folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder İthalat Yapma Hakkında Genel Bilgi

İthalat Yapma Hakkında Genel Bilgi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kalibre
    kalibre's avatar
    Erkek

hacılar merhabalar

ithalat yapmak için izlenecek yol nedir ? örneğin çinden x malzemesini ürettirip getirtmek için ne yapmak lazım ? 

tekstil olarak düşünün bunu. orada düğmeleri ürettirip getirmek istiyoruz ülkeye internet ortamında üreten fabrikalar var biliyorum fakat güven nasıl sağlanacak yani istediği parayı yatırdık diyelim hayali bir şirketse eğer ? devletin bu güven ortamını yaratmak için faaliyeti var mı ?

yani anlayacağınız nasıl bir yol izlenmeli bilgisi olan var mıdır ?

Herkesin hayatına kimse karışamaz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piradomim
    piradomim's avatar
    Erkek

hocam karşılıklı sözleşme imzalama üzerine başlar bu işler tabi firma referansı önemli etken,  birde tekstil ürünlerinde bir kaç test-uygunluk onayı vs var ama tam net bilgim yok bende takipteyim.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

Benim görüşüm o işin ekmeği bitti

kaldıki çin diyosun tekstilde büyük risk

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kalibre
    kalibre's avatar
    Erkek
    DJ_Alper bunu yazdı

Benim görüşüm o işin ekmeği bitti

kaldıki çin diyosun tekstilde büyük risk

tekstil sadece örnek, genel işleyiş nedir onu öğrenmek amacım

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavitutku
    mavitutku's avatar
    Erkek

Ben işin püf noktalarını çok anlatan çıkcağını sanmıyorum . çok yolu var.

ama en legali bir gümrük firması danışmanı bulman hocam. getirteceğin ürünün şartlarını öğrenmen. 

daha sonra bir şirkete sahip olman. lojistik firması bulup , ürünleri getirtmen. yada internette ithalat danışmanlık sitelerini kullanablirsin.

özellikle ürettireeğin fabrikaya güvenmiyorsan :). 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Hocam bu hizmeti sağlayan firmalar var.

Mesela sen ürünü ve hedef fiyatını veriyorsun.

Onlar da sana CIF fiyat veriyor.

Bir arkadaşım var orda bu işi yapan.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaZu
    ZaZu's avatar
    Erkek

istanbulda gümrük danışmanlığı yapıp ürünü getirtip gümrük işlerini halleden firmalar var. Numune gelecek laboratuvarda teste sokulacak TSE belgesi verilecek. TSE olmadan yurtdışından birşeyin ithalatını yapamazsın diye biliyorum. 

Bu şartlar altında senin bunlaı yapman çok zor çok uğraştırırlar. Bu konuda firmaların gümrüklerde tanıdıkları olduğu ve sürekli iş yaptıkları için kolaylaşıyor. Ayrıca mesai saati dışı adı altında extra ücret veriliyor memurlara (kısacası rüşvetin cümleye dönüşmüş sevimleştirilmiş hali) 

Bunların senin yerine yapan firmalara vericeksin. 

Alibaba da üretim yapan fabrikaların onaylı olup olmadığı yazıyor. Alibaba nın kendisi gidip böyle bir fabrika varmı diye kontrol ediyor. Varsa onaylıyor sorun çıkmıyor. 

Gözüne kestirdiğin bir üretici varsa istediğin ürünün linkini gümrük firmasına atıyorsun katinayı hazır edip telefonlaşıyorsun.

ZaZu tarafından 16/Eki/15 15:20 tarihinde düzenlenmiştir

ShutterStock Portfolio http://shutterstock.com/g/ozkan26
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

Ödeme şekilleri var. Akreditif, mal mukabili vs. 

Teslim şekilleri var. İncoterms yaz google a 13-14 tane vardı sanırım. (CIF, FOB, EXW vs )

Teklifler bu verilerle oluyor. Mesela adam; 

100000 Düğme/ay tedarik garantisi

Düğme başı atıyorum FOB 1 $ diyor. En aşşağı 10000 sipariş diyor. 

Fob free on board demek. Yani meali ben dükkanın önüne atarım gel alıyorsan al mikimde olmaz. 

Yada diyor ki CIF 1.5 $ düğme başı. 

Cıf ise Cost insurance freight demek. Yani taşıma, sigorta ve diğer maliyetler dahil. 

İncotermsler 13-14 tane işte. Yok gemide teslim, gemiden inince teslim, sınıra teslim vs vs.

