folder Tahribat.com Forumları
linefolder Java
linefolder Javada Ters Matris (Yardım)

Javada Ters Matris (Yardım)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Bizim bir programlama hocası var ayda 20 saat dersi varsa 6-7 saat anca geliyor.Neyse geçen gün ters matris hesabı istemiş bizden bişeyler yapıp götürdüm.Adam diyor ki sen sadece array boyutunu değişeceksin ve matris ona göre değişecek.Yani arrayları 5 5 yaparsam matris 5x5 olacak 6 6 yaparsam 6x6 olacak gibi.

Bunu nasıl yaparım bir yardım lütfen beyler.

import java.util.Scanner;// Stobi vizyat numer ot klavyeture
    public class abratnimatris {
        public static void main(String[] args)
        {
            int[][] matrix = new int[4][4];
            Scanner inputUser = new Scanner(System.in);
            System.out.println("Pisiti 4 na 4 matris numeri");
            for(int row=0; row<4; row++)
            {
                for(int column=0; column<4; column++)
                {
                    System.out.print("A"+(row+1)+(column+1)+" = ");
                    matrix[row][column] = inputUser.nextInt();
                }
            }

System.out.println("4 na 4 matris");
            for(int row=0; row<3; row++)
            {
                for(int column=0; column<3; column++)
                {
                    System.out.printf("%3d",matrix[row][column]);
                }
                System.out.print("\n");
            }

System.out.println("Abratni matris ctaetsa");
            int matrixInvers[][] = {{matrix[1][1]*matrix[2][2]-matrix[1][2]*matrix[2][1],matrix[0][2]*matrix[2][1]-matrix[0][1]*matrix[2][2],matrix[0][1]*matrix[1][2]-matrix[0][2]*matrix[1][1]},
                                    {matrix[1][2]*matrix[2][0]-matrix[1][0]*matrix[2][2],matrix[0][0]*matrix[2][2]-matrix[0][2]*matrix[2][0],matrix[0][2]*matrix[1][0]-matrix[0][0]*matrix[1][2]},
                                    {matrix[1][0]*matrix[2][1]-matrix[1][1]*matrix[2][0],matrix[0][2]*matrix[2][0]-matrix[0][0]*matrix[2][1],matrix[0][0]*matrix[1][1]-matrix[0][1]*matrix[1][0]}};

System.out.println("Abratni 4x4 matris");
            for(int row=0; row<3; row++)
            {
                for(int column=0; column<3; column++)
                {
                    System.out.printf("%3d",matrixInvers[row][column]);
                }
                System.out.print("\n");
            }
        }
    }
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

up

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    telden yazdığım için çok detaylı yazamiyorum. öncelikle scanner inputuser ile başlayan satırı int[][] satırından önce al. ve 4 gördüğün yerlere inputuser yaz böylece kullanıcıdan aldığın değerlere gore diziyi boyutlandirirsin. Sonra for daki 4 gördüğün yere inputuser yaz. 3 olan yerde inputuser - 1 olmalı. ancak tam hatırlamam da inputuser un turunu int yapman lazım. google da scanner to int diye arat Ona gore int e çevir işlem yap. en son satirlar (matrisinverse dediğin) ise çok karışık. bunu döngüyle yapman gerekecek unbalanced tarafından 21/Nis/13 15:33 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    telden yazdığım için çok detaylı yazamiyorum. öncelikle scanner inputuser ile başlayan satırı int[][] satırından önce al. ve 4 gördüğün yerlere inputuser yaz böylece kullanıcıdan aldığın değerlere gore diziyi boyutlandirirsin. Sonra for daki 4 gördüğün yere inputuser yaz. 3 olan yerde inputuser - 1 olmalı. ancak tam hatırlamam da inputuser un turunu int yapman lazım. google da scanner to int diye arat Ona gore int e çevir işlem yap. en son satirlar (matrisinverse dediğin) ise çok karışık. bunu döngüyle yapman gerekecek

hata veriyor hocam nereye yazsam inputuser diye

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    hocam dedim ya integer e cevirmen gerek.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

hocam bugün hocaya biraz ipucu falan verin diye gittim bana "re cursion" konusunu araştır dedi araştırdım ama burada nasıl kullanabilirim onu anlamadım.

Bide başka bir elemanınkine baktım o matrisi kendisi eliyle yazmıs [4][4] diye vermemiş hoca ona doğru dedi

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek

<p><p>int[][] matrix = new int[4][4];<p><p>Scanner inputUser = new Scanner(System.in);<p><p>bunu degistirecen kardesim. inputUser ile okuduktan sonra degerleri. degiskene atayacan.<p><p>int x = Integer.parse(inputUserx);<p><p>int y = Integer.parse(inputUsery);<p><p>int[][] matrix = new int[x][y];<p><p> gibi bende telefondan yaziyorum eksiklerim olabilir ki var javadan anlamam ;-)<p>birde yazdiginin ve verdigimiz cevaplarin bir biri ile uymundan supheliyim :-/

DuPi tarafından 22/Nis/13 15:49 tarihinde düzenlenmiştir

Ne zaman birşey öğrenmek istesem, Birden Vaktim Kalmıyor ?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

up

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akustikelektrik
    akustikelektrik's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

hocam bugün hocaya biraz ipucu falan verin diye gittim bana "re cursion" konusunu araştır dedi araştırdım ama burada nasıl kullanabilirim onu anlamadım.

Bide başka bir elemanınkine baktım o matrisi kendisi eliyle yazmıs [4][4] diye vermemiş hoca ona doğru dedi

Hocam recursion  kısaca metodun içinde o metodu tekrar çağırmak gibi birşeydi.Ama her recursion yerine,daha uzun ve zor olsa bile bir metod yazılabiliyor.Demek istediğim recursion olmasa da olur;

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek

<p>Al kardesim 2 boyutlu array projeyi aide(android) ile hazirladim. apk uygulamasi ve kodları icinde : http://yadi.sk/d/BHLrJHH94GCTX

DuPi tarafından 22/Nis/13 19:54 tarihinde düzenlenmiştir

Ne zaman birşey öğrenmek istesem, Birden Vaktim Kalmıyor ?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

up hala problem cozulemedi

Toplam Hit: 3073 Toplam Mesaj: 14