İTÜ Ay-Ti-Yu Olmasın

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2arti8
    2arti8's avatar
    Erkek

İstanbul Teknik Üniversitesi, ani bir kararla, öğretim dilini yüzde 100 İngilizceye geçirmeye hazırlanıyor. Mevcut sistemdeki aksaklıklar, altyapı eksiklikleri, üniversitenin görevi ve eğitimde kalite gibi konuların yeterince düşünülmeyerek ve üniversite kamuoyunun fikrine sunulmadan alınan bu karar, uzun yıllardır tartışılan ‘yabancı dilde öğretim’ konusunu tekrar tartışmaya açmıştır. Türkiye’deki sayılı mühendislik kurumlarından biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Türkçe bilimi ikinci plana atarak, kademeli şekilde İngilizce ile öğretime geçmesi Türkiye’nin bilim dinamiklerinin önemli kısmını yok edecek, İTÜ’nün özgörevini değiştirecek, hatta özgörevsiz bir üniversite sınıfına sokacak, eğitim kalitesinin aşağılara düşmesine neden olacak ve iç memnuniyet oranını her geçen gün azaltacaktır. İTÜ Yönetimi, kısa vadeli bir puan artışına çözüm olarak ortaya koyduğu bu kararla aslında dönüşü zor bir yola girecektir. 

Ayrıntılı bilgi için   http://www.ituaytiyuolmasin.com/ 

"Hangi istiklal vardır ki yabancıların nasihatlarıyla,yabancıların planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir olay kaydetmemiştir." Mustafa Kemal Atatürk 6 Mart 1922 / TBMM
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

kucuk amerika yapmaya basladik.

kesinlikle tam destek veriyorum 

itu ay ti yu olmasin

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dontscratch
    dontscratch's avatar
    Erkek
    kendi ülkemde anadilimde mühendis olamıycaksam e daha nie ugraşıyoz ki ?

´´Türkiye, Atatürk´ü Allah´a borçlusun, geri kalan herşeyi Atatürk´e...´´
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek

Siyasi amaçlar beni ilgilendirmez zaten bunu düşünmekde bizim işimiz değil, yalnız benim kanaatim tüm üniversitelerin dili ingilizce olmalı.

Zaten biz 11 yıl boyunca önümüze ısıtıp ısıtıp koydukları 3-5 türkçe konusunu gördük ve ne işimize yarıyor.?! Cümlenin gizli öznesinden bana ne amk, nerde işime yarayacak,hamdolsun dilimizi çok iyi derecede biliyorum. Önemli olan evrensel anlamda işimize yarayacak bir iletişim dili... Tamam milli dilimiz eyvallah ama bu bizim gelecek için işimize yaramaz. Hem kültürel uyum için hemde gelecekde iş için önemli bir eğitim...

Geçen ay Tayland da iken, bu konuda ne kadar aciz olduğumu anladım. Avrupadan gelen herkez müthiş bir ingilizce bilgisine sahip. Ben ne kadar biliyor olsamda, bu konuda ne kadar aksak bir eğitim aldığımızı görüyor insan...

+ Bu konunun kamuoyuna sunulmasının ne gereği var, bundan önce üniversiteler açılırken bu tarz konular soruldumu ? Zaten kalite düşerse, bu da öğrencilerin ne kadar yetersiz olduğunu gösterir...

Daldan dala atlar gibi olduk ama, ingilizce önemli, her okulda  verilmeli, annem gibi komple teorileri yapıp adamı deli etmeyin :/

.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Swool
    Swool's avatar
    Erkek

underzero bunu yazdı:
    -----------------------------

kucuk amerika yapmaya basladik.

kesinlikle tam destek veriyorum 

itu ay ti yu olmasin

''Küçük Amerika'' tanımı yüzeysel bir eleştiri olur, biz zaten koca bir Amerika değilmiyiz ?

Öğretim dilinin İngilizce olması bizi küçük Amerika yapmaz, sokağa çıkıp çevrenize baktığınızda Türkiye'yi mi görüyorsunuz ?

Konu başlığında ''Türkçe bilimi ikinci plana atarak''  şeklinde lanse edilen tanım düzgün bir Türkçeyle mi yazılmış ? - Eleştiri yaparken arkasına sığındığımız somut nedenler bile eleştirinin ana kaynağının aslında Türkçe'nin ikinci plana itilmiş olmasını değil, kullandığımız Türkçe'nin özgün olmamasını gösteriyor.

Olaylar çarpıtılarak farklı bir  hekzan yaratılmaya çalışılıyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2arti8
    2arti8's avatar
    Erkek

EmiRReiS bunu yazdı:

Siyasi amaçlar beni ilgilendirmez zaten bunu düşünmekde bizim işimiz değil, yalnız benim kanaatim tüm üniversitelerin dili ingilizce olmalı.

Zaten biz 11 yıl boyunca önümüze ısıtıp ısıtıp koydukları 3-5 türkçe konusunu gördük ve ne işimize yarıyor.?! Cümlenin gizli öznesinden bana ne amk, nerde işime yarayacak,hamdolsun dilimizi çok iyi derecede biliyorum. Önemli olan evrensel anlamda işimize yarayacak bir iletişim dili... Tamam milli dilimiz eyvallah ama bu bizim gelecek için işimize yaramaz. Hem kültürel uyum için hemde gelecekde iş için önemli bir eğitim...

Geçen ay Tayland da iken, bu konuda ne kadar aciz olduğumu anladım. Avrupadan gelen herkez müthiş bir ingilizce bilgisine sahip. Ben ne kadar biliyor olsamda, bu konuda ne kadar aksak bir eğitim aldığımızı görüyor insan...

