folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder İslam‘Da Bilimin Yükselişi Ve Çöküşü

İslam‘Da Bilimin Yükselişi Ve Çöküşü

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek

neden dünya arap rakamlarını kullanıyor ya da yıldız isimleri neden arapça diye düşündünüz mü? Ya da neden Müslümanların bilime hiç mi katkısı olmamış?

Neil degrasse tyson abimiz düşünmüş ve açıklayıcı bir sunum yapmış

http://www.youtube.com/watch?v=Hu1HWb-Iop4

Videoyu izlemeyenler için söyleyeyim 800-1100 arası dönem İslam aleminin bilimdeki altın çağı ama neden ondan sonra düşüşe geçiliyor? Bu abiye göre Gazali yüzünden. Ne yapmış Gazali?  yeni bir felsefe ortaya koymuş, o dönem mantık el üstünde tutuluyor bu çıkmış demiş ki ' ne mantığı yeaa, önemli olan inançtır, bilime felsefeye gerek yok, hele hele bu gavurların dediğini afedersiniz şeyime bile takmam. İçtihat kapısı kapanmıştır, felsefe yapmak gereksiz hatta günahtır, matematik ve felsefe şeytanın işidir'. tabi Gazali boş adam değil fikirleriyle diğer insanları etkilemiş ve insanlar onun yolundan devam etmiş. 

bildiğiniz gibi bu akımın osmanlıdaki temsilcisi Ebussuud.

sonra araştırırken şu makaleye denk geldim,

http://en.qantara.de/content/the-decline-of-islamic-scientific-thought-dont-blame-it-on-al-ghazali

diyor ki tüm suçu gazaliye yüklemeyin diyor Hassan Hassan beyefendi. Nizamül mülkün de suçu çok diyor.

Konu ilgimi çekti şöyle bir kitap buldum var mı okuyan veya elinde olan? 

http://www.idefix.com/kitap/islamda-bilimin-yukselisi-ve-cokusu-cengiz-ozakinci/tanim.asp?sid=AD2LLHEMPB1BL8WLI3Q1

Elinde olup da ödünç verecek varsa süper olur.

siz ne düşünüyorsunuz? Bilim ve felsefe gereksiz midir? Neden İslam alemi bilim yerine bu yobazları takip etmiştir sizce? Neden biruni değil de gazalinin yolundan gitmiş? Ve neden hala Gazali gibi Ebussuud gibi adamlar rahmetle anılır?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

düşenebiliyormusunuz amk harizmi gibi bi adamı çıkartmış coğrafyanın şuanki haline bakın

ibni heyzemi de unutmayalım bu adamların bilimde ki yeri newtontan aşağı kalır yanı yoktur

KAAMOS tarafından 05/Oca/15 11:21 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MATH
    MATH's avatar
    Erkek

Gazali çok değerli bir filozoftur. Demin kitaplığıma daha önce okuduğum, kendisine ait 4 kitap var.

Özellikle Ledün Risalesinin ilmin üstünlüğü bölümüne şu alıntılarla başlamıştır:

"İlim tahsili kadın erkek her Müslümana farzdır."

"İlim Çin'de bile olsa gidip öğreniniz."

Bu alıntıların devamında batıni bile olsa ilmin ne kadar önemli olduğunu sayfalarca vurgulamıştır. 

Bunun üzerine kalkıp Gazali ilme karşı çıktı derseniz bu tutarlı bir yaklaşım olmaz.

Ek not: Şii Batıni'ler Gazali'yi hiç sevmez. Sanıyorum vidyodaki amca da bir şii. Bunun sebebi ise tarihsel süreçte yatıyor. Büyük Selçuklu Devleti Batınilerle mücadele edecek seviyede bilimadamlarına sahip değilken, Gazali gibi değerli bir bilimadamı ortaya çıkmış. Ve Batınilikle tek başına mücadele etmiş ve bu hareketi alt etmiştir.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    calpazhan
    calpazhan's avatar
    Erkek

Allah o düşünme yeteneğini boşuna vermemiştir. Gazali olayını tam bilmiyorum.(Sadece tarih kitaplarında anlattıkları kadarı ile). Bir yerde okumuştum ibni arabi'ydi sanırsam (tam emin deilim hatam avrsa affola) satranç oynamak, müzik dinlemek haramdır demiş fakat nedenini söylememiş. Ve buna inananlar var.

