folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder İstediğin Gibi Mi Yaşamak, Topluma Göre Mi Yaşamak?

İstediğin Gibi Mi Yaşamak, Topluma Göre Mi Yaşamak?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cagatay09
    cagatay09's avatar
    Erkek

ne demek hocam rica ederim. dediğin gibi Mahalle baskisi var. belki mahalle baskisi altinda büyümemiş insanlar bu tür durumları kabul etmiyor

olabilirler. ama ülkede büyük çoğunluk mahalle baskısı altinda büyüdü. bu gerekse bazen anne, baba , dede amca baskisi olarakta patlak verdi. 

bugün olan olaylarda saldiranlarin daha çok konuşulmasi gerekirdi çünkü gelenler belli ki birileri tarafından tutulmuş kiralanmişlar. geldikleri gibi

taksiyle gittiler. buradan belli zaten. eylemcilere lafim yok belkide onlar sevgilimizle mi öpüşmeyek diye eylem yapmış olabilirler:)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek
    ataturkcu1 bunu yazdı
    Easx bunu yazdı

Evet,mahalle baskısı gençlerin sokaklarda sevişmesine neden olmaktadır.

Uyuşturucu satmakla sevişmek arasında değil causation,correlation bile kuramazsın.Ayrıca tebrikler.

Geriye kalan post apayrı bir olay,baya eksenden çıkmış,tartışma mahalle baskısıydı ve genel anlamdaydı.Spesifik örneğe kaymış,oraya girersek çıkamayız.

Hocam senin postunu okumadım bile ben yada senin olduğuna bile dikkat etmedim. Geçen gün alkol konusundada vardı ondan önce birkaç konudada gördüm yasaklar insanları itiyor diye. 

Bence ikisi arasında gayet iyi ilişki kurulabilir. İkiside yasak olan şeyler ama bu beni bunu yapmaya itmiyor. Bunlar bunu meşrulaştırmaz.

Mahalle baskısı konusuna gelirsek o konuda haklı yönlerin olduğu gibi mahalle baskısı biraz bizim kültürümüzden kaynaklanan birşeydir.

Mahalle baskısı ortadan kalkarsa insanlar ahlaki açılardan eleştirilmezse geleceğin ebeveynlerinin ve dönemin gençliğinin hali ortada.

Kültürümüz yavaş yavaş kayboluyor. Ayrıca nickinin hakkını ver. Senelerdir yurtdışında yaşayıp türkçe karşılıklarını unutmadıysan benimle konuşurken lütfen türkçe kelimeler kullan :)

www.kriptopedi.com
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ataturkcu1
    ataturkcu1's avatar
    Erkek
    Easx bunu yazdı
    ataturkcu1 bunu yazdı
    Easx bunu yazdı

Evet,mahalle baskısı gençlerin sokaklarda sevişmesine neden olmaktadır.

Uyuşturucu satmakla sevişmek arasında değil causation,correlation bile kuramazsın.Ayrıca tebrikler.

Geriye kalan post apayrı bir olay,baya eksenden çıkmış,tartışma mahalle baskısıydı ve genel anlamdaydı.Spesifik örneğe kaymış,oraya girersek çıkamayız.

Hocam senin postunu okumadım bile ben yada senin olduğuna bile dikkat etmedim. Geçen gün alkol konusundada vardı ondan önce birkaç konudada gördüm yasaklar insanları itiyor diye. 

Bence ikisi arasında gayet iyi ilişki kurulabilir. İkiside yasak olan şeyler ama bu beni bunu yapmaya itmiyor. Bunlar bunu meşrulaştırmaz.

Mahalle baskısı konusuna gelirsek o konuda haklı yönlerin olduğu gibi mahalle baskısı biraz bizim kültürümüzden kaynaklanan birşeydir.

Mahalle baskısı ortadan kalkarsa insanlar ahlaki açılardan eleştirilmezse geleceğin ebeveynlerinin ve dönemin gençliğinin hali ortada.

Kültürümüz yavaş yavaş kayboluyor. Ayrıca nickinin hakkını ver. Senelerdir yurtdışında yaşayıp türkçe karşılıklarını unutmadıysan benimle konuşurken lütfen türkçe kelimeler kullan :)

Biraz değil baya baya bizim kültürümüzden kaynaklı.Ağır işsisiz ve kendimizi nasıl kalkındırırız diye düşünmek yerine elalem ne yaptı diye uğraştığımız için mahalle baskısı var.Ayrıca mahalle baskısını yüzyıllardır uygulayanların hep 15-20 yaş arasında evlenip şimdilerde 27 yaşında bile zor evlenen insanlara bu zulmü reva görmesi de apayrı bir şey bence.Yani gelip bana çok ayıp bizim zamanımızda büyüklere saygı vardı bacak bacak üstüne bile atılmazdı bunlar öpüşüyorlar diyen amcalara sen kaç yaşında evlendin diyorum direk.Empati yapsın azıcık sözümona büyüklerimiz.(konu hafif hafif lan sen de şu ergenlerden misin yoksuna gidiyor kokusunu alıyorum yalnız :D)(aklından bile geçirme :D )(ciddiyim)

İlişki kurabilirsen de bir şey diyemem hocam.Saygı duyarım :)

Yanlış anlamış olabilirim: mahalle baskısının ortadan kalkması ile insanların ahlaki açılardan eleştirilmelerini aynı kefede mi tutuyorsun?Eğer öyleyse o cümleni hiç okumamış kabul edeceğim.

