folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder İsim Soyisim Değişiminden Sonra Tc Kimlik Numarası Da Değişiyor Mu?

İsim Soyisim Değişiminden Sonra Tc Kimlik Numarası Da Değişiyor Mu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

konuyumu anlamadım bilemiyorum ama ister isim değişsin ister tc

işlemin tarhinden itibaren kime kayıtlıysa o işte ona geçer buna geçer diye birşey olacağını sanmıyorum.

çünkü zaten kimlik değişimi kayıtlarda yer aldığından buda bir mülkiyet olduğuna göre oda geçer.

ben zeynepsarı isem 3 tane evim var, ismimi meltemyeşil yaptıysam ne olacak 3 evim buhar olup uçuyormu? meltem yeşile devrediliyor.

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

TCKimliklerle birlikte eski ad eski soyad bilgisi de tutuluyor, kanuni olarak bunları max. 2 kere değiştirme hakkın var. bu iki hakkın için iki ayrı fieldda kayıtoluyo yani izini kaybettiremezsin isim değiştirip =)

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

haci ope ope verirler domaini. eskisini sattin zaten, gerekirse dersin ki silin eski domainimi bu isim soyisimle almak istiyorum. sonucta adina soyadina domain aliyosun, o kadar mahkemelerde ugrasip adini soyadini degistiricen de odtu sana yeni isminle domain vermeyecek ha? peeh. bombalarsin valla sen gidip o universiteyi :))

...said addicted.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

TCKimliklerle birlikte eski ad eski soyad bilgisi de tutuluyor, kanuni olarak bunları max. 2 kere değiştirme hakkın var. bu iki hakkın için iki ayrı fieldda kayıtoluyo yani izini kaybettiremezsin isim değiştirip=)

Şeyhim derdim izimi kaybettirmek değil. Hazır bilgisayara geçmişken adam gibi yazayım.

nic.tr'yi aradım. Durumu uzun uzun anlattım. Operatör ''her TC kimlik numarası için sadece 1 adet isimsoyisim.com.tr alabilirsiniz'' diyor. Eğer isim ve soyisim değişiklği davası açıp kazanırsak, tc'mizde aynı kalırsa ilk aldığımız domain ile hakkımızı doldurmuş oluyoruz demektir. Bunu denetleyen bir mekanizma var mı? 

Bu soruyu şundan dolayı soruyorum. Genelde Türkiye'de isim tahsis davalarında ya isim ya da soy isim değişiyor. İkisinin birden değiştiği davalar bir hayli az. TC kimlik numarasının kişinin adı soyadı vs vs bilgilerinin bir algoritması olduğu söylenir. O zaman değişmesi gerekiyor galiba...

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asa42
    asa42's avatar
    Erkek
    HannibALgan bunu yazdı
    HolyOne bunu yazdı

TCKimliklerle birlikte eski ad eski soyad bilgisi de tutuluyor, kanuni olarak bunları max. 2 kere değiştirme hakkın var. bu iki hakkın için iki ayrı fieldda kayıtoluyo yani izini kaybettiremezsin isim değiştirip=)

Şeyhim derdim izimi kaybettirmek değil. Hazır bilgisayara geçmişken adam gibi yazayım.

nic.tr'yi aradım. Durumu uzun uzun anlattım. Operatör ''her TC kimlik numarası için sadece 1 adet isimsoyisim.com.tr alabilirsiniz'' diyor. Eğer isim ve soyisim değişiklği davası açıp kazanırsak, tc'mizde aynı kalırsa ilk aldığımız domain ile hakkımızı doldurmuş oluyoruz demektir. Bunu denetleyen bir mekanizma var mı? 

Bu soruyu şundan dolayı soruyorum. Genelde Türkiye'de isim tahsis davalarında ya isim ya da soy isim değişiyor. İkisinin birden değiştiği davalar bir hayli az. TC kimlik numarasının kişinin adı soyadı vs vs bilgilerinin bir algoritması olduğu söylenir. O zaman değişmesi gerekiyor galiba...

hocam benim anlamadığım önceki aldığın zaten şu an senin üzerine değil. çünkü sattın başkasına devredildi. yani sen onu almadın zaten şu an. yani tc'ne kayıtlı domain bulunmuyor şu anda.

o zaman yeni isminle aynı tc bile olsa ne farkeder ki?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mungabunga
    mungabunga's avatar
    Erkek

cilt no değişir evlenince

ve bu konuda başka bir şey söylemeyeceğim...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JuMaN
    JuMaN's avatar
    Erkek

İsim soy isim değiştirecegine sahte kimlik veya o ismin kimlik fotokobisini bulsan nasıl olur biraz saçmaladım ama , yine bi vurgun yapacan domain ile sen :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek

adını soyadını değiştirmek için mahkemeye gitmek zorundasın,

niçin adını soyadını değiştirmek istediğini mahkemeye söylemek ve hakimi ikna etmek zorundasın.