Düşünmeden bir insan nasıl olunabilir ki? İslam dinine inanan insanların en büyük hatası bize ne gerek var alimler varya düşüncesidir. Aklım almıyor gerçekten körü körüne bir adamın dediklerine insan nasıl inanır, bağlanır? 

"Oku" emriyle başayan bir kutsal kitabı olan dinin insanları nasıl bu kadar cahil kalabilir bu ayrı bir komedi.

Hayatım Beni Bile Güldüren Bir Oyuncak...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek
    MATH bunu yazdı

Gazali çok değerli bir filozoftur. Demin kitaplığıma daha önce okuduğum, kendisine ait 4 kitap var.

Özellikle Ledün Risalesinin ilmin üstünlüğü bölümüne şu alıntılarla başlamıştır:

"İlim tahsili kadın erkek her Müslümana farzdır."

"İlim Çin'de bile olsa gidip öğreniniz."

Bu alıntıların devamında batıni bile olsa ilmin ne kadar önemli olduğunu sayfalarca vurgulamıştır. 

Bunun üzerine kalkıp Gazali ilme karşı çıktı derseniz bu tutarlı bir yaklaşım olmaz.

Ek not: Şii Batıni'ler Gazali'yi hiç sevmez. Sanıyorum vidyodaki amca da bir şii. Bunun sebebi ise tarihsel süreçte yatıyor. Büyük Selçuklu Devleti Batınilerle mücadele edecek seviyede bilimadamlarına sahip değilken, Gazali gibi değerli bir bilimadamı ortaya çıkmış. Ve Batınilikle tek başına mücadele etmiş ve bu hareketi alt etmiştir.

Evet adam şii, amerikalı üşenmemiş şii olmuş ondan gazaliye saydırıyor

http://tr.m.wikipedia.org/wiki/Neil_deGrasse_Tyson

Evet gazali batınilerle mücadele etmiştir, gerçekten mücadele etmiştir. Ancak kendisinin diğer fikirlerinin İslam aleminin geri kalmasında hiç mi etkisi yoktur? Konuyu açma amacım bunu tartışmak, şii-sünni kavgası çıkarmak değil.

size göre akıl mı üstündür yoksa sezgi mi?

Gazali felsefeye bilime karşı değildi ama ardından gelenler mi öyle algıladı acaba?

neden bu topraklarda bilim hep şeytan icadı olarak görülmüştür?

Gazalinin bahsettiği ilim günümüz anlamında bilim midir yoksa tasavvuf mudur?

ve en önemlisi tekrardan, neden İslam alemi Gazalinin düşünce yolunu tercih etti? 

Not: konuşmacının Gazaliyle alıp veremediği yok sadece salondakilere şunu demek istemiş, bakın İslam alemi gerici bir düşünce yüzünden nasıl azap çekiyor, amerikada da bu tarz bir düşünce yüzünden geri gidebilir. Videonun devamı yok ama konuşma o yöne gidiyor.

mataramasuko tarafından 05/Oca/15 12:03 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MATH
    MATH's avatar
    Erkek

Kitaptan aklımda kalan bir satırı şöyle not etmişim.

Astronomi, astroloji, kimya, fizik gibi ilimleri tevhid ilmini öğrenmek için evveliyat olarak kabul ediyor. Bunların (astronomi, astroloji, kimya, fizik) öğrenilmesi gerektiğini şart koşuyor.

Bunları okumak için Gazali'nin Ledün Risalesi kitabını alıp okuyabilirsiniz.

Yine Tevhid Risalesi, Aldananlar, Eyyühe'l Veled kitaplarında üst düzey felsefe yapıyor. En az Platon'un kitapları kadar değerli. Hatta yer yer Platon'un Devlet'inde sorguladığı ahlak felsefesinin çok daha üst versiyonu Gazali.