En güvenli ödeme şekli ise akreditiftir. 4 taraflıdır. Çinli, sen, senin bankan, senin bankanın çindeki kanka bankası.

Çinliye sipariş geçersin sen, çinli malı yollar, mal gelir, sen bankana ödeyin dersin, bankan çinli kanka bankasına ödeyin der. çinli parayı alır. 

Çinli için ne avantajı var. Senin bankan malın parasını tahsil eder. Ödememen gibi bir durum olmaz yani.  Bunun bile 8-9 versiyonu var. 

Ayrıca ülkelerle ticaret yapabilmek için ülkelerin mevzuatlarına hakim olmak lazım. Mesel tr ye et sokacaksan helal belgesi filan alman lazım. Yada mazot getirceksen bilmem ne belgesi alman lazım. 

Mal gelir antrepoda durur. gümrüğe vergisini ödemen gerekir. Tarife cetvellerinden açar bakarlar düğmenin vergisi ne kadarmış, ötv si, harcı filan ne varsa dayarlar orda. 

Sonra serbest dolaşıma sokarsın ülkende malı işte. 

Anlattıklarım çooooooooooooook geniş anlamda tabi. :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kalibre
    kalibre's avatar
    Erkek
    PathfindeR00 bunu yazdı

Ödeme şekilleri var. Akreditif, mal mukabili vs. 

Teslim şekilleri var. İncoterms yaz google a 13-14 tane vardı sanırım. (CIF, FOB, EXW vs )

Teklifler bu verilerle oluyor. Mesela adam; 

100000 Düğme/ay tedarik garantisi

Düğme başı atıyorum FOB 1 $ diyor. En aşşağı 10000 sipariş diyor. 

Fob free on board demek. Yani meali ben dükkanın önüne atarım gel alıyorsan al mikimde olmaz. 

Yada diyor ki CIF 1.5 $ düğme başı. 

Cıf ise Cost insurance freight demek. Yani taşıma, sigorta ve diğer maliyetler dahil. 

İncotermsler 13-14 tane işte. Yok gemide teslim, gemiden inince teslim, sınıra teslim vs vs.

En güvenli ödeme şekli ise akreditiftir. 4 taraflıdır. Çinli, sen, senin bankan, senin bankanın çindeki kanka bankası.

Çinliye sipariş geçersin sen, çinli malı yollar, mal gelir, sen bankana ödeyin dersin, bankan çinli kanka bankasına ödeyin der. çinli parayı alır. 

Çinli için ne avantajı var. Senin bankan malın parasını tahsil eder. Ödememen gibi bir durum olmaz yani.  Bunun bile 8-9 versiyonu var. 

Ayrıca ülkelerle ticaret yapabilmek için ülkelerin mevzuatlarına hakim olmak lazım. Mesel tr ye et sokacaksan helal belgesi filan alman lazım. Yada mazot getirceksen bilmem ne belgesi alman lazım. 

Mal gelir antrepoda durur. gümrüğe vergisini ödemen gerekir. Tarife cetvellerinden açar bakarlar düğmenin vergisi ne kadarmış, ötv si, harcı filan ne varsa dayarlar orda. 

Sonra serbest dolaşıma sokarsın ülkende malı işte. 

Anlattıklarım çooooooooooooook geniş anlamda tabi. :)

hocam çok güzel anlatmışsın öncellikle bunun için teşekkür ederim.

peki mesela sen çinli üreticisin yukarıdaki herşeyi hallettik seninle olay üretime geldi, 1 ay içerisinde istediğim ürünleri teslim edeceğin vs bunlarda konuşuldu. uçak yoluyla yolladın ben konteynırı açınca içinde hıyar çıkarsa napabiliyorum ? :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    griffin
    griffin's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Pm at yarin sirkette bos animda yazarim 

Türkiye, kendisine din olarak Kemalizmi almış, başka hiçbir dine hayat hakkı tanımayarak kitlelere zorla dikte ettirmiştir. Oysa en üst belirleyici İslam'ın ilkeleridir. Her şey ona göre belirlenir." -Recep Tayyip Erdoğan
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sserkan
    Sserkan's avatar
    Erkek

Ürün gümrüğe giriyor hocam içinden hıyar çıkma gibi bi durum olabilirmi gözünü seviyim. 

Ürününün gümrüklenmesi için çeki listesi gereklidir çeki listesindede senin ürününün adeti kilosu ebadı cinsi herşeyi bellidir rahat ol hıyar çıkmaz :)

Toplam Hit: 1660 Toplam Mesaj: 12
çin ürün ithalat getirtmek