İsim Ve Din Hanesi Değiştirmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    itfaiyeci
    itfaiyeci's avatar
    Erkek

Kurtcebe bunu yazdı:
    -----------------------------

Doğan her bebeğin din hanesi doludur :) Yaş sınırını bilmiyorum 18 dir heralde sonra ister değiştirir ister boş bırakır. Ama ilk basılan kimliği doludur.

Bilip bilmeden nasıl bu kadar emin konuşuyorsun? Ebeveynler çocuklarının din hanesini boş bırakabilir.

Nüfus Hizmetleri Kanunu Madde 35/2

Aile kütüklerindeki din bilgisine ilişkin talepler, kişinin yazılı beyanına uygun olarak tescil edilir, değiştirilir, boş bırakılır veya silinir.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sergen
    Sergen's avatar
    Erkek

raul bunu yazdı:

Sergen bunu yazdı:

Kurtcebe bunu yazdı:
    DJ_Alper bunu yazdı:

bildiğim kadarıyla sen ataist sin de dinsiz olursan oraya ne yazılacak ?

O yok işte :) Sen ateistsen bile ebeveynlerin hangi dine mensupsa o yazılır.

isterse boş bırakabilir laik bi hukuk devleti burası :)

hocam laik demişssin de laik bir ülkede diyanet işleri başkanlığı olur mu islam dinine mensup olmayanlar müftülerin imamların camilerin ve diğer din gidrlerinin parasını vergileriyle ödemek zorunda bırakılabilir mi ayrıca zorunlu din dersleri verilebilir mi zorunlu öğretim adı altında ? laiklik...  :)

hocam sen işin siyaset boyutundasın ama bize öğretmediler mi daha ilkokuldan aç bak atatürk'ün ilke ve inkılapları kuralları söylüyoruz :)

Hayat Bir Savaşsa Tek Silahın Aklın Ve İnancındır...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    itfaiyeci
    itfaiyeci's avatar
    Erkek

Kurtcebe bunu yazdı:

Bir şey ispatlayacanda hani ilk basılan kimliğe dair hüküm nerde? Daha sonradan değiştirilir tabi biz ne diyoruz..?

İlgili maddeyi bulamadım fakat hukuki.net admini yazmış: http://www.hukuki.net/archive/index.php?t-10052.html

Nüfus cüzdanındaki din hanesinin boş bırakılması, değiştirilmesi ya da silinmesi kişinin isteğiyle yapılacak. Ebeveynler çocuklarının din hanesini boş bırakabilecek; 18 yaşını dolduranlar din hanesini değiştirebilecekler.

Avukat bey ne diyorsunuz bu hususta?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xzxz
    xzxz's avatar
    Erkek

Kurtcebe bunu yazdı:
    itfaiyeciTBT bunu yazdı:

Kurtcebe bunu yazdı:

Doğan her bebeğin din hanesi doludur :) Yaş sınırını bilmiyorum 18 dir heralde sonra ister değiştirir ister boş bırakır. Ama ilk basılan kimliği doludur.

Bilip bilmeden nasıl bu kadar emin konuşuyorsun? Ebeveynler çocuklarının din hanesini boş bırakabilir.

Nüfus Hizmetleri Kanunu Madde 35/2

Aile kütüklerindeki din bilgisine ilişkin talepler, kişinin yazılı beyanına uygun olarak tescil edilir, değiştirilir, boş bırakılır veya silinir.

Bir şey ispatlayacanda hani ilk basılan kimliğe dair hüküm nerde? Daha sonradan değiştirilir tabi biz ne diyoruz..?

değiştirilip değiştirlmeyeceğinden önce neden vergilerimiz ile ayakta duran devletin vatandaşlarının dinlerini sorma hatta belirleme, elimizde bunlar var seç birini deme hakkı olduğunu merak ediyorum. oradaki hane boş kalsa dahi varlığı ile yeterince saçmalık teşkil etmekte ancak olsa olsa insanların aidiyetini dini köken ile açıklmaya çalışan feodal ortaçağ krallıklarının bir uzantısı olarak kalmış bir saçmalık olabilir. 21. yy da yaşıyoruz , çağımızda devlet - en azından muasır medeniyetler açısından - topladığı vergi karşılığı vatandaşlık hizmeti sunan bir şirkettir ve bu şirket için senin dini-felsefi görüşünün bir önemi yoktur. 