Amca Batıni olabilir, İranlılara benzettim. :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

İslami liderler düşünmeyi ve sorgulamayı İslam'a aykırı buldukları sürece bu düzen sürecek. Aykırı bulma nedenleri alışık oldukları yerleşik düzen ve kaygıları. Adam kendi inancına güvenmiyor mantık ile inanç arasında sıkıştığında inancı doğrultusunda mantığını kullanmak yerine inancı doğrultusunda mantığını köreltiyor. Elimizdeki numunelerden yalnızca birisi (kafa bu)...

http://shiftdelete.net/ulastirma-bakanindan-inciler-video-32794

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aksata
    aksata's avatar
    Erkek

Zamanında ingiltere kralına çalar saat hediye ettigimizde içinde cin var diye saati kıriyor

Onlar delilerinin kafasini delip cin çıkarmaya çalışırken biz tedavi ediyorduk.

Ayni orantiyi günümüze uygulasak şimdi bizim ışınlanabiliyor olmamız, uzayda evlerimiz olmasi lazım

Eee işte her gücün bir çöküşü vardır.  Günümüzdekilerinde bir çöküşü olacak elbet

aksata tarafından 05/Oca/15 12:38 tarihinde düzenlenmiştir

Bazıları özgürlüğü sadece kendileri gibi düşünenlere reva görüyor...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EMRE955
    EMRE955's avatar
    Erkek
    KAAMOS bunu yazdı

düşenebiliyormusunuz amk harizmi gibi bi adamı çıkartmış coğrafyanın şuanki haline bakın

ibni heyzemi de unutmayalım bu adamların bilimde ki yeri newtontan aşağı kalır yanı yoktur

doğru diyorsun hocam. insan üzülüyor işte. 

Batı dünyası bugün bilim için herşey mübah deyip son sürat ilerlerken bizimkiler orta çağa nasıl ulaşabiliriz onun hesabını yapıyor.

Adamlar göktaşına sonda indiriyor, biz hala eniştem ağzıma osurdu orucum bozulur mu bozulmaz mı bunu tartışalım. 

Bu düşünce sisteminin çıkışı gazalidir veya başka biridir, önemli değil. Asıl önemli olan modern bilim bu kadar gelişmiş durumdayken bile birçok saçmalığa din örtüsü takıp ortaya atıyor.

Örneğin büyük arap din alimi (!) abdülaziz bin baz demiş ki: "Kim dünyanın yuvarlak olduğunu ve döndüğünü iddia ederse küfre ve dalalete girmiş olur. Bu sözünden caymazda dinden çıkmış olur ve öldürülmesi farz olur."

Bir diğeri araba süren kadınlar depremlere neden olmaktadır demiş. Bir diğeri DNA testlerinin tecavüz vakalarında kullanılması haramdır demiş. 

Cahillikler saymakla bitmiyor. Bizim koyun milletimiz geçmişten beri dini inancına son derece bağlı olduğu için din adına ortaya atılmış birçok hurafeyi görmüyor, görmezden geliyor. Birçoğuna göre sakalını 5 karış uzatmış hoca bozuntusunun sözleri yıllarını ilime bilime adamış bir bilimadamının sözlerinden daha değerli.

Bütün bu yanlışlıkların temelinde mezhep ayrılıkları vardır. Kurana inanmak yerine kişilere inanmak yanlışlığı vardır. Bugün islam dünyası batının orta çağını yaşıyor. Aynı milletten olan insanlar bile farklı mezhepler yüzünden birbirlerini düşman belliyorlar. Daha 4 hak mezhep denilen mezheplerin imamlarının sözleri dahi birbiryle çelişirken sözde din adamları bunları birçok uydurma hadisle harmanlayıp insanlara din adına satıyorlar. 

Düşünüyorum da acaba peygamber bugünleri görüp getirdiği dinin ne halde olduğuna üzülüyor mudur merak ediyorum.

EMRE955 tarafından 05/Oca/15 12:55 tarihinde düzenlenmiştir

xxx
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Exael
    Exael's avatar
    Erkek

Amca Batıni olabilir, İranlılara benzettim. :)

Amca İranlı olabilir mi dostum,konuşmasından anlaşılacağı gibi Suriyeli adam.Biraz araştır lütfen(!)
Reply With Quote Alıntı yap
  • KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    plA
    plA's avatar
    Erkek

Kim ne demişse demiş , 'demeseydi böyle olmazdık amk' mı diyeceğiz?

• Toplam Hit: 3317 Toplam Mesaj: 17