+ Bu konunun kamuoyuna sunulmasının ne gereği var, bundan önce üniversiteler açılırken bu tarz konular soruldumu ? Zaten kalite düşerse, bu da öğrencilerin ne kadar yetersiz olduğunu gösterir...

Daldan dala atlar gibi olduk ama, ingilizce önemli, her okulda  verilmeli, annem gibi komple teorileri yapıp adamı deli etmeyin :/

İngilizcenin önemli olduğu aşikar ama bunun yolu eğitim diliinin ingilizce olması değildir. Bu konuda ne kadar basit düşünüyorsun hatta düşünmüyorsun diyebilirim. Avrupadan gelen herkes çok iyi ingilizce biliyor demişsin, soruyorum sana avrupada hangi üniversite anadili dışında eğitim veriyor? Her aklı başında ülkede bilim anadilde yapılıyor ve yabancı dil de çeşitli tekniklerle öğretiliyor. Biz de bu teknikleri uygulayalım, ama eğitim dilimiz TÜRKÇE olsun diyeceğine çıkmış bütün üniversiteler ingilizce olsun diyorsun. Arkadaşlar artık kendimize gelelim ve bu tür oyunlara gelmeyelim. Atatürk'ten sonra bu ülkenin eğitimi nasıl çökertildi bunları konuşalım. Biz hangi aşamalardan geçtik de bu durumdayız bunları düşünelim. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum. Saygılar...

"Hangi istiklal vardır ki yabancıların nasihatlarıyla,yabancıların planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir olay kaydetmemiştir." Mustafa Kemal Atatürk 6 Mart 1922 / TBMM
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kabuCe
    kabuCe's avatar
    Erkek
    ay ti yu diye bir kurum var zaten, istese de olamaz

...Orada Olmayan Adam...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    chelishky
    chelishky's avatar
    Erkek

kabuCe bunu yazdı:
    ay ti yu diye bir kurum var zaten, istese de olamaz

OKulun adını değiştirmekten bahsetmiyoruz hoca

edit:çarşamba günü yürüyüş vardı katılamadım hüzünlüyüm :(

chelishky.wordpress.com|| Büyük devrimlere gereksinimin kalmayacak kadar devrimci kal yeter!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tigin59
    tigin59's avatar
    Erkek

bizi anca böyle bölerler. izin vermeyelim

öğle yemeğini yemez o marinada kesti hızı, mühendis değil sanki jigolo.iremde üzdü onca kızı,az saplamadı çuvaldızı,bir nogay vardı bilir o.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    8 nisan'da yapılan bir etkinliğin haberi 9 nisanda çıkıyor..ilginç...

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek

2arti8 bunu yazdı:

İngilizcenin önemli olduğu aşikar ama bunun yolu eğitim diliinin ingilizce olması değildir. Bu konuda ne kadar basit düşünüyorsun hatta düşünmüyorsun diyebilirim. Avrupadan gelen herkes çok iyi ingilizce biliyor demişsin, soruyorum sana avrupada hangi üniversite anadili dışındteknika eğitim veriyor? Her aklı başında ülkede bilim anadilde yapılıyor ve yabancı dil de çeşitli tekniklerle öğretiliyor. Biz de bu teknikleri uygulayalım, ama eğitim dilimiz TÜRKÇE olsun diyeceğine çıkmış bütün üniversiteler ingilizce olsun diyorsun. Arkadaşlar artık kendimize gelelim ve bu tür oyunlara gelmeyelim. Atatürk'ten sonra bu ülkenin eğitimi nasıl çökertildi bunları konuşalım. Biz hangi aşamalardan geçtik de bu durumdayız bunları düşünelim. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum. Saygılar...

Sen bu düşünce ve bu kafayla hayatta bi baltaya sahip olamazsın, buna emin ol !

Gel sana bunu açıklayalım sayın çömez:

Öncelikle 2 öğrenci düşün, birisi süleyman demirel ünv. diğeride odtü de bilgisayar mühendisliği okuyor olsun.

Birisi 4 yıl boyunca ingilizce eğitim alacak ve anadili gibi ingilizce öğrenecek ve uluslar arası platformda yetkiye sahip olacak. Dünyanın herhangi bir yerinde mesleğini icra ettirecek.

Diğeri de bilgisayar gibi teknik bir konuyu bile türkçe görecek, kendi ülkesinde bile ingilizcesi yetersiz olduğu için iş bulamayacak...

Sen bunun ne demek olduğu o yobaz kafanla anlayabilecek kapasitede değilsin. He sen şimdi dersin yobaz ne alaka diye, sorun değil onuda açıklarım, inandığı şeye körü körüne bağlı olanlara denir. 

Şunu söylerim ki, kim olursa olsun, üniversitede öğretim dili ingilizce diye eleştiren geri kafalıdır !!!

Eğitim gibi mukaddes konuda bile ingilizcenin yerini anlamayıp başka açılara çeken kişilere sorsanız, kristal kola almak varken gider cola cola alır. Ve kullandığı bir çok ürün ve mal, yerli malı varken yabancı mal alıyorlar, sonra vatan elden gidiyo diye gelir ahkam keserler.

Biraz persfektinizi geniş tutun, ingilizce eğitim kimseye zarar vermez. Dün türkçe dersinde bile kopya çeker şahsiyet bugun bana türkçenin hesabını sorar.

...

.
Toplam Hit: 7792 Toplam Mesaj: 38