Ben bu adı soyadı sevmiyorum desen, hakim kabul etmiyor.

Geçerli bir sebep bulmak zorundasın.

Geçenlerde Sedat PEKER adını REİS olarak değiştirmek istemişti, mahkeme kabul etmedi.

http://www.haberturk.com/polemik/haber/939411-mahkemeden-sedat-pekere-reis-soku

Hadi adını, soyadını ve hatta adını ve soyadını da değiştirdin diyelim, TCK Numaranın kolay kolay değişeceğini sanmıyorum.

Çünkü bu TCK Numarası senin doğumunla beraber sana veriliyor, ve senin her türlü işlemin bunun üzerinden takip ediliyor.

Gelelim domain meselesine.

Senin domain meselesine, aliveli.com.tr yi aldın, bir süre sonra adını değiştirdin bundan sonra hasanhuseyin.com.tr yi aldın

Mantıken aliveli.com.tr yi kaybetmen lazım, çünkü artık senin adın aliveli değil.

nic.tr de ilk domain alımında belge isteniyor ama domain uzatımlarında belge isteniyor mu bilmiyorum,

ama başka bir aliveli .nic.tr ye belge verirse veya mahkemeye verirse bu isimi senden alır.

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yalnizturk
    yalnizturk's avatar
    Erkek

Hocam iş adamının ismi ne kime sebep olacanız yine :D

Ey Türk, Titre ve Kendine Dön! Üstte mavi gök çökmedikçe, Altta yağız yer delinmedikçe, Kim bozabilir senin ilini ve töreni!.. Bilge Kağan
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    SerYolcu bunu yazdı

adını soyadını değiştirmek için mahkemeye gitmek zorundasın,

niçin adını soyadını değiştirmek istediğini mahkemeye söylemek ve hakimi ikna etmek zorundasın.

Ben bu adı soyadı sevmiyorum desen, hakim kabul etmiyor.

Geçerli bir sebep bulmak zorundasın.

Geçenlerde Sedat PEKER adını REİS olarak değiştirmek istemişti, mahkeme kabul etmedi.

http://www.haberturk.com/polemik/haber/939411-mahkemeden-sedat-pekere-reis-soku

Hadi adını, soyadını ve hatta adını ve soyadını da değiştirdin diyelim, TCK Numaranın kolay kolay değişeceğini sanmıyorum.

Çünkü bu TCK Numarası senin doğumunla beraber sana veriliyor, ve senin her türlü işlemin bunun üzerinden takip ediliyor.

Gelelim domain meselesine.

Senin domain meselesine, aliveli.com.tr yi aldın, bir süre sonra adını değiştirdin bundan sonra hasanhuseyin.com.tr yi aldın

Mantıken aliveli.com.tr yi kaybetmen lazım, çünkü artık senin adın aliveli değil.

nic.tr de ilk domain alımında belge isteniyor ama domain uzatımlarında belge isteniyor mu bilmiyorum,

ama başka bir aliveli .nic.tr ye belge verirse veya mahkemeye verirse bu isimi senden alır.

Ben davayı açtım ve kazandım zaten, temyizde karar bozulmazsa adlı tatil sonundan 2 ay kadar sonra değişecek. yeni alacağım isim soyisim de baya fiyakali ve com,net,org ve com.trsi boşta. aynı isimli çok zengin ve holdingler sahibi bir işadami da mevcut :))

velhasıl ikinci bir vurgun daha yapma ihtimalim doğdu. zira aldığım ilk domainin tcsi hala üstümde görünüyor, nic.tr degistirmiyo. neyse artik benim değil onların problemi

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
Toplam Hit: 3618 Toplam Mesaj: 29