Son eleştirin konusunda haklısın.Bazı müritler artist olduğumu düşünebilirler(dert olsun böyle düşünenlere)(ayrıca bir kere yaşanmıştır böyle bir olay ondan hatırlattım):hocam ingilizce okuyorum ben bölümümü.İnan bazı kelimelerin Türkçe karşılıkları aklıma gelmiyor.Paralellik,nedenselliği doğurmaz dersem hakkını vererim herhalde ne demek istediğimin.

ataturkcu1 tarafından 26/May/13 02:30 tarihinde düzenlenmiştir

Pragmatism&Realism
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ANNE
    irwa
    irwa's avatar
    Dişi

her daim kendim istediğim gibi yaşadım. toplumun herhangi bir kesimini umursamadım. el ne der kim ne der demedim. bu hayatı ben yaşıyosam kararlarım da yaşam tarzımda bana aittir. Sırf bu sebeple genelde aykırı kişilik oldum we hiç de pişman olmadım. Herkes sarı diye ben de olmak zorunda değilim. İsimlerimiz,ailelerimiz,ruhlarımız bu kadar farklıyken herkesleşmek tembellikten başka bişe değil bence.

Kısaca istediğin gibi yaşa. en azından belirli yaşa geldiğinde keşkelerin azalmış olur.

dewdim dewrildim geldim
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cosplay
    Cosplay's avatar
    Erkek

kimse istediğim gibi yaşıyorum diye kendini kandırmasın. istekleriniz toplum içinde benliğinize işleyen şeylere göre şekilleniyo. sizin tüm seçimleriniz topluma bi zarar vermiyosa bu da seçimlerinize bi etkisidir. her ne kadar özgür olsakta belli başlı rutinlerden geçiyoruz. mantıklı ve mantıksız da olsa herkesin iradesi dışı alışılagelmiş yapması gereken şeyler var.

make total destroy
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

bu yaşa geldim

bu kadar pislik bir dünyanın ta hımına koyayım demekten öte bişey demiyorum

cepte paran varsa dünya skinde değil.

adamın teki der ki : para değil ben parayı oynatıyorum. para benim kölem

toplum nedir : toplum paradır. 

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mfatihbodur
    mfatihbodur's avatar
    Erkek

Yok yok sanal ortamda harbiden hıyar çok vallahi.. Konunun başında mürit yazmıştı, herkes olmak isteyip de olamadığı kişiliği yazıyor buraya diye. Hakveriyorum. Ulan götümden çıktın beni beğenmiyorsun derler bizim burda büyüklerimiz. Biri der ki orta çağda kalmışsınız, öteki derki yobazsınız, diğeri derki sokak ortasında sevişmenin sakıncası yok.

Aşkı Memnu çıktı millet ona buna vermeye başladı. Kadının 1 hafta sonra düğünü var benim arkadaşla yatıyo gider ayak

Kavak Yelleri çıktı millet kankasına vermeye başladı. Yatıyo kalkıyo sonra arkadaşız. 

Kurtlar vadisi çıktı millet mafya babası oldu. (Pardon bu alakasız.)

Abi millet sokakta sevişmeye başlarsa yarın benim çocugum büyüyünce nasıl bir arkadaş ortamı nasıl bir çevresi olacak ? Sen kendi çocugunun sokakta sevişmesini, kankasına vermesini, kocasını aldatmasını hatta K.vadisi izleyip mafya olmasını istermisin ? 

Adamlar CERN de evrenin başlangıcını araştırıyor, bizden de izlemeye 2 tane prof gidiyor. ben yobazım orta çağ döneminde yaşamaya razıyım ticaretimi yapar işimi yürütür paramı kazanır yatarım. Bu dünyaya da bi sik kadar fayda sağlamam. benim ailem sevdiklerim iyi mutluysa, ülke de az da olsa huzur varsa götümü yayar uyurum. Sen atatürkçü ilerlemeci yenilikçi çağdaş aydın vs vs vs isen, o zaman azcık çalış da bilime yönel azcık kafanı kullan bırak toplumun ahlak kurallarını..

Not : Kimsenin şahsına yazmadım ortaya yazdım. Ataturkcu1 nickli mürid sen azcık üstüne al ama söylediklerimi. hadi eyvallah.

Yeryüzünün öğretmeni olmak için, gökyüzünün öğrencisi olmak gerekir. - Aliya İzzetbegoviç / mfatihbodur@tahribat.com
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurk
    nurk's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

toplum seni yönetmesin - sen toplumu yönet / is seni yönetmesin sen isi yönet.

hayatta en önemli 5 mottomdan biridir. tavsiye edilir.

