folder Tahribat.com Forumları
linefolder Java
linefolder Javada Linked List

Javada Linked List

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Bizim hoca bir ödev verdi.

Bizden çift yönlü dairesel bağlantı classı yaratıp bu classda ekleme,silme,elemanları görüntüleme işlemlerini yapmamı istiyor.

http://www.seyretogren.com/video/java-list-componenti.html

Burda bir anlatım var ama tam olarak istediğim şey değil.

Dairesel ve çift yönlünün bu konuda anlatılandan farkı nedir kısaca yazabilecek var mı?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

stackler mi acaba?

http://docs.oracle.com/javase/7/docs/api/java/util/Stack.html#Stack()

push, pop gibi metodları var ..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

stackler mi acaba?

http://docs.oracle.com/javase/7/docs/api/java/util/Stack.html#Stack()

push, pop gibi metodları var ..

seçme olanı hocam klasik.Yukardaki videoda adamın yaptığı.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Çift yönlü dairesel linked list normal linked listten pek bir farkı yok. Her node kendinden önceki ve sonraki elemanın yerlerini saklar ve bitiş node'u başlangıç Node'unu sonraki node olarak tutan node'dur. (node dediğim düğüm demek terim olduğu için ingilizce saydım)

Tek yönlü, dairesel olmayan linked listten farkı bir önceki node'a erişimi daha kolaydır, son elemana erişim daha kolaydır.

Bildiğim kadarıyla dairesel çift yönlü linked list stack yapısı değildir. Stack yapısı biraz daha farklı. Stack yapısında yanlış hatırlamıyorsan Last in First Out  sistemini temel alıyor.

DrKill tarafından 14/May/13 22:33 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

videoyu şimdi izledim hocam, .net tarafında list bir koleksiyon tipi, javada list bir form kontrol elemanı, listbox. 

şimdi çift yönlü dairesel bağlantıdan kasıt nedir anlamadım. ama stack, queue gibi kavramlar var ama bahsettiğin dairesel olayını hiç duymadım (lifo

ve fifo var ama onlar da dairesel değiller) 

edit: yeniharman gelir yazar şimdi :)

unbalanced tarafından 14/May/13 22:36 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

videoyu şimdi izledim hocam, .net tarafında list bir koleksiyon tipi, javada list bir form kontrol elemanı, listbox. 

şimdi çift yönlü dairesel bağlantıdan kasıt nedir anlamadım. ama stack, queue gibi kavramlar var ama bahsettiğin dairesel olayını hiç duymadım (lifo

ve fifo var ama onlar da dairesel değiller) 

edit: yeniharman gelir yazar şimdi :)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ba%C4%9Fl%C4%B1_liste

listenin en sonundaki

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

C++ ka kod örnekleri sorsan cevaplarım anacka java çok bilgili olduğum bir alan değil. Pointer sistemi bile yok sanırım javada. O yüzden javada açıklayamam ama tam olarak mantığı şu dökümandan anlayabilirsin..

http://en.wikipedia.org/wiki/Linked_list#Circular_list

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

node diye bi model class'ı tanımla. içinde data ve next field'ları olsun. sonra customlinkedlist diye bi class tanımla list'ten extend et içinde current ve headnode diye iki field kur, iterator filan implementasyonlarını yap bi tane baş node tanımla, node eklendiğinde bu baş node'un next'ini eklenen node'a eşitle, sonra currentnode'u da o noda eşitle. iterator'da da eğer node.next null ise git en baştaki node'u döndür iterator'da.

. . .. . ... .
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    Buremba bunu yazdı

node diye bi model class'ı tanımla. içinde data ve next field'ları olsun. sonra customlinkedlist diye bi class tanımla list'ten extend et içinde current ve headnode diye iki field kur, iterator filan implementasyonlarını yap bi tane baş node tanımla, node eklendiğinde bu baş node'un next'ini eklenen node'a eşitle, sonra currentnode'u da o noda eşitle. iterator'da da eğer node.next null ise git en baştaki node'u döndür iterator'da.

hocam bence benim anlattığım bu kadar karışık bişey değil.

Videodaki adamın yaptığı gibi bir olay olmalı.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı
    Buremba bunu yazdı

hocam eğer hocan linked list dediyse buremba nın yazdığı mantık doğru. javada böyle bir şey olmadığı için kendin oluşturman lazım hepsini

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    u235 bunu yazdı
    Buremba bunu yazdı

hocam eğer hocan linked list dediyse buremba nın yazdığı mantık doğru. javada böyle bir şey olmadığı için kendin oluşturman lazım hepsini

arkadaşın yazdığı terimler bana çok yabancı hocam pek bişey anlamadım.

http://forum.datakent.com/forum_posts.asp?TID=2375&PID=5093&SID=c7zzbz693cca9d1bc2a2d9a25e19275d&title=basit-bir-linked-list-rnei#5093

Adam burda bir örnek yazmış.Bunu biraz daha değiştirerek bişeyler cıkmaz mı acaba.

Toplam Hit: 4835 Toplam Mesaj: 21