İşyerinden Tazminat Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek

Bir tanıdığım ricası üzerine biraz araştırdım ama detaylı bilgiye sahip olamadım

Olay şöyle ;

Kişi kendi isteği ile işten ayrılacak lojistik firmasının yemekhane bölümünde birkac firmaya ihale edilmiş aşağı yukarı 2 senedir çalışıyor iki firma üzerinden en son ki firmadan 

2016 nisan ayı içerisinde başka firma ihale almış tabi bu süre içerisinde  1 kere girdi çıktı yapılmış 

Şimdi soru şu ;

Kendi isteği ile ayrılıncağını ki 5 haziranda cıkacağını beyan etmiş sözlü olarak

Kişi kıdem tazminatı alabilirmi veya herhangi bir tazminat v.s  alınabilir mi?

İş verene ne gibi yaptırımla uygulanabilir

Bazen Varsın , Bazen Yoksun...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hellaven
    Hellaven's avatar
    Erkek

anladığım kadarıyla kişi 2 sene bi firmada çalışmış sonra kendisinden habersiz çıkış yapıp diğer firmaya giriş göstermişler.Eğer öyleyse kidem tazminatı ve ihbar tazminatı hakkı var.Birde haftalık çalışma saati 45 saatin üzerindeyse ve fazla çalışma ücretini almamışsa (bordroya imza atmışşsa biraz zor) alabilir...

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek

Kendi isteğiyle ayrılacaksa ayrılma gerekçesini haklı bir nedenle mutlaka belirtsin hocam.. Gerekçe belirtmeden kendi isteğiyle istifa edip işi bırakırsa kıdem ödemezler.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek
    Hellaven bunu yazdı

anladığım kadarıyla kişi 2 sene bi firmada çalışmış sonra kendisinden habersiz çıkış yapıp diğer firmaya giriş göstermişler.Eğer öyleyse kidem tazminatı ve ihbar tazminatı hakkı var.Birde haftalık çalışma saati 45 saatin üzerindeyse ve fazla çalışma ücretini almamışsa (bordroya imza atmışşsa biraz zor) alabilir...

Hocam aynı yer 2 yildir bir fiil çalışıyor fakat ilk firmada 1 yıl ihale sonucu başka bir firmaya geçiyorlar ihaleyi kaybeden firma başka yere göndermek istiyor kabul etmiyorlar ihaleyi alan firmadan tekrar sgk girisleri yapiliyor ve akabinde calismaya başlıyor 1 yıl icinde geçtigimiz mart ayında çıkış yapıp tekrar giriş yapmış firma ve 45 saatin üzeri 72 saat civarı çalışıyor net olmamakla birlikde bodroya imza atmış olabilir bodruyu almak icin imza attım demişti ama nedir ne değildir bilmiyorum bu konuyu zaten atmış olsa bilgisi dışında atmıştır 

Şimdi atmış olsa imzamı baskı altında attım veya bilgisizce attım derse ki 

Şöyle biliyorum imza beyannamesi olmadığı için (noterden) attığı imza muamma olmaz mı ?

Bodroda 1777 TL görünüyor 

Agi v.s icinde 1400 TL alıyor

İş aktini nasıl fesh etmesi yada ne tarz bir istifa etmesi gerekiyor ki tazminat gibi yaptırımları olsun

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    makets
    makets's avatar
    Erkek

hocam ben de aynı konu altından benzer bir soru sorayım. 1 yıl + 2 hafta kadar sigortası yatmış x şirketinden çıktı yapılıp y şirketine geçirildim. Sonra 3-4 ay çalışıp tekrar y şirketinden çıktı yapılarak x şirketine geri döndüm. Bu süreçte bana ne ihtar geldi ne bordro imzaladım ne de yeni sözleşme yaptım. Şimdi bana kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı doğar mı ya da yıllık iznimde bir sıkıntı olur mu? 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Şuan ki yasal düzenleme ile kendi isteği ile işten ayrılma kıdemi yakar. Haklı sebeple fesih şartları varsa noterden ihtar çeksin. Yoksa ya çalışacak ya da yakacak.

Errare Humanum Est
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek
    TaRuZ bunu yazdı

Şuan ki yasal düzenleme ile kendi isteği ile işten ayrılma kıdemi yakar. Haklı sebeple fesih şartları varsa noterden ihtar çeksin. Yoksa ya çalışacak ya da yakacak.

Haklı istifa sebeblerini girdi ciktiya bağlayabilirmiyiz

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek

Gececilere konu up olsun :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek
    C-force bunu yazdı
    TaRuZ bunu yazdı

Giriş çıkış yapılması haklı fesig sebebi değildir. Ancak buna bağlı olarak yasal haklarında ya da çalışma şartlarında kısıtlamalar yapıyorlarsa olabilir. Mesela giriş çıkış sebebiyle 30 güne çıkması gereken izin süren çıkartılmıyorsa... Direkt değil dolaylı sebep olabilir.

Errare Humanum Est
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek
    TaRuZ bunu yazdı
    C-force bunu yazdı
    TaRuZ bunu yazdı

Giriş çıkış yapılması haklı fesig sebebi değildir. Ancak buna bağlı olarak yasal haklarında ya da çalışma şartlarında kısıtlamalar yapıyorlarsa olabilir. Mesela giriş çıkış sebebiyle 30 güne çıkması gereken izin süren çıkartılmıyorsa... Direkt değil dolaylı sebep olabilir.

Peki hocam ne önerirsin bu durumda hak kaybi yasamak istemiyoruz

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

İşten keyfi olarak, yeni iş bulman, patronu sevmiyorum gibi sebeplerle çıkmak istiyorsan yapacak birşeyin yok. İş Kanunu'nun amacı işçiyi azami düzeyde korumaktır. Ama keyfi uygulamalardan da men eder. Amaç mevcut işin korunması olduğundan keyfi çıkarsan işten, herhangi bir hak talep edemezsin. Mealen; zaten işin var, otur oturduğun yerde der.

Errare Humanum Est
Toplam Hit: 3567 Toplam Mesaj: 22
sgk girdi çıktı