kısa bir süre akıyor, ışıkta öyle 

Bu benim fikrim 

Bence bu dünya üzerinde seçilmiş ırk diye bi kavram varsa bu ırk kesin ruslardır.Onlar daha iyisini yapana kadar en iyisi onlar
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Çok hoş bir yazı .Biraz düşündüm araştırdım şunu buldum

https://onedio.com/haber/7-maddede-zamanda-yolculuk-teorileri-ve-bazi-engeller-443885

5. Maddeyi okuyun mantıklı..

Bende birşey sorayım

Sabah uyandim saat 7.00. biraz uyuyum dedim gözümü kapadım uzuuuun bir rüya gördüm.

Tekrar uyandım saate baktım 7.04 .

Tekrar yattım yine uzuuun bir rüya gördüm

Uyandım saat 7.10.

Yani o rüyayı ekranda izlesem yarım saat belki ama 2-3 dk geçmiş.

Bu konuyu görmeden bunu düşünüyordum. Rüyada zaman kavramı nasıl işliyor. Daha mı hızlı ?

futurist tarafından 18/Ağu/16 07:51 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    samato
    samato's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

https://onedio.com/haber/7-maddede-zamanda-yolculuk-teorileri-ve-bazi-engeller-443885

Bende birşey sorayım

Sabah uyandim saat 7.00. biraz uyuyum dedim gözümü kapadım uzuuuun bir rüya gördüm.

Uyandım saat 7.10.

Bu konuyu görmeden bunu düşünüyordum. Rüyada zaman kavramı nasıl işliyor. Daha mı hızlı ?

Beynin dusunme hizi > insanin olaylari yasama hizi.

Yani senin bir olayi yasaman icin 1 gun gerekliyse bunun sebebi dunya uzerindeki reel hizin. 

Ancak ruyada beyin gercek olaylara benzer baska bir olayi kurguladigindan oturu daha hizli gerceklesir. Ayni sekilde bu olaylari kisinin algilama hizida daha fazladir. Ve zaten ruyadaki gercekligin focus area mantigiyla gorulmesinden oturu beyin o kadarda kasmaz. 

Umarim aciklayabilmisimdir.

Daha basitce 1 sinema filmi 1 saat suruyor ama filmi gercekten yasamaya kalksan 1 seneni alir. Gibi gibi

samato tarafından 18/Ağu/16 08:08 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NetBABA
    NetBABA's avatar
    Erkek
    HyP-X bunu yazdı

Hocam özur diliyorum fakat yapmasam olmazdi :)  ışık hızını geçip de nabacan, karanlikta oturup  ışığın gelmesini mi bekleyecen? 

tamm vurmayin :)

:) :) :)

Umudumu bu güne bağlamadım ki yarınım dan umutsuz olayım.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NetBABA
    NetBABA's avatar
    Erkek
    samato bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

Bende birşey sorayım

Uyandım saat 7.10.

Beynin dusunme hizi > insanin olaylari yasama hizi.

Yani senin bir olayi yasaman icin 1 gun gerekliyse bunun sebebi dunya uzerindeki reel hizin. 

Ancak ruyada beyin gercek olaylara benzer baska bir olayi kurguladigindan oturu daha hizli gerceklesir. Ayni sekilde bu olaylari kisinin algilama hizida daha fazladir. Ve zaten ruyadaki gercekligin focus area mantigiyla gorulmesinden oturu beyin o kadarda kasmaz. 

Umarim aciklayabilmisimdir.

Daha basitce 1 sinema filmi 1 saat suruyor ama filmi gercekten yasamaya kalksan 1 seneni alir. Gibi gibi

Bu durum cenabı rabbil aleminin çizdiği sınırlar işte.

Umudumu bu güne bağlamadım ki yarınım dan umutsuz olayım.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eraycnar
    eraycnar's avatar
    Erkek

Mr = M0 / (1-(v^2/C^2))^(1/2) Rölativistik kütle formülüne göre ışık hızına yaklaştıkça kütle artışı olur. Işık hızına kütlesi olan bir cisim ulaşamaz velev ki teoride ulaştırdın ; formülde V yerine c yazarsan gördüğün üzere kütlen tanımsız çıkar. Zaman ise ışık hızına yaklaştıkça sana göre yavaşlar. Velev ki geçtik kütlende yok kabul edelim böyle bir durumda uzun bir aynaya paralel gittiğini varsayalım aynaya baktığında ne görürsün ? Cevap basit hiçbir şey çünkü senden yansıyan ışık ile aynı hızda gidecegin için x =v .t yide düşünürsek görüntün arkana düşer. Zaman konusunda ise ışık hızında iken sana göre zaman durur. Işık hızını geçersek diye varsayıyorum ki bu da kütlen olsun veya olmasın mümkün değildir. Zaman sana göre geriye gider. Ruya konusunda ise zaman algıdır. Sevdiğin bir işi yaparken saatler geçse de sanki az önce yapmaya başlamış gibisindir lakin 5 dkka hiç bulunmak istemediğin yerde bulun saatler gibi geçer. Aslında geçen zaman aynı zaman lakin algıladığın ise çok farklı. Ruyada da böyle uyku halinde algıların bir çoğu kapalı durumda olduğu için zaman çok hızlı geçiyormuş gibi olur.

eraycnar tarafından 18/Ağu/16 10:58 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 5330 Toplam Mesaj: 43
ışık ne ki