[22817//kaanabak]
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zone
    zone's avatar
    Erkek

başkasının sınırına girmedikten sonra sıkıntı yok.. ama ortalık yerde öpüşmek , eylem yapmak , bağırmak çağırmak, teşvik etmek, gaza getirmek

bunlar birilerinin sınırını aşan şeyler bence.. abi helalin ise git başka yerde öpüş millete izletmenin ne mantığı ne..

ahlak haya hadi yok diyelim de insan bir düşünür etrafımızda bakan eden var diye.. eylem çok saçma zaten bana göre

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Toplumun kuralları temelinde çok pis şeyler değil aslında, sadece biz değişen zamana uyarlamamakta ısrar ettiğimiz için sıkıntı yaşıyoruz.

Hemen örneklendiriyorum.

Elimizde 90 yaşında kırsal kesimden bir teyze olsun, 'evlenmeden olmaz' kafasında. Üniversite öğrencisi (diyelim ki 21 yaşında) dişi torununun erkek arkadaşı olmasına karşı olsun.

Teyze: "Bizim zamanımızda böyle miydi sokaklarda el ele yürünmezdi evlenmeden sevişilmezdi ne ayıp ne fena nereye gidiyoruz bilmiyorum çok büyük ahlaksızlık bık bık..."

E teyze tamam da senin zamanında toplum şöyle bir şeydi, evlilik hemen ulaşılabilir bir şeydi:

*Erkekler, çoğunlukla liseyi bitirinceye kadar okur, askere gider, evlenir, sevişebilir. Evlenmeyi askerden önce yapan 'kafası rahat' giden çok büyük bir kesim de var. Bu durum erkeğin yaklaşık 19 yaşına tekabül ediyor, eğer daha bile küçük değilse.

*Dişiler, şanslıysa liseyi bitirinceye kadar okur, poğaça yapmayı öğrenir, evlenir, sevişebilir. Bu da dişinin yaklaşık 17-18 yaşına tekabül ediyor.

Bu kuralları o zamanki toplum belirledi.

Şimdiki toplumun evlilik algısı ise aşağı yukarı şöyle bir şey:

*Erkekler, lise okur, üniversite okur, yüksek lisans yapar, askere gider, iş bulur, işinde ev kurabilecek kadar para biriktirmiş olur, evlenir, sevişebilir. Bu şu anda yaklaşık 29-30 yaşına tekabül ediyor.

*Dişiler, lise okur, üniversite okur, belki yüksek lisans yapar, iş bulur, evlenir, sevişebilir. Bu da 24-25 yaşına.

Şu iş bulma/ev kurabilme olayı günümüz işsizliğinde bu yaşları bir iki yıl ileri de atabilir.

Bu kuralları da şimdiki toplum belirliyor.

Teyze, evlenmeden sevişmesinler ahlaksızlık diyorsun da, biyolojik gerçekler var? Bu adam 30 yaşına kadar bu kadın 25 yaşına kadar toplumu mu beklesin seni mi beklesin? Ahlaksızlık diyorsun da sen acaba kaç yaşında evlenmiştin? Efendim? 14 yaşında mı evlendirmişlerdi seni??

E sen 14 yaşında sevişiyorsan ahlaksızlık dediğin şeyin dibine vurduysan 16 yaşında ilk çocuğunu doğurduysan şimdi hangi akla hizmet ötüyorsun?

O zamanın koşullarına göre sen hormonların sapıtmadan önce ergenliğinin başında ya da ortasında gayet rahat yaşıyordun hissettiğin şeyleri, şimdi neden milleti kısıtlamaya çabalıyorsun? Esas senin zamanında ahlaksızdı toplum. Hangi beyin neyi tercih edeceğini bilemeyecek kadar küçük insanları toplumsal gereklilik diye bir şeylere zorlar? Sen 14 yaşında evlendiğin 17 yaşındaki kocanı kendi isteğinle mi seçtin sanıyorsun? Seni anneannen zorlamadı mı 'bu çocuğu kaçırırsan evde kalırsın iki üç yıla yaşın geçmiş olacak hadi bakalım' diye? O çocuğu amcası tutup götürmedi mi 'bak yeğen bu işlerin nasıl olduğunu öğren' diye bir yere 16 yaşında? Okuyayım mı evleneyim mi? İşimi mi kurayım, yüksek lisansımı mı yapayım, askeri mi tamamlayayım, ne yapayım bi söyleyiver bana? Birini seç ama. İkisine de tamam deyince 25-30 yaşlarında sapıtmış gençler çıkıyor ortaya.

Ahlaksızlık dediğin şey bu değil mi aslında? Sen şu anda 21 yaşında gelmiş senle kıyaslanamayacak kadar aklı başında, eğitimini almış, neyi tercih edeceği yaşta ve donanımda sahip olan torununu nasıl yargılayabilirsin?

Geçiniz.

Toplum kuralları dediğimiz şeylerin şekillerine takılmaya devam edersek şahsi fikrimce daha çok çatışırız.

edit: Hepsini okuyup anlamadıysanız rica ediyorum alıntı yapmayın sinirlerim zıplıyor.

izzmarit tarafından 26/May/13 09:26 tarihinde düzenlenmiştir

sigara değil, balık olan.
Toplam Hit: 7303 Toplam Mesaj: 63