folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Japon Balıklarımla Alakalı Bir Sorun, Akvaryumcu Müritler

Japon Balıklarımla Alakalı Bir Sorun, Akvaryumcu Müritler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zndmn
    zndmn's avatar
    Erkek

merhabalar arkadaşlar,

uzun süredir akvaryumum var genel olarak japon balığı besliyorum ayrıca vatoz ve köpekte var..

motorum bir süredir bozuktu yaklaşık 6 aydır havasız olarak sadece suyu filtreliyordu herhangi bir sorun yaşamadım hiç tüm balıklarım gayet sağlıklıydı ne balık ekledim ne de ölen oldu bu sürede

geçen gün yeni motor aldım artık cayır cuyur üflüyo havada fakat bugün en iri olan iki japon balığım akvaryumun motora en uzak köşesine uzanıyorlar bi süre vurgun ymeiş gibi dinlenip sonra bi kaç tur atıyorlar bu böylece sürüp gidiyor.. özellikle motordan uzağa gidiyorlar motorun yerini değiştirip denedim.. içindeki su temiz gayet motoru değiştirdiğim gün yaklaşık %75lik bir değişim yaptım hani oldukça iyi durumda dün vs de bi sorun yoktu.. en azından ben farketmedim

acaba diğer motora alıştıkları için oksijen çözen motor mu kafa yaptı tam olarak nasıl bir problem olabilir bilmiyorum.. hani en gözde iki balığımda böyle olunca bir de size danışayım dedim...

Zugzwang
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Suyun ph değeri değiştiğinden, oksijen fazlalığından filan birçok şeyden kaynaklı olabilir.  Balık konusunda kesin birşey söylemek çok zor. Yeni motorun suda yarattığı dalgalanma bile rahatsız eder balıkları. Sakin suya alışmışlardır biranda suda karşı kuvvet oluşunda sakin köşelere kaçıyor olaiblirler. Etkilenebilecekleri çok fazla şey var.  Peki bu ikisi eşmiydiler?

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zndmn
    zndmn's avatar
    Erkek
    RaAmLis bunu yazdı

Suyun ph değeri değiştiğinden, oksijen fazlalığından filan birçok şeyden kaynaklı olabilir.  Balık konusunda kesin birşey söylemek çok zor. Yeni motorun suda yarattığı dalgalanma bile rahatsız eder balıkları. Sakin suya alışmışlardır biranda suda karşı kuvvet oluşunda sakin köşelere kaçıyor olaiblirler. Etkilenebilecekleri çok fazla şey var.  Peki bu ikisi eşmiydiler?

yok hocam sanırım eş değiller hani farklı zamanlarda aldığım baya eski balık ikiside cinsleride farklı ayrıca aynı cins japon değiller.. en mantıklı gelen dalgalanmadan etkilenmeleri gibi şu an bana haklısın değişken çok fazla..

Zugzwang
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaLFDeviL
    HaLFDeviL's avatar
    Erkek

hocam eğer motorun debisi yüksek gelmişse , akıntıya karşı yüzücek balık değil onlar . ekstra olarak japon balıklarının midesi olmadığından sürekli yemek yeme isteği içindedirler. bu yüzden japon balıklarında genelde kabızlık görülebilir . eğer balığınız kabız olup şiştiyse o şekilde tepki vermesi normal , ya bir gün aç bırakın yada haşlanmış ıspanak verin iyi gelir .

"elma seni sevmiyorsa, senin elmayı sevmenin elma için bir anlamı olmaz ki"
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zndmn
    zndmn's avatar
    Erkek
    HaLFDeviL bunu yazdı

hocam eğer motorun debisi yüksek gelmişse , akıntıya karşı yüzücek balık değil onlar . ekstra olarak japon balıklarının midesi olmadığından sürekli yemek yeme isteği içindedirler. bu yüzden japon balıklarında genelde kabızlık görülebilir . eğer balığınız kabız olup şiştiyse o şekilde tepki vermesi normal , ya bir gün aç bırakın yada haşlanmış ıspanak verin iyi gelir .

aç bırakma olayını denedim hocam şöyleki sabah yem veriyodum akşam verdim az önce.. motorun debisini düşürcem aşağı çevircem bakalım ne olacak

Zugzwang
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

abi motoru uzun kenara takıp diğer uzun kenara vuracak şekilde ayarlasana.  Muhtemelen akıntı çok fazla geliyor. Japonlar pek hoşlanmıyorlar akıntıdan. Birde şu aralar havalar soğumaya başladı. Ani sıcaklık değişimi yaşıyor olabilirsin(gündüz 30 derece gece 25 derece gibi) bu da etkileyecektir.

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shephard
    Shephard's avatar
    Erkek

balıklar kız gibidir tribe girerler , motor sesi strese sokmuştur muhtemelen bir süre sonra alışırlar.

-Antalya / Kaş / Kalkan Kiralık Tatil Villaları - Beni aramadan tatilinizi planlamayın.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    enesshn18
    enesshn18's avatar
    Erkek

Hocam motorun kuvveti büyük gelip yormustur balıkları o yuzden yapiyor olabilirler. Biraz daha küçük motorlari secebilirsin japon için 

barmak bassak olurmu gadasını aldığım :D
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zndmn
    zndmn's avatar
    Erkek

tavsiyeleriçin sağolun bakalım motora ayar çektim bekliycez ki alışsınlar o zaman..

Zugzwang
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zndmn
    zndmn's avatar
    Erkek

Motorun yerini değiştirdim olmadi

su eksilttim yeniledim olmadi

tümden temizlik yaptim su hala bulanik gibi hic boyle olmazdi ya da benim kuruntum bilmiyorum ya yatiyolar hala ayni

Birde renkleri koyulaşti baliklarin :/

Zugzwang
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaLFDeviL
    HaLFDeviL's avatar
    Erkek

hocam sudaki değerlerin değişkenliğinden olabilme ihtimali var , yatan balıklarınıza iyi bakın deri üzerinde falan bişey görüyormusunuz ?
    belirgin şişlik var mı balıklarınızda .
    genelde balıklardaki renk değişikliği stress altında olunca gözlemleniyor.
    bunlarında dışında su ile çok oynadığınız için su değerlerinizi bozarsınız fazla oynamayın derim.

"elma seni sevmiyorsa, senin elmayı sevmenin elma için bir anlamı olmaz ki"
Toplam Hit: 1685 Toplam Mesaj: 12
akvaryum japon balığı