herşeyin bir şeyi vardır
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    raul
    raul's avatar
    Erkek

hocam sen işin siyaset boyutundasın ama bize öğretmediler mi daha ilkokuldan aç bak atatürk'ün ilke ve inkılapları kuralları söylüyoruz :)

işte ben de size diyorum ki ilkokul müfredatı baştan saçmalık baştan dayatmalara baskıya dayalı herşeyi çarpıtıp istediği gibi size aktarmış kaynaklardır .

keşke o koduğumun ilkokul kitaplarıyla hayatımda karşılaşmasaydım onları okuyup ta zihnimi kirletmeseydim. adam milliyetçiliği de dini de laikliği de herşeyi kendi istediği gibi anlatmış beyin yıkama operasyonundan başka bi boka yaramayan çürümüş şeyler onlar . bu kimliklerdeki din hanesi gibi. laikliği götünden anlayanların laiklik anlayışı bu .

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

raul bunu yazdı:

Sergen bunu yazdı:

Kurtcebe bunu yazdı:
    DJ_Alper bunu yazdı:

hocam laik demişssin de laik bir ülkede diyanet işleri başkanlığı olur mu islam dinine mensup olmayanlar müftülerin imamların camilerin ve diğer din gidrlerinin parasını vergileriyle ödemek zorunda bırakılabilir mi ayrıca zorunlu din dersleri verilebilir mi zorunlu öğretim adı altında ? laiklik...  :)

biraz düşünürsen hocam diyanet işleri başkanlığının bu laiklik konusunda daha hayırlı olduğunu anlarsın

yardımcı olayım :D

imamlar felan diyanete bağlı onların direktifyle hareket ediyorlar

diyelim ki diyenet işleri başkanlığı yok ozaman ne olur?

Ozaman menemen olayındaki gibi imamlar hocalar çıkar ben peygamberim (tövbe esf) yok ben şuyum buyum deyip kurallara kaidelere uymadan camiilerde kendilerine göre fedva verip halkı yanlış bilgilendirir

Hükümete göre değişir kimi hükümet sevmez kimi hükümet destek çıkar ama olması gereken bir kurum

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

herkesin vergilerinin islam a ayrılması bir yana ilk okullarda din kültürü adı altında  islam dersi veriliyor  x)

üniv zamanı bu kimlik işine el atıcam

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

raul bunu yazdı:

Sergen bunu yazdı:

Kurtcebe bunu yazdı:
    DJ_Alper bunu yazdı:

-----------------------------Sen kimden tam olarak duymadığın lafları sarf ediyorsun ki hocam? :) Güldürdün beni Allah da seni güldürsün. Laiklik din ve devlet işlerinin ayrılmasıdır. Din olacaksa bir devlette devlet bunun sapıtmaması için önlem alır ve dediğin sence gereksiz olan bakanlık bunun içindir. Sen laik devlet deyip bürokrasi diyorsun ama aslında devletin nasıl kendini idare ettiğini bilmiyorsun. Laiklik dinin devlet işlerinden ayrılmasıdır ve bunu herkes bilsin ki laiklik devletin içinde dinsiz yaşayan bir halk oluşmasını sağlamak için uydurulmamıştır. Ha diğer ders olayına ben de katılıyorum tabiki.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Arne
    Arne's avatar
    Erkek

Hocam senin dediğin pastafaryan dininin tanrısı Uçan Spagetti Canavarı  diye geçiyormuş kurucusuda Bobby Henderson'muş doğrumu?

Edit:Din dil ırk ayrımı yapmıyorum.Sadece merak ettiğim bir nokta idi.

Tahribat.com/Dua Ederek bekliyor.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    itfaiyeci
    itfaiyeci's avatar
    Erkek

Kurtcebe bunu yazdı:

Doğan her bebeğin din hanesi doludur :) Yaş sınırını bilmiyorum 18 dir heralde sonra ister değiştirir ister boş bırakır. Ama ilk basılan kimliği doludur.

Burada yaş sınırını bilmediğin yaşa kadar dolu kalacağını iddia ettiğin anlamı çıkmıyor mu? Üstte yaptığım alıntıyı tane tane oku bakalım belki bu sefer görürsün çelişir tarafı.

Toplam Hit: 8662 Toplam Mesaj: 40