İşverenden Paramı Alamıyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxlltbt
    xxlltbt's avatar
    Erkek

Arkadaşlar mayıs ayının 5'inde işe başladım ve 5 gün çalıştım daha sonra ( şantiye şartları ağır olduğu için) kendi isteğimle işten ayrıldım karşı taraf ise bana sadece 1 günlük sigorta yapmış  aradan 47 gün geçti ne zaman arasam hep sallıyor ayın 5 de 10 da 15 inde ama hala 5 günlük paramı vermiyor telefon açıyorum bakmıyor bile ben bu adamdan paramı nasıl alabilirim ? (hukuk kuralları içinde)

not : çalıştığım yer bir inşaat şantiyesi ve çalışmış olduğum firmada bir alt taşeron

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    casey
    casey's avatar
    Erkek

bizim arkadaşın başına gelmişti para alamıyordu gittik sert dille çocuğu savundum dedimki parayı almaya geldik ver yok sonra gelin dedi dedim ver parayı dedi sonra kardeşim param yok tamam dedik akşama kadar musade aksam ama gelip alıcaz yoksa vericegin paranın 10 misli fazla zarar çıkartırız dedik aksam verdi :D

Zamanı durduramazsın.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

yasal yollara basvuracagini soyle.

sgk, isci mahkemeleri vs.

tutusurlar

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sanalcaptan
    Sanalcaptan's avatar
    Erkek
    3-4 kişi topla mekanına git paranı güzelce adam gibi iste vermesse dalın hırsını al sonra parayı unut zaten şikayet ederse hakime paramı vermedi dövdüm dersin.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    VisualBoy
    VisualBoy's avatar
    Erkek
    JackDaniels bunu yazdı:
    -----------------------------
    3-4 kişi topla mekanına git paranı güzelce adam gibi iste vermesse dalın hırsını al sonra parayı unut

ömründe şantiye görmedin sanırım. eğer iş veren işçilere düzgün maaş veriyorsa, işçiler patron yanında kalır, gelenide hoşaf eder yollarlar. (bu arada tam terside olabilir işçiler de çaktırman 2-3 vurabilir patrona :D )

ayrıca resmi olarak bişey var mı ortada_? bir anlaşma vs... ki taşeronlar genellikle böyle bişeye girmek istemezler. asgari ücret üstünden sigorta gösterirler.

edit:belki vermeye niyeti vardır da hakediş bekliyordur. daha önce başıma geldi için biliyorum. hakediş alamadıkları için 1.5 ay para veremediler, hakediş aldıktan sonra alabildim paramı.

HolyOne'a ulasinca, bildirecegim...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

5 gün için işe girilir mi? şantiye işi zor olur diye duymadın mı hiç girerken.

adam kendince ders vermek için vermiyor olabilir paranı. oyun mu oynuyoruz der. kısmen hakkı da var.

All I need is a possibility.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lordvader89
    lordvader89's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Taşeron olayı sıkıntılı ama bu gibi olaylarda zarf atmak gerekiyor. Eğer orada 5 gün çalıştığını ispat edebilirsen ala. Onları hem 1 gün sigorta yaptıkları için hem de paranı vermedikleri için dava etmekle tehdit etmen gerekiyor. Gerekirse de dava aç. 5 gün bile olsa hakkını sonuna kadar ara.

Parayı vermediğimi ispat edemezsin tarzında saçmalar ise hemen lafı koy. Eğer işçilere paralarını elden veriyorsa bu yüzden de şikayet edeceğini belirt, çünkü banka aracılığı ile yatırması gerekiyor.

Yani şu an 3 dava konusu çıkar.

• 5 gün yerine 1 gün sigorta yatırması
    • 5 günlük maaşını vermemesi
    • İşçi maaşlarını elden ödeyerek vergi kaçırması
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    VisualBoy
    VisualBoy's avatar
    Erkek
    lordvader89 bunu yazdı:

Taşeron olayı sıkıntılı ama bu gibi olaylarda zarf atmak gerekiyor. Eğer orada 5 gün çalıştığını ispat edebilirsen ala. Onları hem 1 gün sigorta yaptıkları için hem de paranı vermedikleri için dava etmekle tehdit etmen gerekiyor. Gerekirse de dava aç. 5 gün bile olsa hakkını sonuna kadar ara.

Parayı vermediğimi ispat edemezsin tarzında saçmalar ise hemen lafı koy. Eğer işçilere paralarını elden veriyorsa bu yüzden de şikayet edeceğini belirt, çünkü banka aracılığı ile yatırması gerekiyor.

Yani şu an 3 dava konusu çıkar.

• 5 gün yerine 1 gün sigorta yatırması
    • 5 günlük maaşını vermemesi
    • İşçi maaşlarını elden ödeyerek vergi kaçırması

10 kişi veya üzeri çalışan varsa banka zorunluluğu var. 1 gün sigortalı görünüyor, max 1 günlük para alabilirsin, eğer resmi olarak 5 gün çalıştığını ispat edemezsen.

HolyOne'a ulasinca, bildirecegim...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpermMan
    SpermMan's avatar
    Erkek

5 günlük para için yazal yollardan vazgeç

aldığın abdest ürküttüğün kurbağaya değmez :D

-
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eray
    eray's avatar
    Erkek
    5 gun calisip ardindan adami yari yolda biraktigin icin bence sen ona para vermelisin. Bosyere kahraman olmaya gerek yok bu konuya bakanlarin cogunlugu ayni seyi dusunmustur..

Nihayet kendimle başbaşa kalabileceğim günler geldi..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elrosse
    Elrosse's avatar
    Erkek

Bencede adamı yarı yolda bıraktığın için böyle yapıyor. İşin biraz daha ciddi olduğunu anlamanı istiyor olabilir.

I dont care.
Toplam Hit: 4532 Toplam Mesaj: 18